Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

24.06.2022.

Dzień zakończenia roku szkolnego tak wyczekiwany przez wszystkich wreszcie nadszedł. Uroczystość szkolna, uświetniona przez szacownych Gości - Panią Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej UG prof. dr hab Annę Jurkowską-Zeidler oraz Pana Prezesa Fundacji Pozytywne Inicjatywy, dr. Piotra Szeląga, pełna była nagród, podziękowań, gratulacji. Pszczołą Roku został Adam Zasiński z klasy 2A, a Pszczelarzem Roku Pan Profesor Andrzej Błaszczuk. W obu przypadkach o wyborze decydowały głosy nauczycieli, w przypadku Adama, a w przypadku naszego ukochanego Pana Andrzeja - uczniów. Gratulujemy raz jeszcze. Pan Dyrektor oprócz gratulacji, życzył nam również bezpiecznych i radosnych wakacji. Dziękujemy i do zobaczenia we wrześniu 👋

Dzień gier w ULO

W dniach 21-23 czerwca odbyły się Spotkania z grami planszowymi i nie tylko organizowane przez p. Monikę Nadolską, p. Witolda Zakrzackiego oraz p. Marcina Wróbla. Zawiązała się silna grupa brydżowa. Sporym powodzeniem cieszyły się Dixit, Splendor, Azul, Pandemia, Uno, Gejsze, Karty dżentelmenów. Można było też nauczyć się grać w Agricolę, która należy do naszych szkolnych zasobów. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, główkowanie i dobrą zabawę. Kto już nie może się doczekać kolejnych szkolnych rozgrywek za rok?

Okiem botaników i humanistów. Projekty: DRZEWA (klasa 1 b) i POETYCKIE ARBORETUM, CZYLI DRZEWA W POEZJI POLSKIEJ XX I XXI WIEKU. ANTOLOGIA(klasa 1 c)

21.06.2022.

„Geograf i geolog, fizyk, botanik i zoolog uczą nas rozumieć krajobraz. Odczuwać jednak krajobraz uczy nas wiedza nieścisła i nieoficjalna: literatura. Spostrzeżenia naukowe,   sugestie poetyckie, fakty i marzenia tworzą naszą wiedzę o krajobrazie. Człowiek dokonuje powiązania luźnie bytujących szczegółów w całość, i to w całość nie tylko przyrodniczo, lecz również humanistycznie sensowną.”

(Wacław Kubacki „Wobec krajobrazu”)

 

Przywołane wyżej słowa Wacława Kubackiego mogą stanowić komentarz do projektów wykonanych przez uczniów klas  1 b i 1 c. Łączy je wspólny temat: DRZEWA, ale perspektywa patrzenia na ten stały i zwyczajny element krajobrazu jest odmienna. Uczniowie klasy biologicznej przygotowali prezentację o różnych gatunkach drzew, wykorzystując wiedzę botaniczną. Uczniów klasy humanistycznej zaciekawiły z kolei obecność i znaczenie drzew w kulturze. Efektem tych zainteresowań jest przygotowana przez nich antologia„Poetyckie arboretum, czyli drzewa w poezji polskiej XX i XXI wieku”. Zbiór – podzielony na kilka części („O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!”,„Cztery pory roku”, „Krajobraz polski”, „Jakże śmiem mówić do ciebie tylko: drzewo / kiedy masz tyle imion...”,„Ty jesteś drzewem”)uzupełniony został o informacje o kulturowych znaczeniach drzew („Drzewo w krajobrazie kulturowym”) oraz wykonane przez uczniów prace plastyczne. Zebrane wiersze wskazują, że artyści patrzą na drzewa inaczej: przez pryzmat emocji i metaforycznych odniesień.

Oba projekty uzupełniają się, łącząc – wedle słów Wacława Kubackiego – przyrodnicze  ROZUMIENIE i literackie ODCZUWANIE. Widoczne jest to szczególnie w zestawieniu botanicznych informacji z czwartą, najdłuższą, częścią antologii („Jakże śmiem mówić do ciebie tylko: drzewo / kiedy masz tyle imion...”), w której znalazły się utwory o różnychgatunkach drzew.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy! Mamy nadzieję, że skłoni Was ona do spojrzenia uważniej na to, co nas otacza.


drzewa

Klasa Mrongowiusza w projekcie „Roz-czytywanie TEATRU”!

