ULO w krajowej czołówce rankingu LGBTQ+
20.05.2022.
20 maja br. w Urzędzie Miasta Gdańska odbyło się uroczyste spotkanie, w czasie którego dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku odebrał nagrodę za zdobycie 15. miejsca w kraju w Rankingu Szkół przyjaznych LGBTQ+.
W naszym mieście i w całym województwie pomorskim, Gdańskie ULO ustąpiło miejsca tylko "Collegium Gedanense".
To kolejny rok szkolny kiedy nasi uczniowie czują w swojej szkole szacunek, opiekę, tolerancję i pomoc.
NASZ UL, NASZE PSZCZOŁY!
AKCEPTUJEMY JE WSZYSTKIE TAKIMI, JAKIE SĄ!
Wizyta młodzieży z Ukrainy
W dniach 11 – 13 maja Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące miało przyjemność gościć uczniów Zespołu Szkół w Lubomierzu. W szkole tej, oprócz polskich uczniów, uczy się także młodzież z Ukrainy. Grupa polsko-ukraińska wraz z opiekunami spędziła z nami trzy dni pełne wrażeń. Plan pobytu obejmował między innymi spacer po gdańskiej starówce, spacer plażą z Sopotu do Gdyni oraz zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie spotkaliśmy nawet Prezydent Gdańska, panią Aleksandrę Dulkiewicz. Uczniowie z Ukrainy zamieszkali na czas pobytu w domach naszych uczniów, dzięki czemu młodzież mogła się lepiej poznać. Dziękujemy za odwiedziny i liczymy na dalszą współpracę.
Konferencja naukowa dla młodzieży
14.05.2022.
UWAGA! UWAGA!
Nasz Uczeń z klasy 3B, Filip Tłustochowicz jest zaangażowany jako współorganizator i jeden z prelegentów w konferencję naukową. W związku z tym mamy dla Was propozycję udziały w niej. SKORZYSTAJCIE. Oto szczegóły:
14 maja w ECS odbędzie się konferencja SKY dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w evencie.
Dla 15 osób z ULO umożliwiliśmy darmowy wstęp z pełnym wyżywieniem.
(w formularzu, w punkcie czy chciałbyś/abyś coś dodać napiszcie że jesteście od Filipa)
Będziemy gościć bardzo ciekawych wykładowców między innymi 2 gości z NASA: Giuseppe Cataldo, jeden z głównych inżynierów teleskopu Jamesa Webba oraz Ed Wollack, jeden z najwybitniejszych astrofizyków z NASA, a także Krzysztofa Zajączkowskiego, bardzo innowacyjnego edukatora ze szkocji, który wzraz z Tildą Swinton założył szkolę Drumduan, oraz wielu innych.
Więcej informacji znajdziecie na
FB: SKY Conference
IG: sky.conference
Link do zapisów: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSdfPEzoi3eISdnc.../viewfo

„Zaczytani w Gdańsku”
09.05.2022.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
obchodzony 23 kwietnia od 1995 roku i organizowany przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa oraz problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej został przez ULO uczczony konkursem fotograficznym i wystawą prac pod nazwą „Zaczytani w Gdańsku”. Piękne fotografie, których bohaterami są miasto Gdańsk i ludzie z książką, wykonane przez uczniów klas: 1a, 1b, 1c i 2c można oglądać w skrzydle „A” naszej szkoły. Kapituła konkursu złożona ze szkolnych polonistek oraz przedstawicieli uczniów wyłoni wkrótce autorów najlepszych zdjęć i wręczy nagrody
Warsztaty z Solidarnością w tle
09.05.2022.
Słowo SOLIDARNOŚĆ w czasach wojny w Ukrainie ma szczególne znaczenie. Wartość tego słowa mogli poznać uczniowie klas 1 C i 2 C podczas zwiedzania i warsztatów w Europejskim Centrum Solidarności. W ramach warsztatów organizowanych przez Fundację im. Arkadiusza Rybickiego spotkali się z Bożeną Grzywaczewską, uczestniczką opozycji demokratycznej. Podczas spotkania uczniowie klas humanistycznych mogli dowiedzieć się, jakie nastroje panowały wśród uczestników strajków w Sierpniu'80 oraz czym jest pojęcie Solidarności dla zaproszonego gościa. Warsztaty w ECS stanowiły więc dla uczniów ULO okazję do zapoznania się z "żywą" historią, która skłania do refleksji nt. współczesności.
Pierwsze Pszczoły opuszczają UL
29 kwietnia to dzień pierwszego pożegnania Maturzystów w ULO. I minęły 3 lata… Dzisiaj padło wiele słów pożegnania, podsumowania, życzeń i nadziei. ULO pożegnało bowiem pierwszych Uczniów, którzy od dzisiejszego przedpołudnia są Abiturientami Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza. Powodzenia na maturze.
Filmowe wspomnienia z naszej uroczystości:
Ty(dzień) Języka Hiszpańskiego w ULO
23.04 -Hiszpania obchodzi dzień swojego języka. Hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem świata. Włada nim około 650 milionów ludzi.
Święto swojego języka, Hiszpanie potocznie nazywają „Dniem E” od słowa „espańol” – hiszpański. Dla pół miliarda osób hiszpański jest językiem ojczystym, dla ponad 150 milionów – wyuczonym. Oprócz krajów hiszpańskojęzycznych można się nim porozumieć w wielu stanach Ameryki Północnej, w Saharze Zachodniej, w Andorze, w Gibraltarze czy na Tobago. Dzień Języka Hiszpańskiego ma na celu podkreślić jego globalne znaczenie i oczywiście zachęcić do nauki. Data 23 kwietnia została ustanowiona w hołdzie Miguelowi de Cervantesowi Saavedrze, zmarłemu 23.04.1616 roku. Był to renesansowy pisarz hiszpański, najbardziej znany jako autor powieści „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy”.
Również w naszej szkole uczciliśmy to wydarzenie przygotowując liczne prezentacje dotyczące między innymi: sławnych postaci z życia kultury, sztuki oraz polityki krajów hiszpańskojęzycznych, była również prezentacja o tańcach hiszpańskich, o tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, o najbardziej znanych potrawach, o krajach hiszpańskojęzycznych. Odbyły się również degustacje : churros, nachos, tortilli de patatas, almendras garrapinadas, tapas, paelli i magdalenas przygotowanych przez uczniów. Dodatkowo oglądaliśmy nagrane przez uczniów filmiki w j.hiszpańskim jak przygotowywali w/w potrawy. Graliśmy także w gry hiszpańskie i śpiewaliśmy hiszpańskie piosenki. 21.04.2022 wzięliśmy udział w warsztatach (organizowanych przez studentów filologii UG) poezji twórczej, dzięki czemu powstały piękne prace, które dekorują szkolne korytarze. Możemy śmiało podsumować ten tydzień dwoma słowami ¡Viva España!
23 kwietnia urodziny Szekspira w ULO
Od prawie 200 lat każdego roku w Stratford-upon-Avon odbywają się uroczystości z okazji narodzin największego dramaturga na świecie. Od kilkunastu lat 23 kwietnia świętuje także Gdański Teatr Szekspirowski. W tym roku do obchodów urodzin Szekspira włączyli się uczniowie ULO.
Klasa 1c (o profilu humanistycznym) przygotowała z tej okazji projekt „KOSTIUM” HISTORYCZNOLITERACKI DLA SZEKSPIRA. Jego celem było przybliżenie biografii autora Hamleta poprzez stworzenie makiety jego stroju.
Powstały propozycje niezwykle oryginalne. Uczniowie wykorzystali różne techniki. Kostiumy były rysowane, malowane i wyklejane, płaskie i trójwymiarowe… Wszystkie uszyte z najprzedniejszej materii (zdobione ciekawostkami biograficznymi, informacjami o twórczości Szekspira i czasach, w których tworzył), zaprezentowane ze znawstwem i swadą.
Oczywiście nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu!
Zwieńczeniem obchodów była wizyta w Teatrze Szekspirowskim.23 kwietnia uczniowie klas 1a, 1b, 1c i 2c obejrzeli wariację na temat Romea i Julii Szekspira – spektakl Polskiego Teatru Tańca – Romeos & Juliasunplagued. Traumstadt.
Projekt: „Deutsche Grammatik – Einfach Erklärt”
20.04.2022.
Uczniowie z klasy 3c i 3d wykonali projekt podsumowujący 3 lata nauki języka niemieckiego. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie i wyjaśnienie wybranych zagadnień gramatycznych w jak najprostszy sposób.
Nasi maturzyści podzielili się swoją wiedzą i udostępnili filmy.
Zachęcamy do obejrzenia!
https://prezi.com/v/kzmf1-rb4a1d/
Uczniowie ULO na tropach tajemnic Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
20 kwietnia uczniowie klas Głębockiego (1 a) i Dantyszka (1 c) poznali tajemnice jednego z najnowocześniejszych budynków teatralnych na świecie – Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jego architekt, Renato Rizzi, inspirował się dawnym teatrem elżbietańskim, ale wykorzystał także nawiązania do… architektury gotyckiego miasta.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem odkrywali wewnątrz ceglanego budynku wewnętrzne dziedzińce, wąskie „uliczki”, „zaułki” i „tajemne przejścia”. Ze szczytu murów, gdzie urządzono trasę spacerową, podziwiali panoramę Głównego Miasta. Jednak największe zaciekawienie wzbudziła architektura właściwego teatru: monumentalna sala widowiskowa otoczona trzema kondygnacjami drewnianych galerii, zwieńczona otwieranym dachem (niestety, obecnie w remoncieL). Okazało się też, że system ruchomych platform umożliwia dowolne modelowanie przestrzeni. W krótkim czasie można zbudować typową scenę elżbietańską, scenę włoską lub scenę en ronde.
Niewątpliwie Teatr Szekspirowski warto zwiedzić, ale przede wszystkim warto wybrać się do niego na spektakl, by na żywo obejrzeć możliwości sceny!
"Język niemiecki w biznesie"
21.04 uczniowie ULO wzięli udział w arcyciekawych warsztatach językowych, które przygotowała dr Izabela Kujawa z Instytutu Filologii Germańskiej wraz ze studentami specjalności biznesowej. Warsztaty odbyły się w ramach Dni otwartych Wydziału Filologicznego UG. Zajęcia nosiły tytuł "Język niemiecki w biznesie". Uczniowie poznali słownictwo związane z finansami, poznali zasady prowadzenia "small talk", mieli możliwość rozwiązywania zagadek tematycznych w języku niemieckim. Podczas warsztatów została przedstawiona bogata oferta studiów na Wydziale Filologicznym.
Serdecznie dziękujemy.
Stoimy w "Kolejce"
13.04.2022.
W dniu dzisiejszym klasa 3 na lekcji języka rosyjskiego zagrała w grę planszową "Kolejka" w wersji rosyjskiej wraz ze studentkami z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich.
Bardzo fajne znajomości i zabawa:)
Pola Nadziei
05.04.2022.
W niedzielę, 3 kwietnia, swój finał miała akcja „Pola Nadziei”. Kwestowaliśmy przy kościele p.w. Bożego Ciała na rzecz gdańskiego hospicjum im. Dutkiewicza. Pogoda nie była nam straszna, a uśmiech rozgrzewał serca darczyńców i zachęcał do wspierania szczytnego celu.
Je Wejrowò kaszëbsczim gardã?
26.03.2022.
Je Wejrowò kaszëbsczim gardã (czy Wejherowo to kaszubskie miasto)? Dlôcze je òno pòzywóné dëchòwą stolëcą Kaszëb (dlaczego nazywa się je duchową stolicą Kaszub)? Odpowiedzi na te pytania szukali uczniowie klasy 1c, którzy w sobotę 26 marca – wraz z wychowawczynią i ze „szkólną òd kaszëbsczégò” – pojechali do Wejherowa na lekcję języka kaszubskiego w terenie. Uczniowie zwiedzili Książnicę prof. Gerarda Labudy oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, gdzie poznali historię pomorskiego Gryfa; odwiedzili izbę pamięci bł. Alicji Kotowskiej (przełożonej wejherowskiego zakonu, zamordowanej na początku II wojny światowej w lasach piaśnickich) i franciszkański kościół klasztorny św. Anny z podziemnymi kryptami, w których spoczywa m.in. założyciel miasta Jakub Wejher; ponadto przeszli się (a co niektórzy przebiegli 🙂) na Kalwarię Wejherowską. Do Gdańska wrócili z wybitymi przez siebie monetami z wizerunkiem gryfa oraz z „òdjimkama” (zdjęciami) przedstawiającymi ślady kaszubszczyzny w przestrzeni Wejherowa. Część òdjimków prezentujemy w tym poście.
O sztuce charakteryzacji teatralnej - warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
25.03.2022.
„Dobre charakteryzowanie się stanowi prawie oddzielny talent” – powiedział Jan Chęciński – dziewiętnastowieczny aktor, reżyser i wykładowca w warszawskiej Szkole Dramatycznej. Jak ważna w teatrze jest sztuka charakteryzacji, mogli przekonać się uczniowie klas 1 c i 2 c, uczestnicząc 25 marca w warsztatach zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Poprowadziła je pani Andrea Richter. Nie wszyscy wiedzą, że pani Andrea, którą znamy z sekretariatu szkoły, pracuje także jako charakteryzatorka w Teatrze Muzycznym w Gdyni!
Międzynarodowy Dzień Teatru w ULO
25.03.2022.
27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Tegoroczny, już 60., przypada na trudny czas. Odniesienie do sytuacji, w jakiej znalazł się nie tylko teatr, ale także my wszyscy, widoczne jest w orędziach wygłaszanych z tej okazji.
Tradycyjnie powstają: orędzie światowe oraz polskie. Pierwsze napisał amerykański reżyser operowy i teatralny, Peter Sellars. Drugie – polska reżyserka Monika Strzępka. W obu pojawia się niepokój, którego źródłem jest obecna sytuacja polityczna. Bo – jak napisała Monika Strzępka – „Kiedy dziś myślimy <<teatr>>, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem”.
Z tego powodu sformułowane w orędziach przesłania, skierowane do ludzi teatru (do twórców i do widzów), brzmią w tym roku wyjątkowo mocno. Sellars, dostrzegając potrzebę „głębokiego odświeżenia umysłu, zmysłów, wyobraźni”, wskazuje, że ta „praca nie może być wykonywana samotnie i w odosobnieniu. Teatr jest zaproszeniem do wykonania tej pracy wspólnie”. Autorka polskiego orędzia także podkreśla wyjątkowe znaczenie teatru dziś:
„Potrzebujemy teatru jako schronu, jako domu dla nas i dla tych, którzy z nami zamieszkają.
Schronu dla wyobraźni, która niesie alternatywę i stwarza nowe języki.
Schronu dla wartości. […]
Schronu, czyli miejsca, w którym ludzie dzielą się zasobami i emocjami.
Schronu dla humoru, którego nie możemy stracić, bo znaczyłoby to, że uwierzyliśmy w śmierć”.
Obydwa orędzia znajdziesz tutaj
https://e-teatr.pl/oredzie-na-miedzynarodowy-dzien-teatru-23599
https://e-teatr.pl/oredzie-na-60-miedzynarodowy-dzien-teatru-2022-23485
***
Przekonanie o wyjątkowym zadaniu, jakie ma teraz do wykonania teatr, towarzyszyło szkolnym obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru, które zorganizowała klasa 2 c wraz z nauczycielką języka polskiego – panią Joanną Sadowską.
Uczniowie klasy Mrongowiusza wcielili się w postacie ze znanych dramatów.
Obejrzyjcie zdjęcia! Poznajecie, kto jest kim?
Podpowiedź: znajdziecie postaci z dramatów Sofoklesa, Szekspira, Moliera, Mickiewicza i Słowackiego, a także z commedii dell’arte…
Konkurs fotograficzny
22.03.2022.
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki. Szczegóły na plakacie.

