Rozgrzewka z naszymi Trenerami

Zima trzyma! Warto być aktywnym i wykorzystać piękną aurę za oknem. Warto rozgrzać się z naszymi nauczycielami wychowania fizycznego i ruszyć w teren!

ZOBACZCIE FILM INSTRUKTAŻOWY

 

wf

 

logotyp Adamowicz

Uczennice ULO w Młodzieżowej Radzie przy Magdalenie Adamowicz

Amelia Rutkowska z 1D, Zuzanna Stachowiak z 1B, Blanka Humienna z 1D, Wiktoria Giłka z 2A zostały laureatkami Konkursu do Młodzieżowej Rady przy Magdalenie Adamowicz, Posłance do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym otrzymały mandat członkiń Młodzieżowej Rady. 

Gratulujemy, jesteśmy dumni i czekamy na efekty prac w Radzie.

Bałwany

czyli zadanie z wychowania fizycznego

Aktywność ruchowa i przebywanie na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Nasi Uczniowie w ramach jednego z zadań z wychowania fizycznego mieli ulepić bałwanka i przy tym dobrze się bawić 

Zadanie wykonane na medal!

bałwany

 

Studenci Filologii Rosyjskiej z recitalem dla ULO

Studenci z Filologii Rosyjskiej z Koła Naukowego Łomonosow, którego opiekunem jest nasza "ulowska" Pani Profesor, Joanna Mampe, na lekcjach języka rosyjskiego w naszym Liceum wykonali piosenki w języku rosyjskim. Wystąpili na naszych lekcjach: Fabian Grzywna - Filologia Rosyjska 1 rok, Malwina Suknarowska - Filologia Rosyjska 2 rok z koła naukowego Łomonosow. Dziękujemy! Spasiba! Takie lekcje uwielbiamy! Możecie również podziwiać fantastyczne wykonania Fabiana i Malwiny pod linkami:

FILM 1

FILM 2 

Jesteśmy w kolejnych etapach olimpiad przedmiotowych!

Zmagań olimpijskich nie zahamowała nawet pandemia i nauczanie online, zatem Pszczoły z ULO dzielnie konkurują o laury. Póki co do etapu okręgowego olimpiady języka angielskiego zakwalifikował się:

Jędrzej Grabski

Kacper Karpiusz,  

do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości: 

Ignacy Szymichowski

Jan Brejna

Cyprian Kiedrowicz,

do okręgowego etapu Olimpiady Informatycznej zakwalifikował się 

Jędrzej Grabski,

do kolejnego etapu XXXIII Olimpiady Filozoficznej przeszedł z maksymalną ilością punktów

Michał Szyfelbein,

do drugiego etapu Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej przeszli:

Ignacy Szymichowski,

Cyprian Kiedrowicz,

Kacper Sapieżyński,

Maciej Czerlikowski,

Amelia Rutkowska,

Jan Brejna,

w kolejnym etapie Olimpiady Lingwistki Matematycznej znalazła się również uczennica klasy 2C. 


Gratulujemy i z niecierpliwością oczekujemy na kolejną turę!

Informacja Rektora Uniwersytetu Gdańskiego

Szanowni Państwo !

    Uniwersytet Gdański w 2019 roku podjął decyzję o utworzeniu Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza. Wiązał się z nią trud organizacyjny ale dzięki przychylności władz Gdańska oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty udało się przełamać wszelkie trudności i stworzyć liceum, które jest bardzo ważna jednostką w naszej strukturze. Z dużym zaangażowaniem finansowym oraz wsparciem prawno-organizacyjnym Uniwersytet stara się wspierać ULO w tworzeniu interesującej oferty dydaktycznej i wykorzystywaniu – w coraz większym stopniu – potencjału naukowego i infrastruktury badawczo – dydaktycznej. W tym celu stworzyliśmy szereg prawnych możliwości realizacji zajęć w Liceum przez kadrę akademicką UG.

