Rozgrzewka z naszymi Trenerami
Zima trzyma! Warto być aktywnym i wykorzystać piękną aurę za oknem. Warto rozgrzać się z naszymi nauczycielami wychowania fizycznego i ruszyć w teren!

Uczennice ULO w Młodzieżowej Radzie przy Magdalenie Adamowicz
Amelia Rutkowska z 1D, Zuzanna Stachowiak z 1B, Blanka Humienna z 1D, Wiktoria Giłka z 2A zostały laureatkami Konkursu do Młodzieżowej Rady przy Magdalenie Adamowicz, Posłance do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym otrzymały mandat członkiń Młodzieżowej Rady.
Gratulujemy, jesteśmy dumni i czekamy na efekty prac w Radzie.
Bałwany
czyli zadanie z wychowania fizycznego
Aktywność ruchowa i przebywanie na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Nasi Uczniowie w ramach jednego z zadań z wychowania fizycznego mieli ulepić bałwanka i przy tym dobrze się bawić
Zadanie wykonane na medal!

Jesteśmy w kolejnych etapach olimpiad przedmiotowych!
Zmagań olimpijskich nie zahamowała nawet pandemia i nauczanie online, zatem Pszczoły z ULO dzielnie konkurują o laury. Póki co do etapu okręgowego olimpiady języka angielskiego zakwalifikował się:
Jędrzej Grabski
Kacper Karpiusz,
do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości:
Ignacy Szymichowski
Jan Brejna
Cyprian Kiedrowicz,
do okręgowego etapu Olimpiady Informatycznej zakwalifikował się
Jędrzej Grabski,
do kolejnego etapu XXXIII Olimpiady Filozoficznej przeszedł z maksymalną ilością punktów
Michał Szyfelbein,
do drugiego etapu Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej przeszli:
Ignacy Szymichowski,
Cyprian Kiedrowicz,
Kacper Sapieżyński,
Maciej Czerlikowski,
Amelia Rutkowska,
Jan Brejna,
w kolejnym etapie Olimpiady Lingwistki Matematycznej znalazła się również uczennica klasy 2C.
Gratulujemy i z niecierpliwością oczekujemy na kolejną turę!
Informacja Rektora Uniwersytetu Gdańskiego
Szanowni Państwo !
Uniwersytet Gdański w 2019 roku podjął decyzję o utworzeniu Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza. Wiązał się z nią trud organizacyjny ale dzięki przychylności władz Gdańska oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty udało się przełamać wszelkie trudności i stworzyć liceum, które jest bardzo ważna jednostką w naszej strukturze. Z dużym zaangażowaniem finansowym oraz wsparciem prawno-organizacyjnym Uniwersytet stara się wspierać ULO w tworzeniu interesującej oferty dydaktycznej i wykorzystywaniu – w coraz większym stopniu – potencjału naukowego i infrastruktury badawczo – dydaktycznej. W tym celu stworzyliśmy szereg prawnych możliwości realizacji zajęć w Liceum przez kadrę akademicką UG.
W naszych planach rozwoju strategicznego przygotowaną na kolejne lata ULO ma ugruntowaną, stałą pozycję i będziemy je dalej wspierać z myślą o jak najlepszym przygotowaniu młodzieży do egzaminów maturalnych i dalszego studiowania na UG oraz przyjęcia kolejnych roczników. Tę dobrą współpracę zakłócają nieuzasadnione pogłoski o rzekomym przeniesieniu siedziby szkoły w jakieś odległe dzielnice miasta. Zadaniem władz uczelni, jako organu prowadzącego szkołę jest zapewnienie jak najlepszych warunków lokalowych tak, aby powiększająca się szkoła mogła swobodnie dysponować komfortową przestrzenią dydaktyczną i uniknąć niepotrzebnego zagęszczenia, co w okresie pandemii okazało się niezwykle ważne dla bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. Z tego powodu rozważamy – bez pośpiechu – możliwość przeniesienia szkoły do innego budynku na terenie kampusu oliwskiego lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie, który zapewni uczniom właściwe możliwości rozwoju, stabilną i dobrze przygotowaną przestrzeń dydaktyczną oraz bezpieczeństwo! Jestem przekonany, że jest to troska nas wszystkich. Mamy pełną świadomość tego, że jednym z warunków właściwego funkcjonowania Liceum jest jego lokalizacja na terenie uczelni lub tuż obok.
Nie jest dobrym przykładem dla młodzieży, gdy o ważnych sprawach rozmawia się za pośrednictwem mediów lub nieoficjalnych form komunikacji, za pomocą których przekazywane są niepotwierdzone pogłoski burzące poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa uczniów. Wszelkie decyzje dotyczące ULO podejmowane są rozważnie i to przede wszystkim rodzice będą informowani o ewentualnych, koniecznych zmianach.
Z wyrazami szacunku,
prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Życzenie świąteczne z serca płynące
czyli Dyrekcja i Samorząd Szkolny ULO występują
Najwspanialszego Nowego Roku!