20.06.2022.

Klasa II c – jako jedna z dwu klas szkół trójmiejskich – została zakwalifikowana do projektu edukacyjno-artystycznego: „Roz-czytywanie TEATRU”, który będzie realizowany w Teatrze Miejskim w Gdyni od czerwca do przełomu listopada/grudnia 2022 roku.

Tym, co wyróżnia naszą klasę humanistyczną wśród innych klas o tym profilu, jest uzupełnianie programu nauczania języka polskiego o elementy wiedzy o teatrze. Dlatego udział w projekcie stanowi naturalne dopełnienie edukacji szkolnej.

Za nami dwie lekcje teatralne, w czasie których poznawaliśmy teatr od kulis i mierzyliśmy się z zadaniami aktorskimi.

Jesienią obejrzymy jeden ze spektakli Teatru Miejskiego w Gdyni, który będziemy ROZ-CZYTYWAĆ pod inspirującą opieką twórców i rzemieślników teatru, w czasie specjalnie przygotowanych warsztatów teatralnych.

Na zakończenie projektu stworzymy (pod opieką nauczycielek: pani Joanny Sadowskiej i pani Jolanty Manthey oraz pedagoga teatru – pani Anny Zalewskiej-Uberman) i zaprezentujemy w szkole własne, autorskie interpretacje spektaklu w formie performatywnej lekcji.

Lekcje rosyjskiego w Instytucie Rusycystyki

20.06.2022.

W dniu dzisiejszym na lekcjach języka rosyjskiego w czasie pierwszego dnia sesji studentki z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich zaprosiły uczennicę Agatę na kalambury w języku obcym. Oczywiście zagraliśmy też w gry planszowe.

język rosyjski

Pszczoły w górach

19.06.2022

Dzielne klasy I A i II A wraz z nauczycielami wychowania fizycznego pozdrawiają z Karkonoszy!

Dziś po nocnej podróży pociągiem zrobiliśmy 20 kilometrów ruszając z Polany Jakuszyckiej do Schroniska Orle i Chaty Górzystów. W planach mamy jeszcze Śnieżkę, Szrenicę, Śnieżne Kotły i Wodospad Kamieńczyka.

góry

Projekt "Szkutnia"

17.06.2022.

Projekt "Szkutnia", w którym bierze udział nasza Waleria z 2a jest w rozkwicie. Przekazujemy Wam materiały z majowego archiwum. Walerio jesteśmy z Ciebie bardzo dumni. Polecamy Waszej uwadze materiały z poniższych linków. Brawo Walerio!

Link do wideo:

https://www.facebook.com/watch/live/?extid=CL-UNK-UNK-UNK-AN_GK0T-GK1C&ref=watch_permalink&v=660674561674726

Link do artykułu: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Szkutnia,a,218997...

Szkolna profilaktyka suicydalna

 

Budujemy zdrowe i trwałe relacje w obrębie szkolnej społeczności, m.in. poprzez szkolenie nauczycieli i innych pracowników w zakresie pedagogiczno-wychowawczym, ustalenie określonych zasad postępowania, niezgodę na przemoc, dbanie o dobre relacje, wzmacnianie odporności uczniów i podnoszenie ich samooceny czy wyraźne wskazanie osoby, do której można udać się po pomoc.

W dniu 13.06.2022 r. pedagog szkolna p. S. Taratuta i psycholog p. M. Małkowska uczestniczyły w konferencji i warsztatach na temat:

"Prewencji zdarzeń suicydalnych w środowisku szkolnym".

Erasmus+ - mobilność Balikesir (Turcja)

03.-10.06.2022

Grupa dziesięciu uczniów ULO wraz z Paniami Kamilą Cempą i Edytą Karpiusz wzięła udział w pierwszej mobilności w ramach akredytacji Erasmus+. Tytuł działań realizowanych w Turcji to "Understand each other to understand the world" odnosił się do problematyki tolerancji i multikulturowości. Wszystkie nasze działania poświęcone były tym właśnie zagadnieniom. 