     W naszych planach rozwoju strategicznego przygotowaną na kolejne lata ULO ma ugruntowaną, stałą pozycję i będziemy je dalej wspierać z myślą o jak najlepszym przygotowaniu młodzieży do egzaminów maturalnych i dalszego studiowania na UG oraz przyjęcia kolejnych roczników. Tę dobrą współpracę zakłócają nieuzasadnione pogłoski o rzekomym przeniesieniu siedziby szkoły w jakieś odległe dzielnice miasta. Zadaniem władz uczelni, jako organu prowadzącego szkołę  jest zapewnienie jak najlepszych warunków lokalowych tak, aby powiększająca się szkoła mogła swobodnie dysponować komfortową przestrzenią dydaktyczną i uniknąć niepotrzebnego zagęszczenia, co w okresie pandemii okazało się niezwykle ważne dla bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Z tego powodu rozważamy – bez pośpiechu – możliwość przeniesienia szkoły do innego budynku na terenie kampusu oliwskiego lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, który zapewni uczniom właściwe możliwości rozwoju, stabilną i dobrze przygotowaną przestrzeń dydaktyczną oraz bezpieczeństwo! Jestem przekonany, że jest to troska nas wszystkich. Mamy pełną świadomość tego, że jednym z warunków właściwego funkcjonowania Liceum jest jego lokalizacja na terenie uczelni lub tuż obok.

     Nie jest dobrym przykładem dla młodzieży, gdy o ważnych sprawach rozmawia się za pośrednictwem mediów lub nieoficjalnych form komunikacji, za pomocą których przekazywane są niepotwierdzone pogłoski burzące poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa uczniów. Wszelkie decyzje dotyczące ULO podejmowane są rozważnie i to przede wszystkim rodzice będą informowani o ewentualnych, koniecznych zmianach.

 Z wyrazami szacunku,

prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego

Życzenie świąteczne z serca płynące

czyli Dyrekcja i Samorząd Szkolny ULO występują 

Najwspanialszego Nowego Roku!

święta

Życzenia od Fahrenheita

Wszystkim nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz uczniom składamy najserdeczniejsze życzenia. Mimo, że nadchodzące święta będą inne niż każdy z nas pamięta życzymy, aby były one radosne oraz spędzone w rodzinnym gronie. Klasa 2A

KLIKNIJ, ABY OBEJRZEĆ FILM

Motylki ślą życzenia Pszczołom

Grupa Motylków z przedszkola Leśna Pętelka w Gdyni przysłała nam muzyczne pozdrowienie świąteczne. Krzyczą do nas: "Hello Bees!".

Dziękujemy Wam Motylki! 

OBEJRZYJCIE FILM

Bees Christmas Show of Gig

W tym roku, by poczuć świąteczną atmosferę, Pszczółki z ULO wzięły udział w konkursie, który zorganizowały Panie Anglistki. Zadaniem Pszczółek było nagranie filmiku do wybranej świątecznej piosenki. Efekty pracy możecie obejrzeć odtworzyć z folderu w chmurze (https://mega.nz/folder/fdwi1Jgb#8sT4G6y5Yk-MrLAVY33qjg). WARTO OBEJRZEĆ!!! Spośród wszystkich filmów wybierzemy trzy, które zostaną nagrodzone.

film

 

Xmas Cards

the result of our English lessons

Mikołajki w ULO

Tysiąca choinek w lesie, prezentów ile Mikołaj uniesie. Bałwana ze śniegu, mniej życia w biegu! Śniegu za oknem i wora prezentów z okazji mikołajek.

Życzy Samorząd Uczniowski

mikołajki

 

Dzień Ehlera

23 listopada Asy z 1 A obchodzą Dzień Honorowego Patrona Klasy. Jest nim Carl Gottlieb Ehler, wieloletni burmistrz Gdańska, jeden z założycieli pierwszego gdańskiego towarzystwa naukowego. Klasa Ehlera

Ehler

realizuje w zakresie rozszerzonym matematykę, fizykę, geografia, informatyka i język angielski.

Dzień Tumbo

W tym roku po raz pierwszy będziemy uczestniczyć w Dniu Tumbo – święcie słonika, który jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych - solidaryzując się z dziećmi i młodzieżą w żałobie.

Celem udziału w Dniu Tumbo jest poszerzanie wiedzy młodzieży o przeżywaniu żałoby oraz możliwościach pomocy rówieśnikom doświadczającym straty. Dzień Tumbo jest organizowany przez Fundację Hospicyjną (www.fundacjahospicyjna.pl ) prowadzącą Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku . Dzień Tumba wspierany jest przez Miasto Gdańsk, a realizowany w przedszkolach i szkołach w całej Polsce. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie to jeden dzień, a cały Tydzień Tumbo realizowany w różnych terminach. W normalnych warunkach Dzień Tumbo realizowany jest w okolicach 21 listopada. W tym roku nie będzie to jeden dzień, a cały Tydzień Tumbo realizowany w różnych terminach.