Życzenia od Fahrenheita
Wszystkim nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły oraz uczniom składamy najserdeczniejsze życzenia. Mimo, że nadchodzące święta będą inne niż każdy z nas pamięta życzymy, aby były one radosne oraz spędzone w rodzinnym gronie. Klasa 2A
Motylki ślą życzenia Pszczołom
Grupa Motylków z przedszkola Leśna Pętelka w Gdyni przysłała nam muzyczne pozdrowienie świąteczne. Krzyczą do nas: "Hello Bees!".
Dziękujemy Wam Motylki!
Bees Christmas Show of Gig
W tym roku, by poczuć świąteczną atmosferę, Pszczółki z ULO wzięły udział w konkursie, który zorganizowały Panie Anglistki. Zadaniem Pszczółek było nagranie filmiku do wybranej świątecznej piosenki. Efekty pracy możecie obejrzeć odtworzyć z folderu w chmurze (https://mega.nz/folder/fdwi1Jgb#8sT4G6y5Yk-MrLAVY33qjg). WARTO OBEJRZEĆ!!! Spośród wszystkich filmów wybierzemy trzy, które zostaną nagrodzone.

"Razem na Święta"
Nasza szkoła bierze udział w akcji charytatywnej MEN "Razem na Święta". W ramach akcji przygotowaliśmy kartki świąteczne z życzeniami dla Seniorów z Dziennego Domu Seniora "Wigor". Wykonane z artyzmem, wypełnione dobrym słowem, kartki świąteczne dla seniorów z Dziennego Domu Seniora „Wigor” trafią do adresatów.
Brawo, Pszczoły!
Mikołajki w ULO
Tysiąca choinek w lesie, prezentów ile Mikołaj uniesie. Bałwana ze śniegu, mniej życia w biegu! Śniegu za oknem i wora prezentów z okazji mikołajek.
Życzy Samorząd Uczniowski

Dzień Ehlera
23 listopada Asy z 1 A obchodzą Dzień Honorowego Patrona Klasy. Jest nim Carl Gottlieb Ehler, wieloletni burmistrz Gdańska, jeden z założycieli pierwszego gdańskiego towarzystwa naukowego. Klasa Ehlera

realizuje w zakresie rozszerzonym matematykę, fizykę, geografia, informatyka i język angielski.
Dzień Tumbo
W tym roku po raz pierwszy będziemy uczestniczyć w Dniu Tumbo – święcie słonika, który jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych - solidaryzując się z dziećmi i młodzieżą w żałobie.
Celem udziału w Dniu Tumbo jest poszerzanie wiedzy młodzieży o przeżywaniu żałoby oraz możliwościach pomocy rówieśnikom doświadczającym straty. Dzień Tumbo jest organizowany przez Fundację Hospicyjną (www.fundacjahospicyjna.pl ) prowadzącą Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku . Dzień Tumba wspierany jest przez Miasto Gdańsk, a realizowany w przedszkolach i szkołach w całej Polsce. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie to jeden dzień, a cały Tydzień Tumbo realizowany w różnych terminach. W normalnych warunkach Dzień Tumbo realizowany jest w okolicach 21 listopada. W tym roku nie będzie to jeden dzień, a cały Tydzień Tumbo realizowany w różnych terminach.
Na stronie www.tumbopomaga.pl można bezpłatnie pobrać informator "Żałoba - poradnik dla rodziców i opiekunów".
Tradycją jest, że uczniowie w Dniu Tumbo ubierają się na pomarańczowo. Jest to kolor Słonika Tumbo, symbolu Funduszu Dzieci Osieroconych.
Program Tumbo Pomaga jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. Zachęcamy do wpłat pod adres strony www.pomagamtumbo.pl
Pomoc ze zbiórki pod tym adresem wspiera Fundusz Dzieci Osieroconych. Pomoc ta jest skierowana do dzieci i młodzieży po stracie. O formach pomocy dowiecie się Państwo na powyższej stronie.

Magdalena Małkowska – psycholog
Sławomira Taratuta – pedagog szkolny
Wirtualna Podróż z Petersburga do Moskwy
18 listopada br. odbyło się wystąpienie dr Marcina Trendowicza z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich UG na temat
„Podróż z Petersburga do Moskwy”.
W ramach wystąpienia dr Trendowicz zabrał uczniów w wirtualną podróż, która pokazała, jak różnorodna jest Rosja. Wycieczkę rozpoczęli uczniowie w Wenecji Północy, by następnie udać się do najstarszych miast rosyjskich: Pskowa, Nowogrodu Wielkiego i Tweru. Uczniowie odwiedzili również Torżok – miasteczko, w którym powstały kotlety pożarskie. Podróż zakończyła się w Moskwie – tętniącej życiem metropolii i stolicy Federacji Rosyjskiej. Prelekcji towarzyszył pokaz zdjęć wykonanych podczas pobytów w Rosji.
Pszczoły z ULO celebrują 11 listopada
W dobie pandemii nie wyjdziemy w radosnych marszach na ulice naszych miast, ale mimo to, świętujemy. A Wy jak w tym trudnym czasie obchodzicie kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę?