Więcej w zakładce: Projekty międzynarodowe

Wymiana polsko-niemiecka

W dniach 06.-10.06. nasi uczniowie spędzili wspólnie z kolegami z Realschule Boltenheide wspaniały czas w Gdańsku.

Goście z Wuppertalu mogli nie tylko zobaczyć, w jak pięknym mieście mieszkamy. Dowiedzieli się również, dlaczego Gdańsk jest wyjątkowy również dla nas.

Zwiedzaliśmy Westerplatte i ECS, miejsca, które są ważne nie tylko dla Polaków, ale również dla Europejczyków.

Podsumowaniem naszego projektu było spotkanie w szkole, gdzie z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska” wzięliśmy udział w dyskusji na temat szeroko pojętej tolerancji. Ponadto pani europoseł Magdalena Adamowicz przegotowała specjalnie dla naszych uczniów video nagranie.

Jak uczyć się języków obcych? - wykład

08.06.2022.

W dniu dzisiejszym wzięliśmy udział w wykładzie JAK EFEKTYWNIE UCZYC SIĘ JEZYKOW OBCYCH dr hab. Hanna Snuzik-Makurat, prof. Uniwersytetu Gdańskiego. Pani Profesor wygłosiła wykład pt. „Jak efektywnie uczyć się języków obcych?”, w którym przedstawiła oparte na własnym doświadczeniu zasady skutecznej nauki języków obcych. Zwróciła uwagę na kluczową rolę motywacji wewnętrznej, która będzie nas stymulować do kontynuowania nauki. Uczenie się języka nie jest bowiem wiedzą, którą można „zakuć, zaliczyć, zapomnieć”, ale umiejętnością praktyczną, którą trzeba systematycznie rozwijać. Warto przy tym uczyć się nie izolowanych słów, ale całych struktur przydatnych podczas komunikowania i funkcjonujących w kontekście. Kiedy próbujemy przyswoić sobie język, nasz mózg nie lubi nudy i presji, lubi zaś regularność, przyjemność i różnorodność. Dlatego warto każdego dnia poświęcić około 20 minut na rozwijanie własnych zainteresowań, używając przy tym języka obcego. Jednego dnia można słuchać podcastów lub oglądać filmy obcojęzyczne, innego z kolei – czytać teksty internetowe lub pisać posty na własnym blogu albo na forum w obcym języku. Na lekcjach języka w szkole warto natomiast za wszelką cenę korzystać z okazji, by jak najwięcej mówić, ponieważ języka nie można nauczyć się po cichu.

Wykład

ULO w Domu Samotnej Matki

06.06.2022.

Uczniowie ULO, wspólnie z Panią katechetką, Alicją Biłat, ponownie w Domu Samotnej Matki w Matemblewie.

Matemblewo

Dzień Dziecka w ULO, czyli szkolna Familiada

01.06.2022.

1 czerwca to Dzień Dziecka, zatem Pszczoły bawiły się podczas Familiady, która przebiegała w atmosferze zabawnego dystansu wobec świata i siebie samych. Klasowe „rodziny” zmagały się z pytaniami z różnych dziedzin uczniowskiej codzienności. Było wiele śmiechu! Wszystkiego najlepszego! Zawsze pozostańmy DZIEĆMI! Nie zaniedbajmy nigdy swojego wewnętrznego dziecka.

Spotkanie z Panią Mecenas

31.05.2022.

Dzisiaj odbyło się w ULO spotkanie z adw. Alicją Dżuryk pt. Zawód adwokata, w którym wzięła udział1c i 2c. Pani mecenas opowiedziała o historii adwokatury oraz przedstawiła specyfikę zawodu adwokata z przykładami.

pani Mecenas

Językowy projekt ekologiczny

01.06.2022.

W dniu dzisiejszym na lekcjach z języków obcych uczniowie uczestniczyli w projekcie ekologicznym. W efekcie ich wspólnej pracy powstało drzewo z różnymi nazwami rodzajów drzew  w językach francuskim, hiszpańskim, niemieckim i rosyjskim.

Test Coopera na stadionie GOKF

25.05.2022.