Julia Wicemistrzynią Polski w hokeju
Oto wiadomość od Julii Łapińskiej: Dwie godziny temu zostałam wicemistrzynią Polski… Niestety tylko wice. Razem z drużyna dałyśmy z siebie wszystko co mogłyśmy, ale ostatecznie przegrałyśmy w dogrywce 3:2 z zeszłorocznymi mistrzyniami naszego kraju. Chciałabym wam bardzo podziękować za obecność na meczach i trzymanie kciuków. Dziękuję i pozdrawiam. Julia
Sukces Mateusza w konkursie plastycznym
21.03.2022.
Z dumą zawiadamiamy, że Mateusz Potocki z klasy 2a zdobył trzecie miejsce w XV edycji plastycznej części VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Mateusz przygotował pracę pt. "Tablo", ilustrując utwór artysty "Nasza Klasa". https://www.youtube.com/watch?v=NTNcxGVgn9I. Festiwal organizowało I LO im. J.K. w Olsztynku.

Literackie plakaty „propagandowe”
17.03.2022.
Stefan Żeromski i jego Przedwiośnie w dziełach uczniów klasy 3A i 3B. Baryka poszukiwał dróg dla Polski wśród komunistów, czy w umiarkowanej koncepcji Gajowca. A Pszczoły stworzyły propagandowe plakaty tychże koncepcji właśnie, niech Was zatem nie zwiedzie kontrowersyjność plakatów, one są jedynie graficznym odzwierciedleniem idei z powieści.
Debaty oksfordzkie
W piątek 18.03.2022 drużyna debat oksfordzkich reprezentująca ULO w składzie:
Małgorzata Junosza-Kisielewska (2C)
Barbara Skowron (2C)
Zofia Greczyło (2C)
Oktawian Bieszke (2A)
dopingowana przez klasę 2C, uczestniczyła w turnieju debat z cyklu "Znane i nieznane oblicza nauki". Projekt ten, organizowany przez wydziały: Ekonomii i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, odbywa się systemem pucharowym i zakłada trzy tury rozgrywek. Nasza reprezentacja odniosła pierwsze historyczne zwycięstwo, awansując do kolejnej rundy! Uczestniczkom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Licealiada w siatkówce dziewcząt
16.03.2022.
Debiut żeńskiej, siatkarskiej reprezentacji ULO w siatkówce to przede wszystkim świetna zabawa! Pasja do sportu i aktywności przede wszystkim! Dwa mecze i dwie porażki, ale jak widać na zdjęciu, reprezentacja czuje się zwycięsko!

Charytatywne słodkości na Dzień Liczby Pi
13.03.2022.
14 marca z okazji Dnia Liczby Pi odbył się charytatywny kiermasz wypieków ozdobionych motywami ludolfiny. Zebraliśmy 777,60 zł i jedną koronę czeską. Dochód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną. Bardzo dziękujemy Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom, którzy włączyli się w to przedsięwzięcie - osobom, które przygotowały słodkości, obsługującym stoisko oraz wszystkim kupującym!
Winter School of Balticness
11.03.2022.
Kolejne cenne doświadczenie na naszym koncie! Dwie nasze Pszczoły, wzięły udział w zimowej szkole poświęconej międzynarodowemu projektowi "Balticness". Czym jest Balticness dowiecie się stąd: https://yopenet.ug.edu.pl/, a jak wyglądało uczestnictwo Amelii Rutkowskiej z klasy 2 d i i Anny Meller z klasy 2 c w projekcie zobaczycie właśnie tu.
Projekt adresowany jest do młodzieży uniwersyteckiej i licealnej. Nasze uczennice sprostały zadaniu w procesie rekrutacji i stały się najmłodszymi uczestnikami zimowej szkoły "Balticness", która skupiła 25 osób. Uczestnicy projektu przyjechali z Brazylii, Danii, Niemiec, Turkmenistanu, Indii, Białorusi, Ukrainy, Estonii i z Polski. Ze względu na sytuację na świecie, w projekcie nie mogły uczestniczyć uczennice z Rosji i Białorusi.
Pierwsze relacje spłynęły do nas już po pierwszym dniu szkoły. “Jesteśmy pozytywnie nastawione do dalszej pracy! Wykłady są interesujące, podczas prac grupowych rozwijamy swoje umiejętności mówienia w języku angielskim. Zdjęć niestety nie mamy, ale mamy notatki. Na każde zajęcia dostajemy teksty do przeczytania i pod koniec dnia streszczany temat i wysyłamy do organizatorów. Pierwszy dzień był o mitach w życiu i tym, że w różnych krajach mity mogą się różnić. Szczególnie podobał mi się mit o Pip. Dla mnie jest to po prostu bohaterka z książki, a Szwedzi uważają, że to jest symbol niezależności kobiet. Na warsztatach rozmawialiśmy o narracji i tematem przewodnim była różna narracja krajów na temat wojny.” - pisała Amelia.
Z relacji Amelii wiemy, że ta tygodniowa przygoda edukacyjna objęła różnorodne warsztaty, dotyczące m.in. muzyki metalowej, jej wpływu na nazistów, tego jak w krajach regionu bałtyckiego (ale i nie tylko) określa się status społeczny. Poruszony został temat “Law of Jente” i to jakie ma brzmienie w krajach dawnego bloku wschodniego. Podczas zajęć odbyły się również wykłady prowadzone przez przedstawicieli Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku i Centrum Wsparcia dla Imigrantów. Uczestnicy Zimowej Szkoły zwiedzili wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum Emigracji w Gdańsku. Młodzież wysłuchała także koncertu w wykonaniu Lavona Volskiego – poety i muzyka z Białorusi, którego koncerty obecnie na Białorusi zabronione. Lavon opowiedział słuchaczom o sytuacji na Białorusi.
Na podsumowanie Winter School, uczestnicy otrzymali zadanie polegające na stworzeniu filmiku pt. "My Way to Balticness", w którym uczestnicy przedstawiali siebie i opowiadali o swej tożsamości i jej wpływie na region Morza Bałtyckiego.
Jesteśmy dumni z Amelii i Ani. Cieszymy się, że wyniosły z Winter School of Balticness tak wiele wartości i nie możemy się doczekać ich wrażeń z Summer School, która ze względu na wojnę na Ukrainie nie odbędzie się w Kaliningradzie, a w innym mieście europejskim.
Lekcja EDB ze Strażakiem
10.03.2022.
EDB to lekcje, na których kwestie bezpieczeństwa są priorytetowe. A kto może powiedzieć najwięcej i najciekawiej o zapobieganiu pożarom oraz odpowiednim zachowaniu w sytuacji zagrożenia pożarem? Oczywiście STRAŻAK. Gościliśmy dzisiaj w ULO mł. bryg. w st. spocz. Pana Jarosława Wszałka, który przeszkolił nas w zakresie ppoż. To były bardzo ciekawe zajęcia. Dziękujemy!
Licealiada w piłce siatkowej
10.03.2022.
Siatkarskie emocje towarzyszyły naszym uczniom w tym tygodniu. Pierwszy raz wzięliśmy udział w licealiadzie w piłce siatkowej. Zdobyliśmy bezcenne doświadczenie. Na zwycięstwa przyjdzie jeszcze czas :)

Prelekcja "Ukraina - przeszłość i współczesność w wymiarze mentalno-kulturowym"
09.03.2022.
9 marca dr hab. Artur Bracki z Uniwersytetu Gdańskiego z Instytutu Studiów klasycznych i Slawistyki przeprowadził dla uczniów klas pierwszych na lekcji rosyjskiego prelekcję na temat "Ukraina - przeszłość i współczesność w wymiarze mentalno-kulturowym".
Prelekcja bardzo zaciekawiła uczniów.
Ogólnopolski Konkurs Goethe Institut: „Zostań ambasadorem języka niemieckiego!”
08.03.2022.
• Lubisz niemiecki?
• Interesujesz się kulturą Niemiec?
• Chciałbyś / chciałabyś zostać Ambasadorem języka niemieckiego?
Weź udział w naszym konkursie.
Przedstaw się w krótkim filmie i zaprezentuj nam swoje hasło reklamowe dla języka niemieckiego.
Wygraj udział w warsztacie trenerskim online.
Kto: Uczennice i uczniowie szkół ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła zawodowa), którzy uczą się w drugiej lub trzeciej klasie
Co: Nagraj i opracuj kreatywnie film (max. do 1 min, język nagrania niemiecki), w którym zaprezentujesz siebie i swoje hasło reklamowe dla języka niemieckiego
Kiedy: 01.03 – 31.03.2022
Ogłoszenie wyników: 15.04.2022
Warsztat trenerski online: 10.05.2022, godzina 17.00
Zgłoszenia przyjmowane są indywidualnie lub poprzez nauczyciela.
REGULAMIN KONKURSU: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/dep/nac/wettbewerbbrambassadeurin.html#i7611508
Sekcje na biologii
08.03.2022.
Klasy realizujące program rozszerzonej biologii z klasy IIB i IIIB LO przeprowadziły w ramach zajęć sekcję ryby oraz organów wewnętrznych (nerki, serce) świni. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z anatomią i funkcjonowaniem organizmów, rozpoznanie poszczególnych narządów nie stanowiło to dla nas większej trudności. Choć niektórzy zauważyli, że obraz wnętrzności widziane w podręczniku nie zawsze przypominają to, co widzimy podczas sekcji.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
08.03.2022.
8 marca 2022 r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego pod nazwą „Język w przestrzeni miasta” ogłoszonego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz wernisaż wystawy zdjęć konkursowych wykonanych przez uczniów naszej szkoły.
Ideą konkursu było uświadomienie sobie bogactwa komunikacyjnego i tekstowego obecnego w przestrzeni, która nas otacza. Napisy na murach domów, szyldy i reklamy wiele mówią o współczesnej polszczyźnie i o tym, jak jest używana. Przesłane zdjęcia ujawniły z jednej strony – wnikliwość obserwacji i wrażliwość fotografujących na językowe komunikaty uliczne, a z drugiej – pokazały inwencję nazewniczą i niejednokrotnie poczucie humoru twórców tych nazw.
Zgromadzony materiał ułożył się w kilka kręgów tematycznych: „Społeczne komunikaty – opinie, deklaracje, wyznania”; „Językowa grafika” (ciekawe liternictwo i wykorzystanie znaczeń wynikających z zapisu treści); „Polski – niepolski” (wszechobecność nazw i informacji w językach obcych świadcząca o tym, że jesteśmy mieszkańcami globalnej wioski), „Małe jest piękne” (zdrobnienia w nazwach firm usługowych i sklepów), „Do kogo ta mowa…” (frazeologizmy, aluzje literackie i kulturowe); „Polszczyzna cie-kawa” (gry językowe), „Zapomniane – przypomniane” (archaizmy i ich powrót do nazewnictwa współczesnego).
Zwyciężczyniami konkursu zostały – Zofia Greczyło z klasy II C (autorka kolażu dokumentującego gdyński woonerf na ulicy Abrahama) oraz Paulina Oleksiak z klasy I C (autorka najciekawszego ujęcia z napisem „Pedały są OK”).
Zachęcamy do obejrzenia wystawy na korytarzu szkoły w skrzydle A lub prezentacji.
Wernisaż wystawy fotograficznej Język w przestrzeni miasta
06.03.2022.
Serdecznie zapraszamy 8 marca na długiej przerwie do skrzydła A ULO (naprzeciwko sal 209A i 210A) na wernisaż wystawy fotograficznej Język w przestrzeni miasta.
Na wystawie prezentowane są prace przysłane przez uczniów naszej szkoły na konkurs fotograficzny zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
W ramach spotkania nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze zdjęcie.
Kapituła konkursu
Brygida Maciejewska
Joanna Sadowska
Lekcja w Muzeum Narodowym w Gdańsku – „czytanie” Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga
04.03.2022.
„Czytanie” dzieła sztuki zamiast czysto estetycznego zachwycania się nim? Właśnie tak! Bo nie rozumiejąc obrazu, nie odczytując jego sensu i znaczeń, tracimy możliwość obcowania z kulturą i historią, z prawdziwym sensem płócien dawnych mistrzów.
Uczniowie klas pierwszych – I B (Zofii Matysiakowej) i I C (Dantyszka) – 4 marca mieli możliwość uczestniczenia w muzealnej lekcji „czytania” Sądu Ostatecznego. Pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego, pań Brygidy Maciejewskiej i Joanny Sadowskiej, odkrywali znaczenia ukryte w rozwiązaniach przestrzennych oraz w rozbudowanych systemach symboli i alegorii tryptyku Hansa Memlinga. Okazało się, że dzięki poznaniu języka sztuki można lepiej poznać kulturę epoki.