Na stronie www.tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informator "Żałoba - poradnik dla rodziców i opiekunów".

Tradycją jest, że uczniowie w Dniu Tumbo ubierają się na pomarańczowo. Jest to kolor Słonika Tumbo, symbolu Funduszu Dzieci Osieroconych.

Program Tumbo Pomaga jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. Zachęcamy do wpłat pod adres strony www.pomagamtumbo.pl

Pomoc ze zbiórki pod tym adresem wspiera Fundusz Dzieci Osieroconych. Pomoc ta jest skierowana do dzieci i młodzieży po stracie. O formach pomocy dowiecie się Państwo na powyższej stronie.

Tumbo

Magdalena Małkowska – psycholog

Sławomira Taratuta – pedagog szkolny

Pszczoły z ULO celebrują 11 listopada

W dobie pandemii nie wyjdziemy w radosnych marszach na ulice naszych miast, ale mimo to, świętujemy. A Wy jak w tym trudnym czasie obchodzicie kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę?

11.11

 

Święto Niepodległości

W związku z 102 rocznicą powrotu Polski na polityczną mapę Europy zachęcamy do spojrzenia na to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie z nieco innej, mniej oficjalnej perspektywy, a mianowicie z poziomu polskich pieśni patriotycznych.

Jedną z najsłynniejszych pieśni żołnierskich z okresu I wojny światowej jest pieśń „Legionów Polskich”, znana także jako „My, Pierwsza Brygada” lub „Marsz Pierwszej Brygady”, czy po prostu „ Pierwsza Brygada”. Utwór ten był pisany etapami. Pierwszy obejmował lata 1917-1918, zaś dwie ostatnie zwrotki powstały w latach 1924-1925. Autorami słów są Tadeusz Biernacki (1899-1974) i Andrzej Hałaciński (1891-1940). W roku 1924 Marszałek Józef Piłsudski nazwał „Pierwszą Brygadę” najdumniejszą pieśnią jaką kiedykolwiek Polska stworzyła.

Wysłuchaj uważnie „Marszu Pierwszej Brygady”

Z pieśni tej, jak łatwo zauważyć, wybrzmiewa zarówno duma, nadzieja oraz wielki entuzjazm, ale również rozczarowanie, a nawet głęboka gorycz. Miało to zapewne swoje źródło w złożonym obrazie sytuacji politycznej i społecznej na ziemiach polskich oraz w fakcie, że koncepcja budowy polskich formacji wojskowych w oparciu o państwa centralne (Niemcy i Austro-Węgry) nie znalazła wśród Polaków powszechnej akceptacji.

 Przypomnij sobie, w którym roku Józef Piłsudski przystąpił do formowania Legionów Polskich i jaki był rezultat tego przedsięwzięcia.

 Biorąc pod uwagę kontekst reperkusji politycznych wyjaśnij na czym polegał dramat tzw. kryzysu przysięgowego.

Zachęcamy ponadto do wysłuchania (z pewną dozą refleksji historycznej) innych sztandarowych pieśni z tego przełomowego dla polskich dziejów okresu, takich jak np. „Piechota/Maszerują strzelcy, maszerują”; słowa Leon Łuskino (1872-1948), muzyka Bolesław Lubicz-Zachorski (1887-1922), „Orlątko”; słowa Artur Oppman (1867-1931), muzyka Mieczysław Żukowski (1867-1931).

 

A.B. ²

Tęczowy Piątek w ULO

Czy wiecie, że aż 26% przypadków przemocy, na którą narażone są młode lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe ma miejsce w szkołach?

Chcemy, by ULO było szkołą przyjazną dla wszystkich, i by każda i każdy z nas czuł się tu bezpiecznie. Dlatego dziś chcielibyśmy powiedzieć: Jesteśmy z Wam! ❤️🧡💛💚💙💜

Tęczowy Piątek

 

Międzyklasowy konkurs ORIGAMI

Ta sztuka sztuka składania papieru pochodzi z Chin, a rozwinęła się w Japonii, dlatego uchodzi za sztukę japońską. To właściwie inżynieria, którą warto poznać, aby wykorzystać jej potencjał w różnych dziedzinach jak najbardziej współczesnej wiedzy. Z okazji Światowego Dnia Origami klasa 1a ogłasza konkurs układania figurek origami na czas. Wydarzenie odbędzie się online w piątek 23.10.2020 o godzinie 11.45. Nagrodą za najszybsze ułożenie figurki jest publikacja wizerunku zwycięzcy w szkolnych galeriach, dodatkowo każdy uczestnik dostanie uwagę pozytywną.