Klasa 1a i Kacper z 3a oraz trener Andrzej na lekcji wychowania fizycznego uczestniczyli w Teście Coopera. Test odbył się na stadionie GOKF w Gdańsku i organizowany był we współpracy z AZS Gdańsk. 

W ciągu 12 min biegu nasi reprezentanci pokonali dystans między 2000, a 3000 metrów. 

Po wysiłku słodka nagroda niespodzianka i duma z przebytego dystansu bezcenna.

test Coopera

"Dantyszek" w Kartuzach

21.05.2022.

"Siedem miast od dawna kłóci się ze sobą, które to jest z nich wszech Kaszub głową" – pisała ponad sto lat temu poetka Maryla Wolska. Do dziś nie ustają "sztridë" (kasz. kłótnie) o to, która miejscowość jest stolicą Kaszub, dlatego klasa 1c w ramach lekcji języka regionalnego w terenie odwiedziła kolejne po Wejherowie miasto pretendujące do tej roli: Kartuzy. Głównym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera, gdzie uczniowie nie tylko dowiedzieli się, z jakich sprzętów w codziennym życiu i pracy korzystali dawni Kaszubi, lecz także poznali lecznicze rośliny i zioła, z których chętnie korzystały gospodynie na Pomorzu. Uczniowie wrócili do Gdańska z własnoręcznie skomponowaną kaszubską "arbatą".

 

ULO w krajowej czołówce rankingu LGBTQ+

20.05.2022.

20 maja br. w Urzędzie Miasta Gdańska odbyło się uroczyste spotkanie, w czasie którego dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku odebrał nagrodę za zdobycie 15. miejsca w kraju w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. 

Gdańskie ULO okazało się najbardziej przyjazną szkołą wśród wszystkich szkół publicznych naszego miasta i całego województwa.  

To kolejny rok szkolny kiedy nasi uczniowie czują w swojej szkole szacunek, opiekę, tolerancję i pomoc. 

NASZ UL, NASZE PSZCZOŁY! 

AKCEPTUJEMY JE WSZYSTKIE TAKIMI, JAKIMI SĄ! 

Waldemar Kotowski - dyrektor ULO i Dominik Kuc - koordynator Rankingu Szkół Przyzaznych LGBTQ+Waldemar Kotowski - dyrektor ULO i Monika Chabior - Zastępczyni Prezydenta Miasta Gdańska

Mazurskie szaleństwa

W dniach 17-20 maja uczniowie klasy 2B bawili się w Mazurskich Chatach w Pieckach k. Mrągowa. Gry, zabawy, wodne szaleństwa, ognisko, sumo i wiele innych atrakcji pozwoliło na naprawdę świetną zabawę. Mazury są dla nas od teraz synonimem świetnej wycieczki klasowej.

Debata oksfordzka

18.05.2022 klasa 2c wraz z wychowawcą udała się na Wydział Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego by kibicować drużynie ULO w meczu debat oksfordzkich o III miejsce w turnieju "Znane i nieznane oblicza nauki".

Po wyśmienitym i wyrównanym meczu ostatecznie drużyna ULO w składzie: Oktawian Bieszke, Małgosia Junosza-Kisielewska, Basia Skowron oraz Zosia Greczyło zajęła IV miejsce.

Gratulujemy profesjonalnego występu, celnych argumentów i zasłużonego splendoru!

Dzień Otwarty ULO

13.05.2022.

13 maja gościliśmy w progach naszej szkoły kandydatów na przyszłych uczniów ULO. Atrakcji było bez liku, właściwie każdy przedmiot zaprezentował się dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych Uczniów i Nauczycieli. Było gwarnie i radośnie. Dziękujemy

Wizyta młodzieży z Ukrainy

W dniach 11 – 13 maja Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące miało przyjemność gościć uczniów Zespołu Szkół w Lubomierzu. W szkole tej, oprócz polskich uczniów, uczy się także młodzież z Ukrainy. Grupa polsko-ukraińska wraz z opiekunami spędziła z nami trzy dni pełne wrażeń. Plan pobytu obejmował między innymi spacer po gdańskiej starówce, spacer plażą z Sopotu do Gdyni oraz zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie spotkaliśmy nawet Prezydent Gdańska, panią Aleksandrę Dulkiewicz. Uczniowie z Ukrainy zamieszkali na czas pobytu w domach naszych uczniów, dzięki czemu młodzież mogła się lepiej poznać. Dziękujemy za odwiedziny i liczymy na dalszą współpracę.