Święto Niepodległości
W związku z 102 rocznicą powrotu Polski na polityczną mapę Europy zachęcamy do spojrzenia na to ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie z nieco innej, mniej oficjalnej perspektywy, a mianowicie z poziomu polskich pieśni patriotycznych.
Jedną z najsłynniejszych pieśni żołnierskich z okresu I wojny światowej jest pieśń „Legionów Polskich”, znana także jako „My, Pierwsza Brygada” lub „Marsz Pierwszej Brygady”, czy po prostu „ Pierwsza Brygada”. Utwór ten był pisany etapami. Pierwszy obejmował lata 1917-1918, zaś dwie ostatnie zwrotki powstały w latach 1924-1925. Autorami słów są Tadeusz Biernacki (1899-1974) i Andrzej Hałaciński (1891-1940). W roku 1924 Marszałek Józef Piłsudski nazwał „Pierwszą Brygadę” najdumniejszą pieśnią jaką kiedykolwiek Polska stworzyła.
Wysłuchaj uważnie „Marszu Pierwszej Brygady”
Z pieśni tej, jak łatwo zauważyć, wybrzmiewa zarówno duma, nadzieja oraz wielki entuzjazm, ale również rozczarowanie, a nawet głęboka gorycz. Miało to zapewne swoje źródło w złożonym obrazie sytuacji politycznej i społecznej na ziemiach polskich oraz w fakcie, że koncepcja budowy polskich formacji wojskowych w oparciu o państwa centralne (Niemcy i Austro-Węgry) nie znalazła wśród Polaków powszechnej akceptacji.
Przypomnij sobie, w którym roku Józef Piłsudski przystąpił do formowania Legionów Polskich i jaki był rezultat tego przedsięwzięcia.
Biorąc pod uwagę kontekst reperkusji politycznych wyjaśnij na czym polegał dramat tzw. kryzysu przysięgowego.
Zachęcamy ponadto do wysłuchania (z pewną dozą refleksji historycznej) innych sztandarowych pieśni z tego przełomowego dla polskich dziejów okresu, takich jak np. „Piechota/Maszerują strzelcy, maszerują”; słowa Leon Łuskino (1872-1948), muzyka Bolesław Lubicz-Zachorski (1887-1922), „Orlątko”; słowa Artur Oppman (1867-1931), muzyka Mieczysław Żukowski (1867-1931).
A.B. ²
O władzy i władcy na podstawie Antygony... (09.11.2020)
Bo władza nie może lekceważyć... dokończ zdanie...
Tęczowy Piątek w ULO
Czy wiecie, że aż 26% przypadków przemocy, na którą narażone są młode lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe ma miejsce w szkołach?
Chcemy, by ULO było szkołą przyjazną dla wszystkich, i by każda i każdy z nas czuł się tu bezpiecznie. Dlatego dziś chcielibyśmy powiedzieć: Jesteśmy z Wam!

Międzyklasowy konkurs ORIGAMI
Ta sztuka sztuka składania papieru pochodzi z Chin, a rozwinęła się w Japonii, dlatego uchodzi za sztukę japońską. To właściwie inżynieria, którą warto poznać, aby wykorzystać jej potencjał w różnych dziedzinach jak najbardziej współczesnej wiedzy. Z okazji Światowego Dnia Origami klasa 1a ogłasza konkurs układania figurek origami na czas. Wydarzenie odbędzie się online w piątek 23.10.2020 o godzinie 11.45. Nagrodą za najszybsze ułożenie figurki jest publikacja wizerunku zwycięzcy w szkolnych galeriach, dodatkowo każdy uczestnik dostanie uwagę pozytywną.