Zapisane w sercu wspomnienia
02.03.2022.
Dnia 14 lutego obchodziliśmy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, będącej jedną z największych organizacji ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie. W związku z tym mury naszej szkoły odwiedził dnia 2 marca prof. Jerzy Grzywacz, żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Podzielił się z uczniami ULO "zapisanymi w sercu" wspomnieniami z okresu okupacji oraz walk Powstania Warszawskiego.
Powyższe spotkanie było tym bardziej ważne w sytuacji, gdy nasi ukraińscy sąsiedzi ponownie doświadczają grozy cierpienia i śmierci, jakie niesie z sobą wojna.

23. lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją "Wspieramy nie oceniamy"
Depresja to podstępna choroba. CHOROBA. I należy ją leczyć, nie obawiać się prosić o pomoc, szukać pomocy i walczyć z depresją. Tutaj znajdziecie stronę, gdzie można uzyskać wszystkie informacje na temat depresji i pomocy specjalistycznej: TWARZE DEPRESJI

Walentynkowo poznajemy Gdańsk
11.02.2022.
Po raz kolejny w ULO gościła Pani Przewodnik, Agnieszka Nowakowska, która jak zawsze w sposób wielce zajmujący i arcyciekawy opowiedziała Uczniom i Nauczycielom o miłosnych perypetiach znanych mieszkańców Gdańska. Dzięki fascynującym historiom o dramatycznych losach zakochanych z dwóch rodów gdańskich, o rzekomych miłosnych doświadczeniach Kopernika z gospodynią jego fromborskiej siedziby, a także historiom o innych miejscach w Gdańsku, które z miłością są mocno związane, nasze miasto jawi się jako jeszcze ciekawsze.
Wirtualny spacer walentynkowy – śladami gdańskich historii miłosnych to fantastyczne doświadczenie Gdańska i gdańskich miłości. Dziękujemy!

Akredytacja Erasmus+
Bardzo miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała Akredytację Erasmus. Znaleźliśmy się w prestiżowym gronie około 100 szkół, które w tym roku otrzymały ten „biletu wstępu do programu” w sektorze edukacja szkolna. Akredytacja daje nam uproszczony dostęp do możliwości uzyskania dofinansowania na realizowanie mobilności uczniów i kadry ULO, jest rodzajem członkostwa w programie w kolejnych latach.
Akredytacja Erasmusa jest przyznawana na do 2027 r. Stanowi ona potwierdzenie, że nasza Szkoła stworzyła plan realizacji wysokiej jakości działań w zakresie mobilności w ramach szerzej zakrojonych działań wpisujących się w rozwój ULO. Plan ten nazywany jest Planem Erasmusa i stanowi kluczowy element wniosku o Akredytację. Autorami wniosku są panie profesor Kamila Cempa i Edyta Karpiusz.
Priorytetowe zadania zgodne z Planem Erasmus+, które ujęte i zaakceptowane zostały w naszym wniosku to:
- Zapewnienie Uczniom jak najwyższego poziomu edukacji tak w płaszczyźnie dydaktycznej i wychowawczej (wielokulturowość, europejskość, tolerancja);
- Zwiększenie atrakcyjności poziomu nauczania dzięki synergicznemu charakterowi projektów europejskich;
- Podnoszenie kompetencji cyfrowych, szczególnie istotnych w kontekście funkcjonowania szkół w obliczu pandemii korona wirusa;
- Podnoszenie umiejętności językowych;
- Nadanie Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącego europejskiego wymiaru i charakteru;
- Uczestnictwo w rozpoznawaniu i poszukiwaniu rozwiązań problemów współczesnego świata;
- Wdrażanie młodego pokolenia w specyfikę europejskiego rynku pracy.
Udział w projekcie umożliwia naszej szkole otwieranie się na świat i współpracę międzynarodową. Zatem rozpoczynamy naszą europejską przygodę!!! Teraz jeszcze moc dokumentacji i dopięcia spraw formalnych i zaczynamy pakować walizki J
To nasz wielki sukces i wielkie nadzieje!

Mistrzowskie warsztaty dziennikarskie
1 lutego 2022 r.
1 lutego 2022 roku w Bibliotece Kokoszki (filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku) odbyła się pierwsza edycja „Mistrzowskich warsztatów dziennikarskich”. Zakwalifikowało się do niej trzynastu uczniów naszej szkoły (którzy w pracach konkursowych mierzyli się z niełatwą formą reportażu). Warsztaty prowadził dziennikarz „Gazety Wyborczej” – Krzysztof Katka.
Wybór czasu i miejsca nie był przypadkowy. W czytelni biblioteki znajduje się bowiem „Regał Bożki” – zawierający bogaty księgozbiór literatury reportażowej, a poświęcony zmarłej 1 lutego 2019 roku gdańskiej dziennikarce i reportażystce, Bożenie Aksamit-Jasińskiej.
Młodzi adepci dziennikarstwa mieli okazję poznać teorię i praktykę, jakie obowiązują w dziedzinie tej sztuki słowa, a warsztaty stały się okazją do wymiany doświadczeń i poglądów. Mamy nadzieję, że staną się też inspiracją do dalszych dziennikarskich działań!

Spotkanie Rady Programowej ULO
W dniu 1 lutego 2022 r odbyło się spotkanie członków Rady Programowej Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza.
Na spotkaniu ustalono zasady współpracy miedzy Szkołą a Związkiem Uczelni im. Daniela Fahrenheita: Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską oraz Uniwersytetem Gdańskim.
Od września 2022 uczniowie Uniwersyteckiego Liceum będą mogli korzystać nie tylko z zasobów UG, ale także Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W spotkaniu uczestniczyli:
- prof. dr Barbara Wikieł – reprezentująca Politechnikę Gdańską,
- dr hab. n. farm. Małgorzata Grembecka – reprezentująca Gdański Uniwersytet Medyczny,
- prof. dr hab. Arnold Kłonczyński – reprezentujący Uniwersytet Gdański,
- dr Piotr Szeląg – reprezentujący Fundację Pozytywne Inicjatywy,
- Waldemar Kotowski – dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza.

Ćwiczyliśmy i zatańczyliśmy
15.01.2022
I jeszcze raz o polonezie. Tym razem możecie zobaczyć film z naszych prób i naszego studniówkowego występu.
ZAPRASZMY
Polonez na Długiej
15.01.2022
Możemy wreszcie pokazać światu, jak z naszej perspektywy wyglądał polonez na ul. Długiej pod oknami Pani Profesor Jolanty Manthey. Dziękujemy Pani Profesor Agnieszce Banasiak za nagranie i montaż.
OBEJRZYJCIE NASZEGO ULICZNEGO POLONEZA
Studniówka 2022'
Pszczoły z pierwszego rocznika naszej Szkoły bawiły się 15 stycznia na Studniówce w hotelu Almond w Gdańsku. Oto fotorelacja z tej wyjątkowej imprezy, która fantastycznie przygotowali Rodzice naszych tegorocznych Maturzystów, za co serdecznie dziękujemy. Układ poloneza do muzyki z filmu "Czas honoru" przygotował Pan Profesor Edward Pawlun - było dostojnie, elegancko i naprawdę wyjątkowo!!! To była niezapomniana noc!
Polsat w ULO, czyli ULO w Polsacie
20.01.2022.
ULO ma w ostatnich dniach medialne 5 minut. Dzisiaj w Szkole gościła TV Polsat, która chce pokazywać dobre wiadomości. Cieszy to nas, tym bardziej, że nas dotyczy. Pod linkiem znajdziecie relację, jaka pojawiła się w Wydarzeniach stacji Polsat 20 stycznia br. (jakość filmu wątpliwa, nagrany komórką ekran TV, ale jest!)
ZOBACZ FRAGMENT WYDARZEŃ W POLSACIE
Nasi fantastyczni Maturzyści - gwiazdy mediów :)
15 stycznia 2022 r. pierwszy rocznik Maturzystów ULO bawił się na Studniówce. Jako, że Wychowawczyni klasy 3C, Pani Profesor Jolanta Manthey z powodu choroby nie mogła uczestniczyć w zabawie, Uczniowie postanowili zrobić niespodziankę... I o tym pisało wiele portali internetowych, wspominało kilka stacji telewizyjnych. Przeczytajcie chociażby relację z Trójmiasto.pl i obejrzyjcie nagrany przez Przechodnia filmik, który szybko stał się internetowych viralem:
14 stycznia - Dzień Patrona ULO
Każda Szkoła ma w swoim kalendarzu daty, które stają się nierozłącznie związane z jej historią. Tak również jest w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym, które w 10 stycznia 2020 roku otrzymało zaszczytne imię Pawła Adamowicza. Tego dnia ślubowaliśmy na Sztandar naszej Szkoły wierność ideom i wartościom, którym hołdował nasz Patron. To dzięki Pawłowi Adamowiczowi zrodziła się idea powstania szkoły średniej przygotowującej młodych ludzi do studiowania na gdańskich uczelniach i pozostania po zakończeniu nauki w Gdańsku i w Polsce.
Jako upamiętnienie wyjątkowego dla ULO dnia nadania imienia szkole oraz pamięci o naszym Patronie
14 stycznia jest w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym DNIEM PATRONA i ŚWIĘTEM SZKOŁY.
Każdy kolejny rok naszej działalności to nowe doświadczenie, nowe wyzwania i nowe przedsięwzięcia, jednak niezmiennie 14 stycznia to dzień, w którym w sposób szczególny Paweł Adamowicz gości w naszych szkolnych murach i naszych wspomnieniach.
14 stycznia 2022 r w gmachu Biblioteki Głównej UG obyła się uroczystość Święta Szkoły Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.
Po Wprowadzeniu pocztu sztandarowego odbyła się pierwsze publiczne odśpiewanie hymnu szkoły w wykonaniu dr hab. Grzegorza Kołodzieja (śpiewaka operowego). Muzykę do hymnu skomponowała prof. dr hab. Sylwia Janiak-Kobylińska, a słowa napisała uczennica klasy drugiej Agata Ossowska.
W pierwszej części gości przywitał dyrektor szkoły Waldemar Kotowski, który następnie przedstawił osiągnięcia szkoły w okresie minionych 2 lat w zakresie nauczania i kształtowania wartości.
Po bardzo życzliwych, merytorycznych i optymistycznych przemowach zaproszonych gości: Pana Posła Piotra Adamowicza, Pani Wiceprezydent Gdańska Moniki Chabior, Pana Adama Krawca – Dyrektora Departamentu Edukacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pani Wicekurator Anny Gańskiej-Lipińskiej z Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Pana Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego oraz Pana Wiceprezesa Fundacji Pozytywne Inicjatywy dr Piotra Szeląga, uczniowie klasy pierwszej Dantyszka pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Pani Joanny Sadowskiej przedstawili wspomnienie o Pawle Adamowiczu – patronie szkoły. Tytuł prezentacji to „Całe moje życie to Gdańsk. To moje miasto mnie lepi i kształtuje”
W ostatniej części uroczystości uczniowie klasy Dantyszka, wspólnie z Panią prof. Marią Mandel z wydziału pedagogiki społecznej UG , zaprezentowali mini wykład Miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku – w który zaangażowali się również inni uczniowie Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.
Pełną relację dzięki Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG możecie obejrzeć TUTAJ
fot. Konrad Kędzior

Warsztaty dziennikarskie
PROJEKT SCHULWÄRTS
Zakończyliśmy udział w międzynarodowym PROJEKCIE SCHULWÄRTS 16.12.2021 r. z Instytutu Goethe. W naszej szkole gościliśmy przesympatyczną studentkę z Koblencji - Luisę Rönsch. Dziękujemy!
Kaszëbe wòłają nas
17 grudnia młodzież klasy 1C wraz z p. Józefem Belgrauem, nauczycielem kaszubskiego, oraz wychowawczynią, Moniką Nadolską, udali się na wycieczkę związaną z kulturą kaszubską. Najpierw odbyły się warsztaty w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie. Uczniowie dowiedzieli się, jak się buduje burczybasy. Posłuchali jak brzmią rogi, bazuny oraz diabelskie skrzypce. Odśpiewano wspólnie piosenkę "Kaszubskie nuty" (Kaszëbsczé nótë). Pani Dyrektor Ośrodka, Edyta Klasa, wraz panem Dariuszem Majkowskim opowiadała o konkursie recytatorskim "Rodnô mòwa" oraz o skarbie regionalnym - Truskawce Kaszubskiej. Następnie klasa udała się do Pracowni Ceramiki Kaszubskiej Neclów oraz do skansenu "U Słodkiego". Na koniec wycieczki uczestnicy zdobyli szczyt Wieżyca.
Prelekcja w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w ULO miała miejsce prelekcja profesora historii z UG, Igora Hałagidy.
Zaproszony gość opowiadał o dwóch Gdańskich Grudniach 70' i 81', kiedy to komunistyczne władze brutalnie rozprawiły się z
protestującymi robotnikami. Dzięki tej niecodziennej lekcji historii, uczniowie mogli poznać genezę powstania opozycji demokratycznej w Polsce oraz skutki, jakie przyniosły krwawe stłumienie robotniczych protestów na Wybrzeżu w Grudniu 1970 r. i decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego dnia 13 grudnia 1981 r.
ULO w Domu Samotnej Matki
Uczniowie wraz z Panią Biłat zaangażowali się w organizację Wigilii w Domu Samotnej Matki w Matemblewie.