Konferencja naukowa dla młodzieży

14.05.2022.

UWAGA! UWAGA!

Nasz Uczeń z klasy 3B, Filip Tłustochowicz jest zaangażowany jako współorganizator i jeden z prelegentów w konferencję naukową. W związku z tym mamy dla Was propozycję udziały w niej. SKORZYSTAJCIE. Oto szczegóły:

14 maja w ECS odbędzie się konferencja SKY dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w evencie.

Dla 15 osób z ULO umożliwiliśmy darmowy wstęp z pełnym wyżywieniem.

(w formularzu, w punkcie czy chciałbyś/abyś coś dodać napiszcie że jesteście od Filipa)

Będziemy gościć bardzo ciekawych wykładowców między innymi 2 gości z NASA: Giuseppe Cataldo, jeden z głównych inżynierów teleskopu Jamesa Webba oraz Ed Wollack, jeden z najwybitniejszych astrofizyków z NASA, a także Krzysztofa Zajączkowskiego, bardzo innowacyjnego edukatora ze szkocji, który wzraz z Tildą Swinton założył szkolę Drumduan, oraz wielu innych.

Więcej informacji znajdziecie na

FB: SKY Conference

IG: sky.conference

Link do zapisów: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSdfPEzoi3eISdnc.../viewfo

konferencja

 

„Zaczytani w Gdańsku”

09.05.2022.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
obchodzony 23 kwietnia od 1995 roku i organizowany  przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa oraz problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej został przez ULO uczczony konkursem fotograficznym i wystawą prac pod nazwą „Zaczytani w Gdańsku”. Piękne fotografie, których bohaterami są miasto Gdańsk i ludzie z książką, wykonane przez uczniów klas: 1a, 1b, 1c i 2c można oglądać  w skrzydle „A” naszej szkoły.  Kapituła konkursu złożona ze szkolnych polonistek oraz przedstawicieli uczniów wyłoni wkrótce autorów najlepszych zdjęć i wręczy nagrody

Warsztaty z Solidarnością w tle

09.05.2022.
Słowo SOLIDARNOŚĆ w czasach wojny w Ukrainie ma szczególne znaczenie. Wartość tego słowa mogli poznać uczniowie klas 1 C i 2 C podczas zwiedzania i warsztatów w Europejskim Centrum Solidarności.  W ramach warsztatów organizowanych przez Fundację im. Arkadiusza Rybickiego spotkali się z Bożeną Grzywaczewską, uczestniczką opozycji demokratycznej. Podczas spotkania uczniowie klas humanistycznych mogli dowiedzieć się, jakie nastroje panowały wśród uczestników strajków w Sierpniu'80 oraz czym jest pojęcie Solidarności dla zaproszonego gościa.  Warsztaty w ECS stanowiły więc dla uczniów ULO okazję do zapoznania się z "żywą" historią, która skłania do refleksji nt. współczesności.    

Pierwsze Pszczoły opuszczają UL

29 kwietnia to dzień pierwszego pożegnania Maturzystów w ULO. I minęły 3 lata… Dzisiaj padło wiele słów pożegnania, podsumowania, życzeń i nadziei. ULO pożegnało bowiem pierwszych Uczniów, którzy od dzisiejszego przedpołudnia są Abiturientami Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza. Powodzenia na maturze.

Filmowe wspomnienia z naszej uroczystości:

https://youtu.be/KMvl4XidHE4

Ty(dzień) Języka Hiszpańskiego w ULO

23.04 -Hiszpania obchodzi dzień swojego języka. Hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem świata. Włada nim około 650 milionów ludzi.

 

Święto swojego języka, Hiszpanie potocznie nazywają „Dniem E” od słowa „espańol” – hiszpański. Dla pół miliarda osób hiszpański jest językiem ojczystym, dla ponad 150 milionów – wyuczonym. Oprócz krajów hiszpańskojęzycznych można się nim porozumieć w wielu stanach Ameryki Północnej, w Saharze Zachodniej, w Andorze, w Gibraltarze czy na Tobago. Dzień Języka Hiszpańskiego ma na celu podkreślić jego globalne znaczenie i oczywiście zachęcić do nauki. Data 23 kwietnia została ustanowiona w hołdzie Miguelowi de Cervantesowi Saavedrze, zmarłemu 23.04.1616 roku. Był to renesansowy pisarz hiszpański, najbardziej znany jako autor powieści „Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy”.