Święto Edukacji Narodowej 2002' w ULO
Dnia 8 października odbyła się rada pedagogiczna w części poświęcona obchodom Dnia Edukacji Narodowej. Życzenia od Dyrekcji i Uczniów dla całej Społeczności szkolnej uświetnił występ dwóch utalentowanych skrzypaczek - Marii i Majki, które wykonały Kanon D-dur J. Pachelbela. Dziękujemy! Grono Profesorskie ULO dziękuje za życzenia z okazji DEN, które dzisiaj z pysznymi słodkościami (były nawet własnoręcznie zrobione przez Uczniów muffinki i ciasto marchewkowe), które klasa Mrongowiusza przekazała całemu Gronu Pedagogicznemu.
Konkurs "Pocztówka z wakacji"
W ubiegłym tygodniu zakończył się szkolny konkurs na "Pocztówkę z wakacji" z pozdrowieniami napisanymi w wybranym języku obcym. Największą popularnością, jak widać na załączonych zdjęciach, cieszył się język niemiecki. Pierwszą nagrodę zdobyła jednak bardzo pomysłowa pocztówka rosyjska w kształcie "matrioszki" przepięknie wykonana przez Natalię Kitlińską z klasy I. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Sztafetowe Biegi Przełajowe
czyli Pszczoły w boju
Sztafetowe Biegi Przełajowe za nami i jednocześnie pierwszy historyczny udział naszej reprezentacji w sportowej rywalizacji szkół. Dziewczęta w składzie Aleksandra, Monika, Zuzanna, Aleksandra, Ada, Lidia oraz Pola wykazały się dużym zaangażowaniem i zaciętością zajmując VI miejsce w Gdańsku. Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!
Inauguracja Pól Nadziei w ULO
2 października 2020 r. Wolontariusze z ULO zainaugurowali kampanię prowadzoną przez hospicja pod hasłem „Pola Nadziei”. Akcja składa się z dwóch etapów: jesiennego sadzenia cebulek kwiatów oraz wiosennego, w trakcie którego zerwane żonkile wręcza się wszystkim, którzy wspomogą finansowo kwestujące hospicja. Celem kampanii jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów oraz szerzenie idei hospicyjnej w społeczeństwie.
Hospicjum gdańskie powstało w 1983 r. dzięki staraniom jego aktualnego patrona, ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Przez wiele lat było wspierane przez śp. Prezydenta Pawła Adamowicza, który brał czynny udział w kwestach, przewodził paradom podczas Pól Nadziei na Pomorzu, wspierał projekty edukacyjne związane z rozwojem wolontariatu, za co otrzymał tytuł „Honorowego Wolontariusza”.
„Gdańsk dzieli się dobrem” – my z ULA też... Oby żonkile zakwitły na wiosnę!
Wybory na Przewodniczącego SU w ULO - debata
Dnia 1 października trójka kandydatów na Przewodniczącego SU zaprezentowało się społeczności szkolnej w czasie debaty, podczas której mieliśmy okazję poznać plany i wizje odnoszące się do funkcjonowania SU w bieżącym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że każdy z nas ma już swojego faworyta w wyborach, które odbędą się 6 października.
Lekkoatletyka
czyli Pszczoły w akcji
Ubiegły tydzień na lekcjach wychowania fizycznego upłynął pod znakiem Lekkiej Atletyki. Uczniom wcale lekko nie było
Europejski Dzień Języków Obcych
26. września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w naszej szkole pojawiły się różne ciekawostki językowe i kulturowe związane z krajami europejskimi. Spróbowaliśmy również swoich sił w rosyjskiej grze "Kolejka" i innych zabawach językowych. Wiedzieliście, że istnieje ponad 200 języków europejskich? Ile z nich znacie?
Z cyklu "Chwalimy się"