origami

 

Sztafetowe Biegi Przełajowe

czyli Pszczoły w boju

Sztafetowe Biegi Przełajowe za nami i jednocześnie pierwszy historyczny udział naszej reprezentacji w sportowej rywalizacji szkół. Dziewczęta w składzie Aleksandra, Monika, Zuzanna, Aleksandra, Ada, Lidia oraz Pola wykazały się dużym zaangażowaniem i zaciętością zajmując VI miejsce w Gdańsku. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły! 🏃🏻‍♂️🏃🏻‍♀️🏃🏻‍♂️🏃🏻‍♀️

Krótki film z zawodów

Lekkoatletyka

czyli Pszczoły w akcji

Ubiegły tydzień na lekcjach wychowania fizycznego upłynął pod znakiem Lekkiej Atletyki. Uczniom wcale lekko nie było 🙂

Obejrzyj film z naszych zmagań 

Spanish Challange

czyli kwarantanna w ULO

Kwarantanna trwa, a my dalej uczymy się, pracujemy nad zadaniami sprzed ogłoszenia pandemii i tymi nowymi. 🇪🇸 Wczoraj zakończyliśmy nasz Spanish challenge! Codziennie wykonywaliśmy jedno zadanie zapisane w j. hiszpańskim. Poniżej możecie zobaczyć efekty naszych dwutygodniowych działań. 

Spanish

 

Pączki dla Pszczół

czyli Tłusty Czwartek w ULO

Pączek, pączka, pączkowi, pączka, pączkiem, pączku, pączki, pączków, pączkom, pączkami, pączkach... Czyli Tłusty Czwsrtek w ULO

paczki

 

XLVI Olimpiada Geograficzna

etap okręgowy

W dniu 6 lutego 2020 r. uczennica klasy 1d – Maja Makowska po wcześniejszym zaakceptowaniu pracy przez Komisję Okręgową przystąpiła do eliminacji okręgowych zawodów XLVI Olimpiady Geograficznej. Uczniowie mieli do napisania trzy tury testów z wiedzy geograficznej.

Serdecznie gratulujemy

olimpiada

 

Życzenia świąteczne

z Lichtensteinu

Uczniowie ULO, w odpowiedzi na kartkę świąteczną wykonaną przez  Agatę  z klasy Placotomusa, otrzymali życzenia od Rodziny Królewskiej z Liechtensteinu.

życzenia

 

Akademickie Spotkania Matematyczne

05.11.2019.

Dnia 5 listopada w murach ULO gościliśmy dra Nikodema Mrożka. Wygłosił on odczyt pt.: "Nieważne kto, ważne kto liczy głosy". Podczas tego wykładu poznaliśmy matematyczne mechanizmy, które wykorzystywane są podczas wyborów.

matematyka

 

 

Pszczółki w Finale

Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej (04.11.2019)

Martyna i Franek wraz z Profesorem Cieplikiem pozdrawiają z Białegostoku z Finału Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej. Trzymamy kciuki

finał

 

Wer bist du? Kim jesteś?

czyli lekcje niemieckiego w ULO

Lekcje j. niemieckiego nie tylko pomagają uczniom klas 1C i 1D wzbogacać swoje słownictwo i wiedzę, ale są okazją do dobrej zabawy i integracji zespołu klasowego.

lekcja niemieckiego

 

Uczniowie ULO w świątyni wiedzy

z wizytą w Bibliotece ULO

ULO zaczyna zadomawiać się w strukturach Uniwersytetu Gdańskiego. Dzisiaj wizyta W Bibliotece UG. Miejscu wyjątkowym nie tylko ze względów architektonicznych, ale również, a może przede wszystkim, ze względu na wyjątkowy księgozbiór, z którego Uczniowie ULO mogą korzystać tak, jak Studenci UG. Dzisiejsze szkolenie biblioteczne przybliżyło nam meandry czerpania ze skarbnicy wiedzy, jaką jest Biblioteka UG. A to dopiero drugi dzień naszej nauki w ULO!

bibl