WF na świeżym powietrzu w śnieżnej aurze
W klasie 2a i 2d przybyło czterech uczniów :)
Stypendyści Prezydenta Miasta Gdańska
Mamy przyjemność przekazać informację, że Uczniowie ULO zostali stypendystami Jednorazowego stypendium Prezydenta Miasta Gdańska: Franciszek Mikulski, Alicja Domżał, Wiktoria Czyż, Wiktoria Giłka, Oliwia Flisikowska, Aleksandra Bujny, Julia Łapińska, Jesteśmy dumni i gratulujemy sukcesu!

Wizyta w NOMUS
Nagranie teledysku na płytę Fala Dobra
Od wielu już lat Fundacja "Pozytywne Inicjatywy" wydaje w grudniu charytatywną płytę, do której nasi Uczniowie przygotowywali materiały: pisali bajki, baśnie, nagrywali ścieżkę dźwiękową z kolędami, a dzisiaj (30.11.2021) Pszczoły wzięły udział w nagraniu teledysku świątecznego w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku. Było sportowo, mikołajkowo i śnieżnie. Póki co kilka zdjęć z nagrania, czekamy na płytę!
ULO w Sejmie
3 grudnia Pszczoły z 1b,2c,3c i 3d, na zaproszenie Pana Posła Piotra Adamowicza, doleciały z wizytą do Sejmu RP. Poznaliśmy historię budynku oraz polskiego parlamentaryzmu, przemierzaliśmy sejmowe korytarze, siedzieliśmy w loży, gdzie Pan Poseł oraz Pani Przewodniczka odpowiedzieli na wszelkie pytania dotyczące sposobu prowadzenia obrad. W drodze na obiad w sejmowej stołówce, uchwyciły nas nawet kamery dziennikarzy rozmawiających z posłami różnych opcji. Po obiedzie wybraliśmy się do muzeum Polin, gdzie oprócz wystawy stałej oglądaliśmy pracę Wilhelma Sasnala zebrane na wystawie "Taki pejzaż". Mieliśmy szczęście wysłuchać samego malarza, który opowiadał o swoich pracach i inspiracjach twórczych.
Mecz szachowy
W środę w naszej szkole odbył się mecz szachowy pomiędzy Mistrzem Uniwersyteckiego Liceum Michałem Szyfelbeinem a Akademicką Mistrzynią Świata i Arcymistrzynią szachową Julią Antolak. Mecz składał się z 3 partii, tempem 10 minut na osobę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 dla Julii Antolak. Michał jak sam przyznaje, szachami interesuje się od niedawna, a postępy jakie udało mu się zrobić w ostatnim czasie, dają mu motywację do rozwijania szachowej pasji. Trzeba pamiętać, że każda partia jest niepowtarzalna i uczy czegoś nowego, szczególnie, gdy rywalem jest arcymistrzyni szachowa.
Wojciech Smarzowski w ULO
W ULO dzieją się ciekawe rzeczy - ostatnio mieliśmy przyjemność gościć Wojciecha Smarzowskiego, twórcę ważnych, szeroko dyskutowanych filmów. Reżyser odpowiedział na pytania dotyczące aktorów, z którymi pracuje, jego własnej drogi zawodowej, sposobu pracy na planie, rozumienia roli twórcy. Pytany, czy, jako laureat wielu nagród, artysta, na którego filmy chodzą tłumy, uważa się za człowieka sukcesu, podkreśli, że wciąż nie spoczywa na laurach. Spotkanie prowadzone było przez Panią Profesor Jolantę Manthey i Michała Szyfelbeina z 3c.
fot. Konrad Kędzior
Uczniowie klas drugich Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku
W dniu dzisiejszym uczniowie klas drugich w ramach lekcji z języka rosyjskiego zwiedzili Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku. Zostali zapoznani z historią budynku, biblioteką z książkami rosyjskimi oraz zapoznali się z wystawą obrazów z Muzeum Światowego Oceanu z Kaliningradu.
Wizyta w Domu Rosyjskim przy ul. Długiej w Gdańsku zakończyła się pokazem filmu w języku rosyjskim z tłumaczeniem na język polski.
2A podbiła Warszawę
Cała, zdrowa i zadowolona. Wycieczkę zorganizowaliśmy samodzielnie, tak, aby było ekologicznie, zdrowo i efektywnie. Byliśmy ograniczeni terminami, więc program wycieczki zweryfikowała nam dostępność biletów do wybranych miejsc. W Warszawie spędziliśmy 2,5 dnia. W tym czasie zdołaliśmy zaspokoić nasz głód wiedzy, potrzebę poobcowania z kulturą wysoką i poszwendania się po słynnym centrum handlowym. Ponad wszystko pobyliśmy razem na neutralnym gruncie, który sprzyjał integracji naszej klasy. Podróżowaliśmy transportem publicznym, bez emisyjnym, spaliśmy w schronisku młodzieżowym, a jedliśmy w barach mlecznych. No! Z jednym wyjątkiem, kiedy to pozwoliliśmy sobie na obiad w restauracji. W zasadzie w trzech!, wybranych wg potrzeby chwili. Śniadania i kolacje przygotowaliśmy samodzielnie. I tu znów, każdy jadł to, co lubi. Czujne oko Pani Morawskiej nie pozwoliło nie zjeść “warzywka”. Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Stadion Narodowy szlakiem “Poczuj się jak VIP”. Obejrzeliśmy panoramę Warszawy z Tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, pobuszowaliśmy w Złotych Tarasach, przespacerowaliśmy się w Łazienkach Królewskich, przeszliśmy nad Wisłą Mostem Poniatowskiego. Wisienką na torcie był musical w Teatrze Komedia. Podróżowaliśmy koleją, metrem, tramwajami i autobusami. Pilotem naszej wycieczki była Julia Tylman, która opracowała dla nas wszystkie połączenia komunikacyjne. Pani Cempa kazała nam chodzić w czapkach.
Rada Młodzieżowa NMM na obchodach 11 listopada w Muzeum Morskim
11 listopada ulowscy członkowie młodzieżowej rady Muzeum Morskiego w Gdańsku wzięliśmy udział w akcji niepodległościowej. Braliśmy aktywny udział w wystawie na temat dwudziestolecia międzywojennego. Naszym zadaniem było rozdawanie kart pracy i zachęcanie do pisania pocztówek znad Morza Bałtyckiego. Podczas akcji miło spędziliśmy czas, pomagając zwiedzającym.
Nasi fantastyczni wolontariusze z Rady: Katarzyna Krot, Monika Kowalczyk, Martyna Szymanek, Oliwia Flisikowska, Marcin Golisz, Maksym Roszkowski, Leon Smagoń.
Gdańskie obchody 11.11 na Motławie
Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Gdańsku zorganizowane były również na wodzie, jak na morskie miasto przystało. Na Motławie pojawiły się dwie zabytkowe motorówki, a na jednej z nich aktor odgrywający rolę Józefa Piłsudskiego. Jaki ma to związek z ULO? Ano taki, że w załodze jednej z tych pięknych motorówek była Valeriia Pushkarova z klasy 2A. Jesteśmy dumni!
Dla Niepodległej
103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w ULO świętowana radośnie, ale i refleksyjnie. Na przerwach graliśmy i śpiewaliśmy pieśni związane z odzyskaniem niepodległości, Julka Piejko upiekła biało - czerwony tort, przygotowaliśmy również życzenia dla Niepodległej
chcemy kraju bez konfliktów, szanowanego w świecie, z ugruntowanym miejscem w UE, z mądrymi rządzącymi i dobrymi obywatelami... Niechaj się spełnią!
2C podbija Chmielno
W dniach 28/29 października udaliśmy się całą klasą 2C na wycieczkę integracyjną do Chmielna. Ta zabytkowa wieś zapewniła nam zaskakująco wiele atrakcji. Mieliśmy okazję sprawdzić stan okolicznych dróg na długich spacerach, podziwiając jesienne krajobrazy. Zaprzyjaźnialiśmy też swojego zwierzaka z lokalną fauną. Jednak najważniejszym punktem wycieczki były warsztaty ceramiczne i wizyta w Muzeum Ceramiki Neclów. Udało się nam także znaleźć krzyż powstańczy z 1888 roku i nocą zapalić na nim znicze upamiętniające Dzień Zaduszny. Następnego dnia odpoczywaliśmy, lansując się, odkrywając uroki okolicznych jeziorek. Zadowoleni, wyspacerowani, "zceramizowani" i nagrani po uszy wróciliśmy wielce usatysfakcjonowani!
Stypendyści Prezesa Rady Ministrów z ULO
Miło nam poinformować, że dwoje uczniów ULO znalazło się w gronie stypendystów stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Są to: Julia Łapińska i Michał Szyfelbein.
Uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2021/2022 odbędzie się: w dniu 15 listopada 2021 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk o godz. 10:00.
Ślubowanie Uczniów klas pierwszych
Uczniowie ULO, Rodzice, Nauczyciele, zaproszeni Goście wzięli dzisiaj udział w uroczystości, podczas której Uczniowie pierwszego rocznika zostali oficjalnie przyjęci do społeczności ULO. Słowa roty, które powtarzali Uczniowie, ślubując na Sztandar Szkoły, zobowiązują do kierowania się w życiu wartościami uniwersalnymi, takimi jak otwartość, szacunek i tolerancja; do empatii i samodoskonalenia. W czasie uroczystości nie zapomniano również o Patronie ULO, Pawle Adamowiczu. Natomiast słowa skierowane do Pierwszoklasistów w krótkich przemówieniach wygłoszonych przez Dyrektora, Waldemara Kotowskiego; Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia, Arnolda Kłonczyńskiego oraz Wiceprezesa Fundacji Pozytywne Inicjatywy, Piotra Szeląga były pełne motywacji i nadziei. Wyjątkowym momentem było również prawykonanie Hymnu Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, którego słowa napisała uczennica klasy 2., Agata Ossowska, muzykę skomponowała Pani Sylwia Janiak-Kobilińska. Zebrani mogli usłyszeć Hymn w wykonaniu Pana Grzegorza Kołodzieja przy akompaniamencie Pani Anny Fedyniak-Kołodziej. Od dnia dzisiejszego ULO ma swoją własną pieśń.
Ślubowanie rocznika 2020/2021 przeszło do historii. To była skromna, ale ważna uroczystość.
STEM Kindloteka w ULO

Koszykówka 3x3
Nasi uczniowie wzięli udział w licealiadzie w koszykówce 3x3, czyli popularną „grę na jeden kosz”. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta zadebiutowały w tego typu rozgrywkach. Już w marcu rozgrywki odbędą się na pełnowymiarowym boisku, a zdobyte doświadczenie i zgranie zespołu zaowocuje wysokimi lokatami. Brawa dla naszej młodzieży!
Skład: Ada Kownacka, Maja Kowalska, Aleksandra Kuźma, Lidia Kownacka
Mateusz Kuźma, Jan Brejna, Marceli Bąkowski, Kacper Prahl

3A bawi w Borzechowie
Drugi dzień wycieczki klasy 3A upłynął na paintballu i pogoni za kurczakiem. Końcówkę dnia uświetnił seans filmowy (oczywiście z popcornem) oraz przygotowany przez Tymona wieczór muzyczny. Bawimy się świetnie i nie możemy doczekać się kolejnych atrakcji. Pozdrawiamy z Borzechowa!
Konkurs "Pocztówka z wakacji" w języku obcym rozstrzygnięty!!!
Oto lista zwycięzców:
I MIEJSCE- Łucja Kozłowska (kartka w j. hiszpańskim i norweskim)
II MIEJSCE- Natalia Kitlińska (kartka w j. rosyjskim)
III MIEJSCE- Zuzanna Kąkol (kartka w j. niemieckim)
WYRÓŻNIENIE- Wiktoria Czyż (kartka w j. rosyjskim)
Dziękujemy Wszystkim za piękne kartki! Gratulujemy zwycięzcom! Nagrody ufundowała Rada Rodziców i UG.
ULO znów pod żaglami
W sobotę, 16 października, pod czujnym okiem sterników i pana Adama Jankowskiego, opiekuna koła żeglarskiego, nasza młodzież mogła doskonalić warsztat żeglarski tym razem w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Żeglowaliśmy, uczyliśmy się robienia węzłów i tym samym zebraliśmy kolejne cenne doświadczenie!