Nasza uczennica z klasy Ehlera – Julia, została powołana do Kadry Narodowej U18 w hokeju na lodzie. W dniach 14-20 września wzięła udział w zgrupowaniu szkoleniowym Kadry Narodowej PZHL w Opolu. Zgrupowania kadry będą miały charakter cykliczny i mają na celu przygotowanie drużyny do Mistrzostw Świata Kobiet I Dywizji. Julia na co dzień trenuje w gdańskiej seniorskiej drużynie kobiet GKS Stoczniowiec Gdańsk, obecnego Wicemistrza Polski.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Narodowym Muzeum Morskim
„Historia jednych wakacji…” – tak zatytułowane zostało wydarzenie, które pozwoliło w letnim klimacie lat 20.XX w. fetować Europejskie Dni Dziedzictwa. Tematyka była w punkt, zważywszy na 100 rocznicę zaślubin Polski z morzem. Mogliśmy wczuć się w klimat owego czasu, gdy do nadmorskich miejscowości tłumnie przybywali obywatele z Polski. Siedząc w plażowych koszach, podrygując stopami w rytm muzyki fokstrota przyglądaliśmy się wyemancypowanym kobietom i zabytkowym samochodom. Sobotnie przedpołudnie uniom z Młodzieżowej Rady Muzeum Morskiego upłynęło w stylu retro. Oczywiście z małą dawką historii, którą odtworzyliśmy zwiedzając wystawę pt.: „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”. Przy okazji warto wspomnieć, że Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska. Głównym celem projektu jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Rejs na Generale Zaruskim
Nasi uczniowie: Katarzyna, Monika, Marcin, Maksym z klasy Schopenhauera będący członkami Młodzieżowej Rady Narodowego Muzeum Morskiego uczestniczyli w rejsie Żaglowcem Generał Zaruski po wodach Zatoki Gdańskiej. Mieli okazję aktywnie wziąć udział w żeglarskich czynnościach na pokładzie (stawianie i zrzucanie żagli, klarowanie itp.). Żeglarska przygoda odbyła się przy silnym wietrze, 7 w skali Beauforta. To jednak nie przeszkodziło w dobrej zabawie. Było fantastycznie!!! Poniżej kilka zdjęć z rejsu.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
1 września 2020 r. w ULO przeszło już do historii. Na uroczystości, krótkiej ze względu na wiadomą sytuację epidemiczną, nie zabrakło Gości: swoją obecnością zaszczycili nas Magnificencja prof. dr hab. Jerzy Gwizdała, Prorektor ds. Studenckich Arnold Kłonczyński, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Kanclerz Pani Marta Mularczyk, Wicekanclerz Pan Krzysztof Gołąb oraz Dyrektor finansowy UG Pani Olga Dziubek. Miłe słowa otuchy, ale także wiary w nasze odpowiedzialne decyzje i działania, dały nam nową energię na nowy rok szkolny - wyjątkowy, ale na pewno pełen sukcesów i radości. ULO!!! Nadchodzimy!!!
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020, czyli wreszcie się spotkaliśmy. Podziękowania i gratulacje od Pana Dyrektora, Waldemara Kotowskiego, miłe słowa i życzenia od Pana Arnolda Kłończyńskiego, Prorektora Uniwersytetu Gdańskiego, świadectwa od naszych Wychowawców i... WAKACJE!!!
Życzymy Wam wspaniałego lata!!!
Do zobaczenia we wrześnie w szkolnych ławkach.
Imieniny Fahrenheita
To już dzisiaj! Dzień Gabriela Fahrenheita. Klasa, której patronem jest ten słynny fizyk i inżynier przygotowała kilka niespodzianek.
Czy wiedzieliście, że dom rodzinny Fahrenheita znajduje się w Gdańsku? By dowiedzieć się więcej o tym wspaniałym naukowcu, zobaczcie poniższą prezentację
Spanish Challange
czyli kwarantanna w ULO
Kwarantanna trwa, a my dalej uczymy się, pracujemy nad zadaniami sprzed ogłoszenia pandemii i tymi nowymi. Wczoraj zakończyliśmy nasz Spanish challenge! Codziennie wykonywaliśmy jedno zadanie zapisane w j. hiszpańskim. Poniżej możecie zobaczyć efekty naszych dwutygodniowych działań.