 

Również w naszej szkole uczciliśmy to wydarzenie przygotowując liczne prezentacje dotyczące między innymi: sławnych postaci z życia kultury, sztuki oraz polityki krajów hiszpańskojęzycznych, była również prezentacja o tańcach hiszpańskich, o tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, o najbardziej znanych potrawach, o krajach hiszpańskojęzycznych. Odbyły się również degustacje : churros, nachos, tortilli de patatas, almendras garrapinadas, tapas, paelli i magdalenas przygotowanych przez uczniów. Dodatkowo oglądaliśmy nagrane przez uczniów filmiki w j.hiszpańskim jak przygotowywali w/w potrawy.  Graliśmy także w gry hiszpańskie i śpiewaliśmy hiszpańskie piosenki. 21.04.2022 wzięliśmy udział w warsztatach (organizowanych przez studentów filologii UG) poezji twórczej, dzięki czemu powstały piękne prace, które dekorują szkolne korytarze. Możemy śmiało podsumować ten tydzień dwoma słowami ¡Viva España!

 

23 kwietnia urodziny Szekspira w ULO

Od prawie 200 lat każdego roku w Stratford-upon-Avon odbywają się uroczystości z okazji narodzin największego dramaturga na świecie. Od kilkunastu lat 23 kwietnia świętuje także Gdański Teatr Szekspirowski. W tym roku do obchodów urodzin Szekspira włączyli się uczniowie ULO.

Klasa 1c (o profilu humanistycznym) przygotowała z tej okazji projekt „KOSTIUM” HISTORYCZNOLITERACKI DLA SZEKSPIRA. Jego celem było przybliżenie biografii autora Hamleta poprzez stworzenie makiety jego stroju.

Powstały propozycje niezwykle oryginalne. Uczniowie wykorzystali różne techniki. Kostiumy były rysowane, malowane i wyklejane, płaskie i trójwymiarowe… Wszystkie uszyte z najprzedniejszej materii (zdobione ciekawostkami biograficznymi, informacjami o twórczości Szekspira i czasach, w których tworzył), zaprezentowane ze znawstwem i swadą.

Oczywiście nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu!

Zwieńczeniem obchodów była wizyta w Teatrze Szekspirowskim.23 kwietnia uczniowie klas 1a, 1b, 1c i 2c obejrzeli wariację na temat Romea i Julii Szekspira – spektakl Polskiego Teatru Tańca – Romeos & Juliasunplagued. Traumstadt.

Koło Żeglarskie ULO

Nasi uczniowie, uczestnicy Koła Żeglarskiego po cyklu zajęć teoretycznych w sezonie zimowym w miniony weekend zeszli na wodę. Doskonałe warunki w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i słoneczna pogoda dała im ogromną motywację do nauki nowych umiejętności żeglarskich! ”

Projekt: „Deutsche Grammatik – Einfach Erklärt”

20.04.2022.

Uczniowie z klasy 3c i 3d wykonali projekt podsumowujący 3 lata nauki języka niemieckiego. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie  i wyjaśnienie wybranych zagadnień gramatycznych w jak najprostszy sposób.

Nasi maturzyści podzielili się swoją wiedzą i udostępnili filmy.