Dzień Edukacji Narodowej to wspomnienie o początkach polskiego szkolnictwa w nowożytnym wydaniu, to tradycyjnie dzień, w którym składamy sobie jako szkolna społeczność życzenia. Jest to jednak również dzień, w którym w sposób szczególny myślimy o przyszłości polskiej szkoły, a w naszym lokalnym wymiarze - o przyszłym kształcie i rozwoju ULO. Życzmy sobie dzisiaj, aby spełniły się wszystkie te życzenia i marzenia o naszej wyjątkowej Szkole.
Wszystkiego, co najlepsze!

Tort w wykonaniu uczennicy klasy Zaleskiego, Kaliny Brodowicz, który jest prezentem dla Wychowawcy i Nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dziękujemy!
Nagranie filmu promującego ekspozycję na Sołdku
Pszczoły z ULO uczestniczyły nagraniu filmu promującego nowe ekspozycje na pokładzie Sołdka - statku muzeum. To dzięki naszej współpracy z Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i działającej przy nim Radzie Młodzieżowej Pszczoły aktywnie włączyły się w tę filmową produkcję. Trzymamy kciuki za efekt końcowy!
PROJEKT „SCHULWÄRTS” W NASZEJ SZKOLE
– WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Od października do grudnia 2021 r. nasi uczniowie i nauczyciele języka niemieckiego będą uczestniczyli w europejskim projekcie „Schulwärts”.
Dzięki współpracy z Instytutem Goethe w Warszawie uczniowie mają możliwość rozwijania kompetencji językowych w praktyce i poszerzyć swoją wiedzę w zakresie wiedzy o kulturze.
W ramach projektu gościmy w naszej szkole studentkę z Uniwersytetu w Koblencji – p. Luisę Rönsch. Nasi licealiści podczas zajęć z języka niemieckiego będą doskonalić umiejętność mówienia i poprawną wymowę.
Niewątpliwą atrakcją dla naszych uczniów będą zajęcia z języka niemieckiego prowadzone przez rodowitą Niemkę.
Celem projektu jest nie tylko promocja języka niemieckiego, ale wymiana dobrych praktyk, co pozwoli na podniesienie jakości nauczania języka niemieckiego i zmotywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego.
Będziemy na bieżąco relacjonować nasze działania.

Twórczo i inspirująco
Wieczór z gwiazdami
Dzięki uprzejmości i wiedzy dr. inż. Rafała Ossowskiego IID mogła spędzić wieczór z gwiazdami. Bardzo dziękujemy za niesamowitą przygodę.

Sport w ULO to nie tylko aktywność fizyczna!
W minioną środę odbyła się licealiada w szachach drużynowych. Nasi uczniowie w składzie Michał Szyfelbein, Marceli Bąkowski, Mikołaj Giembicki oraz Lena Pastuszka walcząc do ostatniej partii zajęli dobre 9 miejsce spośród gdańskich szkół ponadpodstawowych. Wielkie brawa!

Trener Edward Pawlun o sukcesie Siatkarzy U21
O wielkim sukcesie siatkarskim na Mistrzostwach Świata drużyny U21; o naszych Trenerach; o ich osobistych Pociechach; o sporcie; o planach; o siatkówce...
Po obejrzeniu poniższego filmu nie będziecie mieli wątpliwości, że sekcja siatkarska w ULO to miejsce dla Was! Brawo Siatkarze U21! Brawo Trenerzy! Brawo Edward Pawlun - nasz "ulowski" NAUCZYCIEL wychowania fizycznego
ULO na żaglach
Żeglarska przygoda wystartowała. Dziś uczniowie mieli okazje żeglować w Rewie pod okiem instruktorów Yacht Clubu Rewa. Za dwa tygodnie taką samą okazję będą mieli w Górkach Zachodnich. Wszystko po to by zachęcić do uczestnictwa w nowo powstającym „Kole Żeglarskim” w ULO. Dzięki tej możliwości nasi uczniowie będą zdobywać wiedzę i umiejętności żeglarskie. Dziś mocno wiało, oby taki wiatr napędzał nieustannie naszych uczniów w dążeniu do rozwijania się w żeglarskiej pasji.
Ahoj przygodo!
Pola nadziei
Zaproszenie na „Sołdka”, czyli pełną parą na statek parowy

Więcej przeczytacie w artykule, na podstawie którego powstał powyższy tekst KLIKNIJ TUTAJ
Europejski Dzień Języków Obcych w kuchni
Z okazji Dnia Języków Obcych klasa 2B z okazji dnia języków eksplorowała na lekcji angielskiego kuchnie świata. Zapraszamy do obejrzenia prac będących wynikiem tej eksploracji. Tutaj możecie zobaczyć film w języku angielskim. A tutaj inny w języku niemieckim (autor Oliwia Bukowska). Wszystkie oczywiście przygotowane przez naszych uczniów.
W drodze na Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie
Wiecie już, że Julia Łapińska trenuje hokej. Właśnie otrzymała powołanie do kadry seniorskiej i na początku października weźmie udział w Turnieju Prekwalifikacyjnym do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, które odbędą się w lutym w Pekinie.
Pierwsze mecze odbędą się w Polsce z zespołami z Holandii, Turcji oraz Meksyku. Do rundy kwalifikacyjnej, która odbędzie się w listopadzie, awansuje najlepsza drużyna i mecze wówczas odbędą się w Czechach, Niemczech oraz Szwajcarii. Później zostaje już tylko Pekin i prawdziwa Olimpiada Zimowa.
Bardzo mocno trzymamy za Ciebie kciuki, Julio! Jesteśmy niezmiernie dumni!
Dzień francuski w ULO
Z okazji Europejskiego Dnia Języków w klasie IIC zorganizowaliśmy quiz wiedzy o Francji i języku francuskim. Była to również okazja do posłuchania francuskiej muzyki i degustacji kilku francuskich specjałów. Wśród nich pojawiło się kilka gatunków sera no i oczywiście bagietka. Niektóre z tych wspaniałości zostały samodzielnie przygotowane, jak na przykład makaroniki. Obecne były również inne francuskie atrybuty: berety, bluzki w paski, wąsy... Spędziliśmy miły francuski poranek.


Młodzieżowa Rada Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku
Wreszcie po udało się spotkać Młodzieżowej Radzie NMM. Jak i wcześniej, tak i dzisiaj, zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez Dyrekcję oraz Osoby odpowiedzialne za dział edukacji i promocji w Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Poznaliśmy najnowsze projekty, nad którymi pracuje NMM w swoich różnych oddziałach, mieliśmy fantastyczną okazję zwiedzić z wyjątkowymi Pracownikami Muzeum wystawy oraz wejść na i pod pokład statku-muzeum Sołdek. Przed nami zapowiada się fantastyczny czas współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Jako jego Młodzieżowa Rada postaramy się wnieść jak najwięcej naszego twórczego pierwiastka, młodzieńczego zapału i własnych pomysłów. Będzie się działo!!
Dzień Języków Obcych w ULO
W ULO Dzień języków obcych trwa już przynajmniej od tygodnia. Kolejna jego odsłona to własnoręcznie przygotowane w czasie lekcji językowych flagi i napisy w rożnych językach. Ponadto ułożyli własny internetowy quizz dotyczący języków obcych. Korytarze są dzięki temu bardzo radosne, a my świetnie się bawimy!
Studenci Syracuse University z wizytą w ULO
W dniach 21-25 września dwie zaprzyjaźnione uczelnie: Uniwersytet Gdański i Syracuse University realizują projekt dotyczący poszukiwania tożsamości ponad granicami, zatytułowany “Negotiating Identities across Europe’s Borders: Gdańsk - The Haunted City”
Projekt odbywa się pod patronatem Związku Uczelni Farenheita, a my, ULO mieliśmy zaszczyt gościć uczestników programu w środę 22 września.
Inicjatorką tego spotkania była pani profesor Maria Mendel z Naszej Uczelni. Pani Mendel jest pedagożką społeczną, badaczką przestrzeni podmiotowego sprawstwa i demokratycznej wspólności. Jest również autorką koncepcji pedagogiki miejsca, rozwijanej w perspektywie badań społecznie zaangażowanych, a także laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2020).
Opiekunem grupy studentów Syracuse University jest pani profesor Juliet Golden, która od ponad 10 lat projektuje i prowadzi innowacyjne kursy dotyczące Europy Środkowej. Jej głębokie zainteresowanie historią Europy Środkowej rozwinęło się dzięki badaniom i pracy dziennikarskiej w regionie. Interesuje się polityką pamięci, Holokaustem, przestrzeniami miejskimi i architekturą oraz fotografią.
Jednym z punktów w programie gości było odwiedzenie naszej szkoły, dokąd przywiodło ich imię naszego patrona, Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Pan dyrektor Waldemar Kotowski wraz z panią Kamilą Cempą opowiedzieli gościom o naszej szkole, naszych sukcesach i innowacjach edukacyjnych. Studenci dowiedzieli się, jakie wartości nam przyświecają i poznali wizję naszego Liceum. Rozmawialiśmy o naszej ofercie edukacyjnej, praktykach nauczania, zaangażowaniu w
działanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie zabrakło miejsca na wspólną dyskusję o edukacyjnej roli ULO w obecnej sytuacji społeczno-politycznej Polski.

Europejski Dzień Języków Obcych
Z okazji Europejskiego dnia języków obcych student 2 roku Filologii Rosyjskiej FABIAN Grzywna nagrał w swoim wykonaniu piosenkę Bułata Okudżawy, którą odsłuchalismy na lekcjach z języka rosyjskiego. Oto link do nagrania: https://youtu.be/okhFav16DrI
Jednak to nie koniec ciekawych zajęć, bowiem dzisiaj, 20 września, dr Fadhil Marzouk pokazał uczniom klasy 2 na lekcji rosyjskiego alfabet języka arabskiego oraz zapoznał uczniów z ciekawostkami dotyczącymi języka arabskiego. Na pamiątkę każdy z obecnych uczniów otrzymał napisane na kartce papieru po arabsku swoje imię.
Wycieczka 2A na Westerplatte
Początek września, początek roku szkolnego to między innymi czas pamięci o wybuchu drugiej wojny światowej. Chcąc upamiętnić ten trudny czas w historii świata, klasa 2a wybrała się na wycieczkę na Westerplatte. Przewodniczyła nam pani Agnieszka Nowakowska, która współpracuje z naszym Liceum. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat miejsca, które kojarzyliśmy głównie z jego bohaterską obroną z 1 września 1939r. Czy wiedzieliście, że Westerplatte było dawniej kurortem turystycznym?
Zgłębiliśmy historię rodzącego się nazizmu w Wolnym Mieście Gdańsku, poznaliśmy historię gdańskiej nocy kryształowej, prześladowań mniejszości i ataku na Urząd Poczty Polskiej w WMG. Pani Nowakowska opowiedziała nam o ataku na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej bohaterskiej obronie. Na Westerplatte popłynęliśmy katamaranem Żeglugi Gdańskiej, z którego zwiedziliśmy Gdańsk z Motławy. Pogoda nam dopisała, a zwiedzanie Westerplatte wprawiło nas w refleksyjny nastrój. W powrotnym rejsie pod Zieloną Bramę chłopcy nucili patriotyczne pieśni.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 oficjalnie otworzyło kolejny etap naszej edukacji w ULO. Wystąpienia Pana Dyrektora ULO, Pana Waldemara Kotowskiego oraz Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia, Pana prof. UG dr. hab. Arnolda Kłonczyńskiego nakreśliły nie tylko cele naszej tegorocznej edukacji, ale przypomniały o naszej odpowiedzialności za siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Życzenia pełnego pozytywnych doświadczeń roku szkolnego popłynęły dzisiaj do nas z wielu stron. Oby się spełniły!
Władze trzech największych gdańskich uczelni, władze Gdańska i Fundacja Pozytywne Inicjatywy podpisały Deklarację patronacką nad Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza
ULO na najwyższym podium w rywalizacji sportowej w Gdańsku
Uniwersyteckie Liceum zajęło pierwsze miejsce w Gdańsku i 7. w województwie w rywalizacji sportowej za rok 2020/2021
Nietypowy to był rok i rozgrywki organizowane przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy nie w pełni się odbyły. Braliśmy udział w zawodach i wyzwaniach online organizowanych przez WSZS i okazało się, że bardzo dobrze sobie w tym przedsięwzięciu poradziliśmy zajmując pierwszą lokatę w Gdańsku i 7 w województwie na 56 startujących szkół.
Ola laureatką wyzwania sportowego
Nasza uczennica, Aleksandra Serkiz, została laureatką konkursu organizowanego przez WSZS „Podejmij wyzwanie i bądź aktywny”. Natomiast nasz uczeń, Kacper Prahl, zajął drugie miejsce w klasyfikacji chłopców. W marcu należało zaprojektować i pokonać tor przeszkód, w kwietniu przebiec 1000 metrów w jak najlepszym czasie, w maju przejechać na rowerze jak największą ilość kilometrów, a w czerwcu zachęcić minimum dwie osoby do aktywności w ulubionej dyscyplinie sportu. Wyzwania trzeba było nagrać lub zarejestrować w aplikacji i przesłać do WSZS.
Ola i Kacper, spośród wielu uczniów naszej szkoły biorących udział w wyzwaniu poradzili sobie najlepiej. Brawa należą się całej, powołanej reprezentacji, która wytrwale realizowała zadania sportowe każdego miesiąca, reprezentując w ten sposób naszą szkołę.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021
Ten dzień roku szkolnego to moment wyczekiwany. Tego dnia nie tylko rozpoczynają się wakacje, ale także nadchodzi czas podsumowań mijającego roku szkolnego. W ULO uroczyście wręczono nagrody za sukcesy w konkursach i olimpiadach, przyznano nagrodę oraz tytuł Pszczoły Roku „Primus Inter Pares”, którą została Aleksandra Bujny z klasy 2C, a także nagrody i tytuły w kilku innych kategoriach: Naukowiec - Michał Szyfelbein, Społecznik: Julia Piejko, Pomocna dłoń: Julia Piejko, Sportowiec: Julia Łapińska, Artysta: Franciszek Bielak. Z kolei klasa 1A została nagrodzona Przechodnią Pszczołą i tytułem najlepszej klasy roku szkolnego. Natomiast w wyniku głosowania uczniowskiego Pszczelarzem Roku została Pani Profesor Joanna Morawska.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy fantastycznych wakacji!
Zdjęcia dzięki uprzejmości CPFiD Uniwersytetu Gdańskiego
Młodzieżowa Rada Muzeum
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w swoim rocznym sprawozdaniu nie pominęło istotnej dla ULO kwestii, jaką jest powołanie Młodzieżowej Rady Muzeum. Jest to jedno z ważnych zagadnień związanych z działalnością Muzeum, które angażuje społeczność lokalną i buduje relacje konieczne do realizacji nowych projektów Muzeum. Zadaniem Rady Młodzieżowej jest konsultowanie owych projektów oraz kształtowanie wśród młodzieży postaw obywatelskich (na podstawie: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Sprawozdanie roczne 2020, s. 89)