Pszczoły w Zielonej Szkole w Schodnie (03.-06.03.2020)
Mijający tydzień był dla klas Schopenhauera i Placotomusa czasem spędzonym w Zielonej Szkole w Schodnie. Bory Tucholskie to miejsce, w którym można odetchnąć od zgiełku miasta, zachwycić się spokojem i pięknem natury. Zajęcia biologiczne, w jakich braliśmy udział na pewno wzbogaciły naszą wiedzę. Czas spędzony wspólnie na rozmowach, zabawie, śmiechu, grach na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.
Koło Ornitologiczne (28.02.2020)
Nasze szkolne terenowe Koło biologiczne pod opieką Stacji biologicznej UG zainaugurowało swoją działalność poprzez przybycie na ostatnią już w tym sezonie Akcję Karmnik prowadzoną przez Studenckie Koło Ornitologiczne KOS UG. Do sieci rozstawionych na terenie Adventure Park w Gdyni Orłowie łapały się głównie bogatki, modraszki i czyże , ale mieliśmy również okazję zobaczyć obrączkowanie dzięcioła dużego.
Dziękujemy serdecznie studentom, opiekunowi Koła i pracownikom Stacji biologicznej za przekazaną wiedzę i poświęcony czas.
Dzień Piżamy w ULO
DZIEŃ PIŻAMY W ULO organizowany przez klasę Fahrenheita
Z tej okazji odbył się QUIZ WIEDZY O ŚNIE i KONKURS NA NAJCIEKAWSZY STRÓJ PIŻAMOWY. Zwycięzcy otrzymają bilet na dodatkowe nieprzygotowanie. Na korytarzu zawisły papierowe księżyce, chmurki z waty i gwiazdki, a przerwy umilała muzyka relaksacyjna
Pączki dla Pszczół
czyli Tłusty Czwartek w ULO
Pączek, pączka, pączkowi, pączka, pączkiem, pączku, pączki, pączków, pączkom, pączkami, pączkach... Czyli Tłusty Czwsrtek w ULO

Hazard... dlaczego nie warto... (20.02.2020)
Dzisiaj wszystkie klasy uczestniczyły w spotkaniu dotyczącym hazardu. A właściwie profilaktyki hazardu. Mogliśmy dowiedzieć się nie tylko, czym jest hazard i że, o zgrozo!, prawie każdy z nas z hazardem miał już do czynienia,, ale na szczęście nie czyni to znas hazardzistów. Ufff... Ale także, jakie konsekwencje niesie on za sobą. Ciekawy wykład.
XLVI Olimpiada Geograficzna
etap okręgowy
W dniu 6 lutego 2020 r. uczennica klasy 1d – Maja Makowska po wcześniejszym zaakceptowaniu pracy przez Komisję Okręgową przystąpiła do eliminacji okręgowych zawodów XLVI Olimpiady Geograficznej. Uczniowie mieli do napisania trzy tury testów z wiedzy geograficznej.
Serdecznie gratulujemy