Julia na zgrupowaniu Kadry Narodowej
Nasza uczennica, Julia Łapińska z klasy IA, bierze udział w zgrupowaniu Kadry Narodowej Juniorek U18 w Hokeju na Lodzie. W terminie 25 czerwca do 2 lipca ćwiczy w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Zgrupowanie ma na celu przygotowanie zawodniczek do kolejnego sezonu pod względem motorycznym i fizycznym, a także do Mistrzostw Świata U18, które odbędą się w 2022 w Austrii. Treningi odbywają się dwa razy dziennie, rano na siłowni, a po południu treningi wytrzymałościowo-szybkościowe na boisku lub hali. Dodatkowo są zajęcia na basenie oraz wycieczki w góry. Wyżywienie jest dostosowane do diety sportowej. Kolejna akcja szkoleniowa odbędzie się w sierpniu w Krynicy-Zdrój tym razem już na tafli lodowej.
Aktywności 2D
Finał roku szkolnego klasa 2D spędziła bardzo aktywnie.
Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi zdjęciami z naszych zajęć terenowych i serdecznie dziękujemy:
- Pani Justynie Kąpie i Panu Mikołajowi Kossowi - Edukatorom Błękitnej Szkoły w Helu za wyjątkowe i pomysłowe zajęcia poświęcone faunie Bałtyku i szczególnym przystosowaniom zwierząt morskich do życia w wodzie;
- dr Krzysztofowi Gosowi z Wydziału Biologii UG za fascynującą wyprawę po ekosystemach leśnych w Dolinie Samborowo i mnóstwo wiedzy z tym związanej;
- Panu Marcinowi Gęsiorze, pracownikowi Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku za przejmujące i dające do myślenia zajęcia poświęcone "Przyrodzie w mieście";
- Pani Agnieszce Nowakowskiej - przewodniczce po Gdańsku, która zapoznała nas z historią i pięknem "Pereł Architektury Gdańskiej".
Przystanek Drzewina
Ostatnie dni roku szkolnego dla Pszczół z 1A będą kojarzyły się z dobrą zabawą. Uczniowie klasy wraz z Rodzicami wzięli udział w całodziennej imprezie integracyjnej w Drzewinie. Konkurencje sportowe, rywalizacja, zabawa Młodzieży i ich Rodziców przyniosła wszystkim wiele radości i pozytywnych doświadczeń.
Finał konkursu Ogarna Fashion Day
2A zwiedza Starówkę gdańską
17.06 klasa 2a wraz ze znana już nam Panią przewodnik udała się na wycieczkę ulicami Starego i Głównego Miasta. Udało nam się nawet znaleźć dom naszego Patrona Daniela Gabriela Fahrenheita. Okazało się, że sporo tajemnic kryje Gdańsk, miasto w którym na co dzień zdobywamy wiedzę.

Musical "Chłopcy z Placu Broni"
17 czerwca Uczniowie i w Wychowawca 2B zarezerwowali sobie na musical "Chłopcy z Placu Broni", który przygotowali młodzi aktorzy Stowarzyszenie Teatralne "Ingenium" Jedną z występujących jest nasza klasowa koleżanka Wiktoria Grzędzicka, którą wspieraliśmy naszą obecnością i mieliśmy szansę zobaczyć na deskach teatru. Musical fantastyczny, nawet polały się łzy wzruszenia. Polecamy!
Zajęcia klasy 2B z tłumaczeń medycznych
Nadszedł czas podsumowań naszych doświadczeń, osiągnięć, wyników w nauce. Mijający rok szkolny był trudniejszy niż poprzednie w związku z ograniczeniami, które nałożyła na nas pandemia. Jednakże dzięki życzliwości i inicjatywie naszych nauczycieli i osób takich jak pani dr Wioleta Karwacka, intensywnie poszerzaliśmy nasze horyzonty w kierunkach, które są naszą pasją. Pani dr Wioleta Karwacka jest adiunktem w Zakładzie Translatoryki Anglistycznej na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się w tłumaczeniach medycznych. Pani doktor umożliwiła uczniom drugiej klasy o profilu biologiczno-chemicznym (2B) uczestnictwo w cyklu zajęć ćwiczeniowych z zakresu tłumaczeń medycznych. Wśród zadań, z którymi się mierzyliśmy było tłumaczenie historii choroby pacjenta, w tym badań morfologii krwi i epikryzy, a także filmu dotyczącego chorób serca. Wszyscy uczestnicy zajęć w przyszłości pragną zostać lekarzami. Zajęcia były bardzo ciekawe. Okazały się bodźcem motywującym nas do pracy i bardzo cennym doświadczeniem.
Zajęcia terenowe 1A
We wtorek 15 czerwca klasa 1A z radością uczestniczyła w zajęciach terenowych prowadzonych przez dr .Krzysztofa Gosa z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody z Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Byliśmy w lesie na końcu ulicy Abrahama w Gdańsku. Poznaliśmy funkcjonowanie i zróżnicowanie ekosystemów leśnych. Dowiedzieliśmy się ciekawostek o rożnych typach lasów, sposobach ich funkcjonowania oraz wpływie człowieka na lasy. Ogromną frajdą okazała się przeprawa przez fragment lasu bagiennego. Nie do końca wierzyliśmy w to, że taki punkt programu faktycznie będzie miał miejsce. Kto nie był jeszcze w lesie z panem Gosem, niech pamięta, aby wziąć worki i mocną taśmę na onuce:)!
Zajęcia w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu
Zajęcia z biologii dla klasy 2B odbyły się 15 czerwca nietypowo, bowiem w stacji badawczej UG w Helu. Foki, a właściwie ich dostosowanie do środowiska życia stały się tematem eksperymentów w naszym wykonaniu. Zatem wkładanie twarzy do zimnej wody dowiodło tzw. odruchu nurka, a lodowata woda rzeczywiście wpływa na naszą wydolność, więc gruba warstwa tłuszczu jest OK. Potem sekcja ryby, która była prawdziwa przygodą dla klasy biologicznej. A na koniec godzinny rejs po zatoce z mierzeniem siły wiatru i zasolenia wody. To był pracowity dzień na Mierzei helskiej.
Zwiedzamy i integrujemy się
Powrót do szkoły to czas na nadrobienie naszych zerwanych przez lockdown więzi. Dlatego ostatnie tygodnie będą czasem klasowych wyjść. 9 maja 2B obcowała z fauną w ZOO oliwskim, a 10 maja 1b zwiedzała okolice swojej szkoły, czyli Gdańsk-Oliwę. Rozpoczęliśmy swoja wyprawę od kampusu UG, potem był Park oliwski i zwiedzanie katedry. To był miły dzień, a Pani Przewodnik opowiedziała nam wiele o okolicy i zwiedzanych miejscach.
Z kolei 14 czerwca Turyści z 1B w swoim mieście zwiedzali Główne i Stare Miasto szlakiem znanych gdańszczan, spacerując z panią przewodnik.
Zbiórka dla CIAPKOWA

Uczniowie ULO na scenie teatru
Powrócił czas możliwości skorzystania z kultury w sposób bezpośredni. Bardzo się cieszymy, tym bardziej, że nasze uczennice Oliwia Bukowska z klasy 1c i Rozalia Richert z klasy 1a należą do Tatru Komedii Valldal i właśnie wystąpiły w premierowych odsłonach spektaklu pt. "Fauna".
Ślubowanie Uczniów klas pierwszych
Pierwszoklasiści ULO doczekali się wreszcie oficjalnego przyjęcia do ULO(A).
Dnia 31 maja 2021 r. podczas oficjalnej uroczystości, na której mieliśmy zaszczyt gościć Prorektora ds. Spraw Studentów i Jakości Kształcenia UG prof. dr. hab. Arnolda Kłonczyńskiego, Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar Szkoły i zaprezentowali krótki program artystyczny.
Dzięki uprzejmości Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej Uniwersytetu Gdańskiego możemy zaprezentować film z naszej uroczystości. Dziękujemy.
ZOBACZ FILM ZE ŚLUBOWANIA
Szachowe Pszczoły
Otrzęsiny
W poniższej relacji dzielimy się wrażeniami z części nieoficjalnej uroczystości przyjęcia do grona ULO naszych Pierwszoklasistów, tzw. otrzęsin, które zorganizowane zostały dla młodszych Koleżanek i Kolegów przez Samorząd Uczniowski w formie gry terenowej z zadaniami do wykonania na kampusie UG oraz w pobliskim lesie. Najlepiej z tymi zadaniami poradziły sobie Pszczółki z 1B, które zostały zwycięzcami tegorocznych otrzęsin. Gratulujemy Koleżanki i Koledzy i chociaż prawie po roku, ale najserdeczniej witamy WAS w ULO!
Gdańsk - moje miejsce
To tytuł konkursu fotograficznego w ramach 3. Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży "Kino w trampkach 2021", w którym zdjęcie Nikoli Biczkowskiej z klasy Schopenhauera znalazło się wśród nagrodzonych prac.
Dzisiaj Uczniowie 2B wybrali się do Ogrodu Oliwskiego, gdzie wyeksponowane są nagrodzone zdjęcia. Jesteśmy bardzo dumni!!! Gratulujemy Nikoli oka i wrażliwości fotograficznej!
Sukces Agaty
Eksplorujemy tajemniczy świat jaskiń
Z dumą ogłaszamy, że w XXII edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego, którego organizatorem jest Państwowy Instytut Geologiczny, w półfinale krajowym (województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko mazurskie, poziom licealny) II MIEJSCE zajęła Agata Ossowska z klasy 1D.
Gratulujemy! Nasze Pszczoły są wyjątkowe!

Światowy Dzień Pszczół
Dzisiaj, czyli 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Grupa Motylków z Przedszkola "Leśna Pętelka" w Gdyni przysłała nam życzenia i pracę plastyczną.
Serdecznie Wam dziękujemy, Motylki, i zapraszamy do wspólnej zabawy, czyli do rozwiązania quizu wiedzy o pszczołach, który przygotowała przewodnicząca naszego Ula, Julia Piejko. https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fquizizz.com%2Fjoin%2Fquiz%2F60a5214c64d8ad001bb5a794%2Fstart%3Ffbclid%3DIwAR3fwW8RYwQsia98AhhT5si72nw9rmYiQxcSZD6TIuk6fRzACJXoNiVfads&h=AT2Avc1yvJwh3rjFJUm2JWjfzSAHiHxZZ6swMoJorkSp33e36BC6IyqaUHpJNlL3TFdCoKkQLS-SPwoXGE_obwfO0_AAJKQLkYR95gRqmUCAiG7GYACSgcM3fJC4if7AdwguUg

Powitalne ciasto z niespodzianką
I jak nie uwielbiać Pszczół z ULO? Dzisiaj, czyli pierwszego dnia naszego powrotu do szkoły, Oliwia Bukowska przywitała nas własnoręcznie zrobionym przepysznym ciastem czekoladowym. Z każdym odkrojonym kawałkiem tegoż delikatesu okrajaliśmy teksty, które Oliwia zapisała lukrem, a które były zdaniami najczęściej słyszanymi na zdalnym nauczaniu!!! Na zdjęciu prezentujemy ciasto w całej okazałości.
Nie dosyć, że było smacznie, to jeszcze było śmiesznie!
Dziękujemy!

Monika z tytułem FINALISTKI
IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO IM. JANUSZA KORZENIOWSKIEGO
Monika Kowalczyk, Uczennica klasy 2B, w ogólnopolskim finale konkursu kaligraficznego wykaligrafowała sobie tytuł FINALISTKI!!! Gratulujemy sukcesu! Jesteśmy dumni z naszych zdolnych Pszczół!

Dzień Ziemi
Ogłoszenie wyników konkursu!!!
Niniejszym ogłaszamy, że konkurs na esej o prawach mikrobów ogłoszony w związku z Dniem Ziemi
wygrały ex aequo Aleksandra Kowalewska z 1b i Alicja Domżał z 2b.
GRATULUJEMY umiejętności pisania i kreatywnego spojrzenia na świat!
Myślenie o ekologii, ekosystemach, zrównoważonym rozwoju w kontekście funkcjonowania człowieka w przyrodzie to zagadnienia arcyciekawe, ale i trudne.
Wiele już wiemy o konieczności oszczędzania nieodnawialnych zasobów, o recyklingu, o ‘zero waste’ i innych. Jednak ULO nie stroni o zagadnień nowych, trudnych, nieopisanych i niepodejmowanych przez nikogo wcześniej. W związku z tym ogłaszamy konkurs na napisanie pracy argumentacyjnej na temat:
"Prawa mikrobów, pasożytów i szkodników upraw".
Praca powinna zawierać sensowną argumentację i perspektywę, z której wynika, że należy chronić prawa także tych niepożądanych stworzeń (w ramach strategii zrównoważonego rozwoju).
Forma to esej maksymalnie dwustronicowy, krój czcionki dowolny, rozmiar 12, interlinia 1,5, marginesy standardowe 2cm.
Termin nadsyłania prac: 6.05.2021, 23:59 (drugi czwartek po Dniu Ziemi) na adres marcin.wrobel@ulo.ug.edu.pl lub na Teamsy Profesora Marcina Wróbla
Możliwa nagroda rzeczowa dla Zwycięzcy!
Zachęcamy do udziału!!!

Klasa Schopenhauera (2B) w dekonstrukcji
Czasem warto poddać samego siebie dekonstrukcji, aby ostatecznie budować i konstruować. Z takiego założenia wyszli również Uczniowie klasy Schopenhauera, którzy bawili się własnymi portretami, poznając jednocześnie podstawy odczytywania kubizmu Pablo Picassa.
Dzień Europy z ULO
9 maja jest Dniem Europy, w którym co roku świętujemy pokój i jedność na naszym kontynencie. ULO nie mogło przejść obok rocznicy podpisania historycznej deklaracji Schumana, którą uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Dlatego długi weekend majowy zaowocował pomysłem i jego realizacją, którą możecie zobaczyć w poniższym filmie. Wszystko dzięki zaangażowaniu pracowitych Pszczół, które odpowiedziały na tą spontaniczną ofertę ;)
Poniższy film jest krótką relacją z naszego świętowania Dnia Europy i migawkami o integracji europejskiej, w mieście Wolności i Solidarności…
230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Pszczółki z ULO na 230 rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r. przygotowały film przypominający tę ważną historyczną Ustawę. Konstytucja stanowiła nowoczesny dokument, w którym zawarto główne idee polskiego oświecenia. Zwiększyła autorytet Rzeczypospolitej i dowiodła samym Polakom, że potrafią przezwyciężyć "zadawnione rządu naszego wady". Ta świadomość pozwoliła Polakom odzyskać szacunek dla siebie jako narodu i dla swojej spuścizny historycznej. Po upadku Polski konstytucja stała się inspiracją dla wielu patriotów walczących o wolność kraju, a 3 maja - dzień jej uchwalenia, w 1919 roku ogłoszony został świętem państwowym.
ZOBACZ FILM PRZYGOTOWANY PRZEZ JULIĘ i ALEKSANDRĘ
Mamy się czym szczycić!
Kolejny sukces Uczennicy klasy 2C,
Aleksandry Bujny,
która zdobyła tytuł FINALISTKI w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej organizowanej przez Uniwersytet Wrocławski

Praktyczne aspekty pracy dietetyka - warsztaty
Przymierzając się do wyboru do kierunku studiów uczniowie klasy 2D wzięli udział w zajęciach wykładowo-warsztatowych "Praktyczne aspekty pracy dietetyka"- poprowadzonych przez dr. n. med. M. Maciejewską-Cebulak, dietetyka klinicznego i wykładowcę Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Podczas spotkania można było się dowiedzieć czym zajmuje się dietetyka kliniczna, jakie są jej główne kierunki, jakie znaczenie ma prawidłowe zbilansowanie diety, czy też uzyskać odpowiedź na indywidualne pytanie odnośnie żywienia. Była też okazja do zapoznania się z programem NUVERO, służącym do konstruowania jadłospisów dla indywidualnych pacjentów, programu, na którym pracują studenci Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Dziękujemy!


Pola Nadziei
Już za kilka dni finał największej wspólnej akcji 7 pomorskich hospicjów – Pól Nadziei na Pomorzu 2021. Niestety ze względu na bezpieczeństwo nas wszystkich odbędzie się wirtualnie. Zapraszamy Was do działań wirtualnych. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób możecie pomóc, to zapoznajcie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie, który został dołączony na końcu krótkiego filmu przygotowanego przez naszych wolontariuszy. Niech dobro zakwitnie, tak jak nasze szkolne żonkile!
Solidarni z Uniwersytetami Morza
czyli pomaganie przez aktywność fizyczną
Zdrowo być aktywnym fizycznie na co dzień. Szczególnie jak dodatkowo przyświeca temu szczytny cel.
Razem z Uniwersytetem Gdańskim „Jesteśmy solidarni” z Uniwersytetami Morza (SEA-EU) i #pomagaMY. Wystarczy, że w dniach 12-17 kwietnia z dowolnej aplikacji wyślemy obraz aktywności (screen) na maila seaeu.results@gmail.com W ten sposób wesprzemy osoby niepełnosprawne w lepszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Każdy kilometr to 1 Euro które zasili konto organizacji charytatywnych.
Nasza akcja polegająca na pomocy osobom z niepełnosprawnościami trwa do soboty 17 kwietnia. Udało nam się na kampusie uniwersyteckim w miniony poniedziałek nagrać film promujący tę międzynarodową akcję. Niech nasz film będzie zachętą dla tych, którzy jeszcze się nie zarejestrowali i nie wysłali rejestru aktywności w tym tygodniu.
Film obejrzycie pod tym linkiem:
https://youtu.be/vcBlA-_AHA8
Rejestracja:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfbS5iHN_GpJpBV5o6QfOp4L-9YC6x61IJHzN3aI53ZPkcdVQ/viewform Adres do wysłania rejestru aktywności: seaeu.results@gmail.com
1 km naszej aktywności = 1 €
Pomagajmy!
#LaSolidairedeBrest
Trener Andrzej Cieplik

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy życzy Samorząd Uczniowski
Radosne życzenia wielkanocne składa Samorząd Uczniowski ULO
Przesłodki kurczaczek, uroczy króliczek, tradycyjne jajko i cudowna energia, a do tego wszystkiego szczere życzenia
w filmie
HaBee Easter
Wiosną jest przyjemnie, wiosna nas lubi, wiosna to m.in
. nadchodzący czas świąteczny, o którym chętnie rozmawiamy np. na języku angielskim. 🇬🇧W Wielkiej Brytanii z okresem wielkanocnym związane są dwie popularne zabawy.
🥚🥚Pierwszą z nich jest "Easter Egg Hunt"🥚🥚🥚 organizowana w Wielką Niedzielę (Easter Sunday) .
Zabawa ta polega na znajdywaniu ukrytych świątecznych jaj. Mogą być to tradycyjne pisanki lub też czekoladowe jajeczka wypełnione w środku słodyczami.
W Wielki Poniedziałek (Wet Monday), który jest dniem kończącym okres świąteczny, zazwyczaj organizowana jest zabawa "Egg Rolling". Egg Rolling to nic innego jak wyścig świątecznych jajek. Świąteczne jajka puszczane są przez uczestników z górki. Osoba, której jajko jako pierwsze znajdzie się u podnóża góry w nienaruszonym stanie wygrywa. Istnieją różne wersje tej zabawy.
Nasze przedświąteczne lekcje języka angielskiego zostały ukoronowane poszukiwaniem jaj. Pszczoły ruszyły na swój "egg hunt" by trenować uważność . Ich zadaniem było upolować jajokształtne elementy w otoczeniu. Szczególnie zadowoleni wrócili z tych zajęć nasi pupile. Poniżej dzielimy się naszymi zdobyczami.
Czy odnajdujecie jaja na poniższych zdjęciach? HaBee Easter!
Nauka - taka? to ja lubię!
czyli wykład "Kody korygujące błędy"
Szkoła przeniosła się w chmurę, internetową, ale nie oznacza to, że nauka przestała być dostępna. Tym razem 2b uczestniczyła w wykładzie prof. Zbigniewa Szafranca pt. "Kody korygujące błędy".
Podczas wykładu uczniowie poznali przykładu kodu, tzw. "kodu BCH", który pozwala tak zakodować przesyłaną informację, że ewentualne błędy można znaleźć i skorygować dzięki wykorzystaniu algebraicznych własności wielomianów.
Wykład odbył się w ramach akcji: Nauka? taka-to ja lubię.