Love is in the air
Walentynkowy język angielski. Uczniowie przygotowywali Walentynkidla swoich Anglistek, grali w gry wpisujące się w tematykę Valentune's Day...
Dwóch amorów chodziło po szkole, rozdając listy walentynkowe i lizaki. Ozdoby na korytarzu uwzględniały wszelkie gusta. Mamy nadzieję, że każdy dobrze się bawił.
Love is in the air
Imieniny Heweliusza (08.02.2020)
W dniu dzisiejszym klasa Heweliusza mogła świętować urodziny swojego patrona. Uczniowie przybliżyli kolegom sylwetkę polskiego astronoma. Odbył się również konkurs w rozwiązywaniu krzyżówki do której odpowiedzi były pochowane w całej szkole. Zaszczycił nas i on sam opowiadając o swoich osiągnięciach. Przypominamy również, że do poniedziałku trwa konkurs plastyczny związany z jego osobą.
Nowy Rok Chiński (05.02.2020)
Samorząd Uczniowski zorganizował w ULO Nowy Rok Chiński. Przygotowane były ciasteczka dla uczniów i nauczucieli z sentencjami od Konfucjusza. Odbywał się również konkurs sudoku i rozgrywka gry w "Chińczyka", dla zwycięzców czekały nagrody. Całą naszą wiedzę uzupełnił wykład prowadzony w języku angielskim przez obywatelkę Chin na temat kultury tego kraju.
Życzenia świąteczne
z Lichtensteinu
Uczniowie ULO, w odpowiedzi na kartkę świąteczną wykonaną przez Agatę z klasy Placotomusa, otrzymali życzenia od Rodziny Królewskiej z Liechtensteinu.

Nadanie imienia Pawła Adamowicza Szkole
10 stycznia na zawsze zapisze się w historii Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, bowiem tego właśnie dnia otrzymaliśmy zaszczytne imię Pawła Adamowicza. Najważniejszym momentem było bowiem uroczyste przekazanie sztandaru szkoły przez prof. Arnolda Kłonczyńskiego Prorektora ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego oraz ślubowanie uczniów.
Uroczystość odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych UG, gdzie mieści się nasze liceum, w trakcie której przekazany został Szkole sztandar, na którym widnieje hasło – „Szacunek – otwartość – tolerancja”. Uroczystość uświetnili szacowni goście: żona Prezydenta Pawła Adamowicza, Europosłanka i nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego dr Magdalena Adamowicz, brat śp. Prezydenta, dziennikarz i publicysta Piotr Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, władze Uniwersytetu Gdańskiego z JM Rektorem UG prof. Jerzym Piotrem Gwizdałą na czele, a także przedstawiciele władz samorządowych, pomorskiego kuratorium, społeczność akademicka uczelni i uczniowie liceum, którzy stali się jej nieodłączną częścią. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała swoim wystąpieniem otworzył uroczystość, dr Magdalena Adamowicz, podkreśliła, że ustanowienie Prezydenta Pawła Adamowicza patronem liceum jest najlepszym możliwym sposobem upamiętnienia jej tragicznie zmarłego męża, a Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, zaznaczyła, że Prezydent Paweł Adamowicz zasługuje na zaszczytne miano patrona szkoły, bowiem miał wielki szacunek dla autorytetów i ludzi wielkich idei, wierzył w rozwój człowieka poprzez czytanie książek i edukację oraz miał odwagę do wprowadzania zmian, także w najtrudniejszych czasach. W darze dla społeczności szkolnej Pani Prezydent przekazała na ręce Waldemara Kotowskiego, dyrektora liceum, portret Prezydenta Pawła Adamowicza, który powstał na podstawie zdjęcia Renaty Dąbrowskiej. Dyrektor ULO w swoim wystąpieniu przypomniał, jak wielkim organizacyjnym wyzwaniem było utworzenie szkoły i zaznaczył, że udało się w niej zatrudnić znakomitych nauczycieli. Pojawiła się również anegdota z czasów studenckich Pawła Adamowicza, kiedy głos zabrał brat Prezydenta, Pan Piotr Adamowicz. Waldemar Krawiec, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, odczytał list gratulacyjny w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego odczytał i przekazał na ręce dyrektora liceum statuetkę Gryfa Pomorskiego. Z kolei w imieniu Pomorskiej Kurator Oświaty list gratulacyjny przekazała dyrektor Beata Wolak.
Przedstawiciele Rady Rodziców Uniwersyteckiego Liceum w Gdańsku – Piotr Przybyłek, przewodniczący i Mariusz Musiał, zastępca przewodniczącego – przekazali statuetki liceum wraz z listami gratulacyjnymi władzom miasta Gdańska, Uniwersytetu Gdańskiego, dyrekcji szkoły oraz rodzinie Pana Prezydenta.
Uroczystość prowadzili uczniowie szkoły, którzy przygotowali również część artystyczną, przypominającą patrona szkoły. W imieniu uczniów przemawiał Przewodniczący Samorządu Szkoły Maciej Czernikowski.
Mistrzostwa ULO w sztafetach w ergometrze wioślarskim
6 grudnia, czyli mikołajkowo, odbyły się Otwarte Mistrzostwa UG, na których miały swój debiut mistrzostwa ULO w sztafetach w ergometrze wioślarskim o Puchar Dyrektora. Każda klasa wystawiła czwórkę reprezentantów, którzy na zajęciach trenowali dzielnie, by wygrać pierwsze starcie na dystansie 2000 metrów o Puchar Dyrektora. Emocji na pierwszych sportowych mistrzostwach ULO było wiele. Ostatecznie Puchar Dyrektora zdobyła klasa 1c w sztafetach w ergometrze wioślarskim na 2000 metrów. Brawo Wy! Gratulacje dla wszystkich startujących.
W laboratorium (08.12.2019)
Chemiczne czary mary, czyli kilkoro z naszych uczniów z klas biol-chem oraz nauczyciele chemii i biologii brali udział w sobotę 7 grudnia w konferencji "Chemia z bliska" , mieli okazje wysłuchać wykładów związanych z chemią leków, uczniowie uczestniczyli również w warsztatach laboratoryjnych „Właściwości chemiczne wybranych pierwiastków i ich związków"
Wizyta w Ośrodku Kultury Morskiej (21.11.2019)
Dziś część z nas brała udział w spotkaniu w Ośrodku Kultury Morskiej, którego celem było zapoznanie się z pracą muzeum i wyłonienia przyszłych członków rady młodzieżowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jako rada będziemy dzielić się z kadrą muzeum naszym świeżym spojrzeniem oraz współpracować przy organizacji wystaw i innych wydarzeń oferowanych przez NMM. Mieliśmy również okazję obejrzeć film o polskim transatlantyku "MS Piłsudski" na goglach VR. Zwieńczeniem wyjścia było zwiedzenie wystawy, którą oferuje OKM, gdzie bawiliśmy się przednio!
Akademickie Spotkania Matematyczne
05.11.2019.
Dnia 5 listopada w murach ULO gościliśmy dra Nikodema Mrożka. Wygłosił on odczyt pt.: "Nieważne kto, ważne kto liczy głosy". Podczas tego wykładu poznaliśmy matematyczne mechanizmy, które wykorzystywane są podczas wyborów.