Prelekcja "Syberia znana i nieznana"
Skąd pochodzi nazwa „Syberia”? Czym Sybirak różni się od innych mieszkańców Rosji? Jaka postać historyczna stała się genius loci Syberii? Te i inne kwestie poruszyliśmy w ramach prelekcji „Syberia znana i nieznana”. Podczas drugiej części spotkania odbyliśmy wspólną podróż nad Bajkał, na tajemniczą wyspę Olchon uważaną za ziemię świętą i miejsce mocy. Porozmawialiśmy o najciekawszych obiektach zwiedzania oraz zanurzyliśmy się w zwyczaje i mitologię mieszkających tam Buriatów.
27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru
Teatr to jest pewien myślowy przekaz, skrót, filozofia.
Lustro – jak uważał Szekspir – w którym przegląda się świat, ale ono jest też transparentne. Przez nie widać coś dalej, głębiej i więcej.
Andrzej Łapicki
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 r. – na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 r. W sobotę to święto ludzi teatru będzie obchodzone już po raz 60. w ponad stu państwach na świecie!
Co roku sekretariat Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) zamawia u wybitnego człowieka teatru okazjonalne orędzie. W 2021 jego autorką jest brytyjska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa Hellen Mirren.
To jest wyjątkowo trudny czas dla żywego teatru i wielu artystów, technicznych, teatralnych rzemieślników i rzemieślniczek. Ich wspólna profesja z założenia utkana jest z delikatnej tkanki. Być może właśnie ta od dawna utrwalona kruchość pozwala im teraz przetrwać tę pandemię przytomnie i z odwagą – napisała w orędziu Helen Mirren. Aktorka wyraziła też nadzieję, że silna potrzeba tworzenia u autorów, scenografów, tancerzy, śpiewaków, aktorów, muzyków, reżyserów nigdy nie zostanie zaduszona, a w bardzo niedługiej przyszłości zakwitnie od nowa[1].
Czekamy z niecierpliwością na szybkie spełnienie się tych życzeń, bo miejsce teatru jest… w teatrze, czyli tam, gdzie NA ŻYWO dochodzi do spotkania twórców i widzów.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru klasa Mrongowiusza (klasa humanistyczna ze specjalizacją teatrologiczną) przygotowała projekt, którego elementy przedstawiamy niżej.
Poezja liczby PI
Jury szkolnego konkursu zgodnie zachwyciło się akrostychem Oli Bujny, z uznaniem zaczytało się w scenie dramatycznej Martyny Stankiewicz, doceniając wszystkich pozostałych autorów
KLIKNIJCIE, ABY PRZEECZYTAĆ WSZYSTKIE NASZE PIękne UTWORY
Przygoda z pi
Licealista Piotrek Kapidapi, lat piętnaście, urodzony w Piasecznie,
Uwielbia przepisywać piórem opisy z książek, zajęcie to bezpieczne.
Drogim kompanem jest dla niego pluszowy, biskupi pies Snupi.
O pierwszej rano wpadł Piotrek na pomysł całkiem głupi.
Liczbę pi od pierwszej do ostatniej cyfry chce rozpisać na papierze.
Faktycznie nie śpi, zamiast tego niedopieczoną pizzę z pieczarkami bierze
I piosenki podśpiewując, cierpliwie mnoży, dodaje, pierwiastkuje.
Najpierw trzy, potem jeden, cztery, jeden i pięć szybko zapisuje,
A następnie jeszcze dziewięć, dwa, sześć, pięć, trzy i pięć dopisuje.
Spisał już cyfr dużo, a końca nie widać, gdy się na papier gapi.
Uparł się i dzielnie brnie dalej, niekończący się ciąg cyfr wcale go nie trapi.
Pisze i liczy, liczy i pisze, pisze bez końca, a duma go rozpiera.
Ech, wiedząc, że dopiąć swego nie zdoła, na płacz aż się zbiera,
Rok może minąć, pięć czy nawet więcej, a zadania ukończyć się nie da.
Liczby pi rozwinięcie się bowiem nigdy nie kończy, no i bieda.
I dopiero po piętnastu zapisanych papierach, gdy pierwiosnki już zakwitają,
CZas nastaje, gdy Pia i Pippi o pi niewymierności Piotrka uświadamiają.
Bohater gapiostwa nieźle żałuje, więc Wy na lekcjach lepiej słuchacie!
A pi, mimo że niewymierna, piękną jest liczbą, o tym pamiętajcie!
Aleksandra Bujny 2C
Komedia pt. “Spór o ważność” (w dwóch aktach)
AKT I
(Pracownia matematyczno-fizyczna, dział nauk ścisłych.
Do klasy wkracza majestatycznym krokiem Liczba Pi, kobieta nienagannie ubrana, z cyrklem o poważnym wyrazie twarzy, jej delikatne rysy podkreślają piegi i piękne piwne oczy.
Tuż za nią wlatuje Nieskończoność, ubrana w piękną i pikowaną suknię, z rozwianymi, pikantnymi czerwonymi włosami ukrytymi pod szpitalną chustą i zaczyna pisać coś na tablicy)
Liczba Pi: Z jakiej racji piszesz po mojej tablicy? Jak śmiesz wkraczać w moje królestwo?
Nieskończoność: Dlaczego uważasz, że to jest twoje królestwo i z jakiej racji miałabyś tę sanktuarium tylko dla siebie?
Liczba Pi: Pragnę ci uzmysłowić, że tak naprawdę moje panowanie w świecie nauki, matematyki, fizyki i wszelkich działów ścisłych zaczęło się już w czasach starożytnych.
Ale co ty tam wiesz o Arystotelesie i Pitagorasie. Zapewne ledwo pamiętasz pierwszych Piastów. (kpi z koleżanki)
To właśnie ja pojawiłam się wraz z kołem i to właśnie dzięki mnie, nasz piękny świat się ciągle rozwija.
Nieskończoność: Ktoś się tu za bardzo chełpi, a przecież twój świat jest zamknięty i zapieczętowany w konkretnych ramach. Piszesz się między nawiasami w różnych wzorach czy działaniach, a ja wprowadzam pojęcia niewyobrażalne. To właśnie ja budzę w ludziach potrzebę myślenia kreatywnego i skorzystania z wyobraźni, która nawet nie pojmuje mojej rozpiętości.
Liczba Pi: No właśnie! Jesteś nie sprecyzowana, chaotyczna i wcale nie taka niezastąpiona. Jakoś mi się rozmywasz w tej swojej nieskończoności. A ja jestem wyraźna, przejrzysta, piękna. To dzięki mnie człowiek eksploruje kosmos, oceany, lądy i cały wszechświat.
Z tobą się nie da rozmawiać, pisać lub dyskutować!
DRYŃŃŃŃŃŃŃŃ.... (Rozlega się dzwonek na lekcję, bohaterki przenoszą się na dziedziniec szkoły)
AKT II
(Postacie znajdują się w centrum dziedzińca i stopniowo zostają otaczane przez uczniów, którzy przysłuchują się wymianie zdań.)
Liczba Pi: Posłuchaj moich racji. Przedmioty związane z moja osoba są wszędzie. Gdzie tylko się obejrzysz znajdziesz koło, okrąg lub nawet zwykłe pieniądze. Jestem tak niezbędna ludziom i odgrywam w ich życiu taka ważna rolę, że na moja cześć ogłoszono Światowy Dzień Liczby Pi, który ma miejsce tylko raz do roku, w dniu 14 Marca. Z moją nazwą układane są wiersze oraz piosenki.
Nieskończoność: Ty się tak chwalisz, chwalisz, ale wiesz, że prawie każdy uczeń ciebie nie lubią tak bardzo jak nie cierpi pizzy z ananasem. Jesteś zbyt trudna do zapamiętania. Z tobą zawsze musi wyjść precyzyjne i idealne rozwiązanie, a ja swoja obecnością daje im pole do uruchomienia wyobraźni, która może przenieść każdego w nieskończoność kosmosu.
Ty to jesteś taka kwadratura koła! (chichoczę wrednie)
(Otaczający je uczniowie, wybuchają śmiechem)
Liczna Pi: Za to ty wyglądasz jak nieudany szlaczek namalowany pisakiem przez dziecko z podstawówki. Twoja “nieskończoność nieskończoności” nadaje się tylko jako wzór do naszyjników i pierścionków. Może czasem pojawisz się na pionowych sklepieniach. (konkretny ton, spokój i opanowanie w głosie)
Nieskończoność: Ta rozmowa nie ma sensu. Mam dla ciebie propozycję. Przeprowadźmy ankietę wśród wszystkich tu obecnych. Znasz zapewne słynna sondę uliczną “Matura to bzdura”. Przekonamy się, która z nas jest ważniejsza i o która z nas wiedzą więcej. Chyba, że ktoś nam poskąpi i nie odpowie lub nie odpisze na pytania.
(Pi wyciąga notes i pióro, a Nieskończoność włącza dyktafon w telefonie. Zaczynają prowadzić sondę z najbliżej znajdującą się grupą uczniów)
AKT III
(W sali polonistycznej odbywa się debata, oparta na wynikach przeprowadzonych badań)
MARTYNA STANKIEWICZ 2C
Profilaktyka e-uzależnień
czyli lekcje wychowania fizycznego w ULO
Co prawda smartfon to pomocne urządzenie służące do pracy i rozrywki. Czasami jednak ilość czasu spędzana przed telefonem przekracza normę. Burza mózgów naszych uczniów na zajęciach wychowania fizycznego sprawiła, że pojawiło się wiele ciekawych pomysłów by do tematu podejść rozsądnie i zamienić czas spędzany z telefonem na relacje, zdrowie, mądre postanowienia.
Załączona grafika jest efektem naszych przemyśleń i dyskusji.
Warto się z nią zapoznać i uczciwie podejść do własnych doświadczeń ze smartfonem.
Wspólne działania Uczniów ULO w ramach lekcji wychowania fizycznego zaowocowały refleksją na temat e-uzależnień, analizą codziennych zachowań i pomysłami na oderwanie się od urządzeń, które tak bardzo nas wciągnęły w swój wirtualny świat.
Kliknij tutaj: zapoznaj się z prezentacją, która jest efektem tych naszych działań

Rozgrzewka z naszymi Trenerami
Zima trzyma! Warto być aktywnym i wykorzystać piękną aurę za oknem. Warto rozgrzać się z naszymi nauczycielami wychowania fizycznego i ruszyć w teren!

Uczennice ULO w Młodzieżowej Radzie przy Magdalenie Adamowicz
Amelia Rutkowska z 1D, Zuzanna Stachowiak z 1B, Blanka Humienna z 1D, Wiktoria Giłka z 2A zostały laureatkami Konkursu do Młodzieżowej Rady przy Magdalenie Adamowicz, Posłance do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym otrzymały mandat członkiń Młodzieżowej Rady.
Gratulujemy, jesteśmy dumni i czekamy na efekty prac w Radzie.
14 stycznia DZIEŃ PATRONA ULO
Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące 10 stycznia 2020 roku otrzymało zaszczytne imię Pawła Adamowicza. Tego dnia ślubowaliśmy na Sztandar naszej Szkoły wierność ideom i wartościom, którym hołdował nasz Patron. To dzięki Pawłowi Adamowiczowi zrodziła się idea powstania szkoły średniej przygotowującej młodych ludzi do studiowania na gdańskich uczelniach i pozostania po zakończeniu nauki w Gdańsku i w Polsce.
Jako upamiętnienie wyjątkowego dla ULO dnia nadania imienia szkole oraz pamięci o naszym Patronie
każdy 14 stycznia w kolejnych latach będzie w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym DNIEM PATRONA.
Zobaczcie film, który stworzyliśmy, a który jest wspomnieniem naszego Patrona
w tym roku z racji pandemii jedynie w taki sposób, za pośrednictwem szkolnych mediów, mogliśmy uczcić święto Patrona naszej szkoły

Bałwany
czyli zadanie z wychowania fizycznego
Aktywność ruchowa i przebywanie na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Nasi Uczniowie w ramach jednego z zadań z wychowania fizycznego mieli ulepić bałwanka i przy tym dobrze się bawić
Zadanie wykonane na medal!

Jesteśmy w kolejnych etapach olimpiad przedmiotowych!
Zmagań olimpijskich nie zahamowała nawet pandemia i nauczanie online, zatem Pszczoły z ULO dzielnie konkurują o laury. Póki co do etapu okręgowego olimpiady języka angielskiego zakwalifikował się:
Jędrzej Grabski
Kacper Karpiusz,
do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości:
Ignacy Szymichowski
Jan Brejna
Cyprian Kiedrowicz,
do okręgowego etapu Olimpiady Informatycznej zakwalifikował się
Jędrzej Grabski,
do krajowego finału XXXIII Olimpiady Filozoficznej przeszedł z maksymalną ilością punktów
Michał Szyfelbein,
do drugiego etapu Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej przeszli:
Ignacy Szymichowski,
Cyprian Kiedrowicz,
Kacper Sapieżyński,
Maciej Czerlikowski,
Amelia Rutkowska,
Jan Brejna,
w kolejnym etapie Olimpiady Lingwistki Matematycznej znalazła się również uczennica klasy 2C.
Gratulujemy i z niecierpliwością oczekujemy na kolejną turę!
Informacja Rektora Uniwersytetu Gdańskiego
Szanowni Państwo !
Uniwersytet Gdański w 2019 roku podjął decyzję o utworzeniu Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza. Wiązał się z nią trud organizacyjny ale dzięki przychylności władz Gdańska oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty udało się przełamać wszelkie trudności i stworzyć liceum, które jest bardzo ważna jednostką w naszej strukturze. Z dużym zaangażowaniem finansowym oraz wsparciem prawno-organizacyjnym Uniwersytet stara się wspierać ULO w tworzeniu interesującej oferty dydaktycznej i wykorzystywaniu – w coraz większym stopniu – potencjału naukowego i infrastruktury badawczo – dydaktycznej. W tym celu stworzyliśmy szereg prawnych możliwości realizacji zajęć w Liceum przez kadrę akademicką UG.
W naszych planach rozwoju strategicznego przygotowaną na kolejne lata ULO ma ugruntowaną, stałą pozycję i będziemy je dalej wspierać z myślą o jak najlepszym przygotowaniu młodzieży do egzaminów maturalnych i dalszego studiowania na UG oraz przyjęcia kolejnych roczników. Tę dobrą współpracę zakłócają nieuzasadnione pogłoski o rzekomym przeniesieniu siedziby szkoły w jakieś odległe dzielnice miasta. Zadaniem władz uczelni, jako organu prowadzącego szkołę jest zapewnienie jak najlepszych warunków lokalowych tak, aby powiększająca się szkoła mogła swobodnie dysponować komfortową przestrzenią dydaktyczną i uniknąć niepotrzebnego zagęszczenia, co w okresie pandemii okazało się niezwykle ważne dla bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Z tego powodu rozważamy – bez pośpiechu – możliwość przeniesienia szkoły do innego budynku na terenie kampusu oliwskiego lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, który zapewni uczniom właściwe możliwości rozwoju, stabilną i dobrze przygotowaną przestrzeń dydaktyczną oraz bezpieczeństwo! Jestem przekonany, że jest to troska nas wszystkich. Mamy pełną świadomość tego, że jednym z warunków właściwego funkcjonowania Liceum jest jego lokalizacja na terenie uczelni lub tuż obok.
Nie jest dobrym przykładem dla młodzieży, gdy o ważnych sprawach rozmawia się za pośrednictwem mediów lub nieoficjalnych form komunikacji, za pomocą których przekazywane są niepotwierdzone pogłoski burzące poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa uczniów. Wszelkie decyzje dotyczące ULO podejmowane są rozważnie i to przede wszystkim rodzice będą informowani o ewentualnych, koniecznych zmianach.
Z wyrazami szacunku,
prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Życzenie świąteczne z serca płynące
czyli Dyrekcja i Samorząd Szkolny ULO występują
Najwspanialszego Nowego Roku!

Życzenia od Fahrenheita
Wszystkim nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz uczniom składamy najserdeczniejsze życzenia. Mimo, że nadchodzące święta będą inne niż każdy z nas pamięta życzymy, aby były one radosne oraz spędzone w rodzinnym gronie. Klasa 2A
Motylki ślą życzenia Pszczołom
Grupa Motylków z przedszkola Leśna Pętelka w Gdyni przysłała nam muzyczne pozdrowienie świąteczne. Krzyczą do nas: "Hello Bees!".
Dziękujemy Wam Motylki!
Bees Christmas Show of Gig
W tym roku, by poczuć świąteczną atmosferę, Pszczółki z ULO wzięły udział w konkursie, który zorganizowały Panie Anglistki. Zadaniem Pszczółek było nagranie filmiku do wybranej świątecznej piosenki. Efekty pracy możecie obejrzeć odtworzyć z folderu w chmurze (https://mega.nz/folder/fdwi1Jgb#8sT4G6y5Yk-MrLAVY33qjg). WARTO OBEJRZEĆ!!! Spośród wszystkich filmów wybierzemy trzy, które zostaną nagrodzone.

„Grudzień 70 – Gdańsk Pamięta”
Uczniowie naszej szkoły r