Lekcje w Katedrze, czyli psalmy w naszym wydaniu (04.11.2019)
Dzisiejsze lekcje polskiego odbyły w nietypowej scenerii, bowiem w Kadedrze Oliwskiej. Profesor Karpiusz powiedziała, że "czasami zrozumieć, to znaczy poczuć"... I rzeczywiście, Psalmy biblijne inaczej przemówiły do nas w ścianach monumentalnej gotyckiej Katedry niż w szkolnej ławce. Nie jest ważne, czy jesteśmy ludźmi wierzącymi, czy jakiego jesteśmy wyznania, bo okazało się, że umiemy tworzyć własne psalmy, własną intymną rozmowę z transcendencją....
Pszczółki w Finale
Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej (04.11.2019)
Martyna i Franek wraz z Profesorem Cieplikiem pozdrawiają z Białegostoku z Finału Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej. Trzymamy kciuki

Wer bist du? Kim jesteś?
czyli lekcje niemieckiego w ULO
Lekcje j. niemieckiego nie tylko pomagają uczniom klas 1C i 1D wzbogacać swoje słownictwo i wiedzę, ale są okazją do dobrej zabawy i integracji zespołu klasowego.

EDB z WOJAKIEM
15. października odbyła się niecodzienna lekcja edukacji dla bezpieczeństwa, bowiem prowadzona była przez oficera Marynarki Wojennej kmdr. ppor. Dominika Iwen. Uczniowie wysłuchali wykładu nt. sił zbrojnych RP i mieli okazję zadać pytania. Wiedzę najlepiej zdobywać od tych, którzy znają się na danej dziedzinie najlepiej. Było ciekawie
WF w ULO, czyli Pszczółki pracują
Magia ruchu... Stepy i siłownia cardio, czyli nasze lekcje wychowania fizycznego w ULO. I nie ma obijania się, po solidnej dawce nauki w ławkach czy laboratoriach, zajęcia wf dają nam szansę na kształtowanie naszych ciał i charakterów. Uwijamy się jak pszczółki w ULu, mając nadzieję, że nasi Trenerzy zobaczą w nas gwiazdy sportu.
Modele DNA i RNA (30.09.2019)
Oto nasze dzieła - 1D artystycznie o modelach fragmentu nici DNA (cztery różne podejścia do sprawy), cząsteczki tRNA oraz mRNA - konkretnej matrycy dla jednego z peptydów ze śliny jaszczurki Heloderma suspectum. Wszystkie wykonaliśmy podczas niedawnych lekcji biologii. Każda z grup nieco inaczej podeszła do zadania... kolory koralików nie są przypadkowe, określają konkretne nukleotydy z DNA. Tacy z nas artyści naukowcy
Pierwszy Dzień Chłopaka w ULO (30.09.2019)
30 września to tradycyjnie Dzień Chłopaka. W ULO także Dziewczęta przygotowały niespodzianki dla swoich Kolegów, było wiele zabawy. Chłopcy z 1D i ich "prawdziwe oblicze" to bohaterowie rodem z opowieści rycerskich z mieczami w dłoniach. Z kolei w 1B było wyjatkowo smacznie - Dziewczęta wykazały się swoimi zdolnościami cukierniczymi i organizacyjnymi. W każdej klasie były upominki i fun. Wszystkiego najlepszego, Panowie
Debata oksfordzka na Wydziale Nauk Społecznych (27.09.2019)
W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy na uniwersyteckim Wydziale Nauk Społecznych w debacie oksfordzkiej nt. "Media społecznościowe przynoszą demokracji więcej szkód niż korzyści”. Poznaliśmy zasady przeprowadzania tego typu debaty, mieliśmy szansę wziąć udział w próbie odpowiedzi na to pytanie. W końcu kto, jak nie my, młodzi ludzie, znamy od podszewki siłę mediów społecznościowych? Doświadczenie wyjątkowe. Wspólna debata, umiejętność prowadzenia dyskusji, możliwość pogłębienia wiedzy i refleksji to czesc naszego dzisiejszego dnia w szkole.
Wykład z biotechnologii (19.09.2019)
Wydział biotechnologii UG to miejsce, które dla części z nas jest marzeniem na przyszłość. Dzisiaj bierzemy udział w wykładzie dr hab. Anny Ajduk z Wydziału Embriologii UG pt. "Co chcesz wiedzieć o zapłodnieniu, ale boisz się zapytać.". Biotechnologiczne pojęcia i terminy, najnowocześniejsza wiedza, ciekawe prezentacja dały nam pewne wyobrażenie o biotechnologii w dziedzinie zapłodnienia oraz przekonanie, że w ciągu ostatnich 40.lat nauka zrobila ogromny skok jakościowy.
W progach Wydziału Chemii i Biologii
Gościnne progi otworzyły przed nami dzisiaj uniwersytecki Wydział Chemii UG oraz Wydział Biologii UG, gdzie Uczniowie ULO zapoznali się nie tylko z zasadami BHP podczas zajęć przeprowadzanych na tych właśnie wydziałach, ale także mieli okazję poznać laboratoria chemiczne, wystawy przyrodnicze i posłuchać pasjonujące wykładu o bioróżnorodności. Dziękujemy! Kolejny udany dzień w ULO i na UG
Uczniowie ULO w świątyni wiedzy
z wizytą w Bibliotece ULO
ULO zaczyna zadomawiać się w strukturach Uniwersytetu Gdańskiego. Dzisiaj wizyta W Bibliotece UG. Miejscu wyjątkowym nie tylko ze względów architektonicznych, ale również, a może przede wszystkim, ze względu na wyjątkowy księgozbiór, z którego Uczniowie ULO mogą korzystać tak, jak Studenci UG. Dzisiejsze szkolenie biblioteczne przybliżyło nam meandry czerpania ze skarbnicy wiedzy, jaką jest Biblioteka UG. A to dopiero drugi dzień naszej nauki w ULO!

Pierwsze sportowe emocje w ULO
3 września to dla pierwszych klas ULO dzień, który rozpoczął się testami diagnostyczny i z przedmiotów wiodących oraz fantastycznej integracji poprzez sport. Nasz nauczyciel, utytułowany zawodnik siatkarski, a obecnie trener, Pan Edward Pawlun, zorganizował dla nas spotkanie z zawodnikami Trefla Gdańsk oraz możliwość uczestniczenia w treningu prowadzonym przez Michała Winiarskiego. Gratka nie tylko dla fanów siatkówki. To był naprawdę udany dzień. A dopiero pierwszy w naszej Szkole
Inauguracja Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
2 września 2019 roku to dzień historyczny dla całej społeczności Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, bowiem dzisiaj zainaugurowano nowy, a co najistotniejsze, pierwszy rok szkolny w Szkole. Władze Uniwersytetu Gdańskiego, Miasta Gdańska, Kuratorium Gdańskiego, Urzędu Marszałkowskiego, Dyrektor ULO oraz zaproszeni Goście w ciepłych słowach przywitali społeczność szkolną, życząc wszystkim powodzenia w murach nowej Szkoły. Uroczystość uświetnił występ Chóru Uniwersyteckiego. Zatem zaczynamy!!!