Zachęcamy do obejrzenia!

https://prezi.com/v/kzmf1-rb4a1d/

https://youtu.be/bdoG7Tbaqcg

https://tiny.pl/98jft

 

 

Uczniowie ULO na tropach tajemnic Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

20 kwietnia uczniowie klas Głębockiego (1 a) i Dantyszka (1 c) poznali tajemnice jednego z najnowocześniejszych budynków teatralnych na świecie – Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jego architekt, Renato Rizzi, inspirował się dawnym teatrem elżbietańskim, ale wykorzystał także nawiązania do… architektury gotyckiego miasta.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem odkrywali wewnątrz ceglanego budynku wewnętrzne dziedzińce, wąskie „uliczki”, „zaułki” i „tajemne przejścia”. Ze szczytu murów, gdzie urządzono trasę spacerową, podziwiali panoramę Głównego Miasta. Jednak największe zaciekawienie wzbudziła architektura właściwego teatru: monumentalna sala widowiskowa otoczona trzema kondygnacjami drewnianych galerii, zwieńczona otwieranym dachem (niestety, obecnie w remoncieL). Okazało się też, że system ruchomych platform umożliwia dowolne modelowanie przestrzeni. W krótkim czasie można zbudować typową scenę elżbietańską, scenę włoską lub scenę en ronde.

Niewątpliwie Teatr Szekspirowski warto zwiedzić, ale przede wszystkim warto wybrać się do niego na spektakl, by na żywo obejrzeć możliwości sceny!

"Język niemiecki w biznesie"

21.04 uczniowie ULO wzięli udział w arcyciekawych warsztatach językowych, które przygotowała dr Izabela Kujawa z Instytutu Filologii Germańskiej wraz ze studentami specjalności biznesowej. Warsztaty odbyły się w ramach Dni otwartych Wydziału Filologicznego UG. Zajęcia nosiły tytuł "Język niemiecki w biznesie". Uczniowie poznali słownictwo związane z finansami, poznali zasady prowadzenia "small talk", mieli możliwość rozwiązywania zagadek tematycznych w języku niemieckim. Podczas warsztatów została przedstawiona bogata oferta studiów na Wydziale Filologicznym. 

Serdecznie dziękujemy.

Julia Wicemistrzynią Świata

W Mistrzostwach Świata Dywizji IB Reprezentacja Polski seniorek, wśród nich Julia Łapińska z 2A, zdobyła srebrne medale i dokonała historycznego wyczynu. Polki nigdy nie były tak wysoko w hierarchii Mistrzostw Świata.

Gratulujemy!

Stoimy w "Kolejce"

13.04.2022.

kolejkaW dniu dzisiejszym klasa 3 na lekcji języka rosyjskiego zagrała w grę planszową "Kolejka" w wersji rosyjskiej  wraz ze studentkami z Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich.

Bardzo fajne znajomości i zabawa:)

Pola Nadziei

05.04.2022.

W niedzielę, 3 kwietnia, swój finał miała akcja „Pola Nadziei”. Kwestowaliśmy przy kościele p.w. Bożego Ciała na rzecz gdańskiego hospicjum im. Dutkiewicza. Pogoda nie była nam straszna, a uśmiech rozgrzewał serca darczyńców i zachęcał do wspierania szczytnego celu.

Pola Nadziei

 

 

Je Wejrowò kaszëbsczim gardã?

26.03.2022.

Je Wejrowò kaszëbsczim gardã (czy Wejherowo to kaszubskie miasto)? Dlôcze je òno pòzywóné dëchòwą stolëcą Kaszëb (dlaczego nazywa się je duchową stolicą Kaszub)? Odpowiedzi na te pytania szukali uczniowie klasy 1c, którzy w sobotę 26 marca – wraz z wychowawczynią i ze „szkólną òd kaszëbsczégò” – pojechali do Wejherowa na lekcję języka kaszubskiego w terenie. Uczniowie zwiedzili Książnicę prof. Gerarda Labudy oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, gdzie poznali historię pomorskiego Gryfa; odwiedzili izbę pamięci bł. Alicji Kotowskiej (przełożonej wejherowskiego zakonu, zamordowanej na początku II wojny światowej w lasach piaśnickich) i franciszkański kościół klasztorny św. Anny z podziemnymi kryptami, w których spoczywa m.in. założyciel miasta Jakub Wejher; ponadto przeszli się (a co niektórzy przebiegli 🙂) na Kalwarię Wejherowską. Do Gdańska wrócili z wybitymi przez siebie monetami z wizerunkiem gryfa oraz z „òdjimkama” (zdjęciami) przedstawiającymi ślady kaszubszczyzny w przestrzeni Wejherowa. Część òdjimków prezentujemy w tym poście.

O sztuce charakteryzacji teatralnej - warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

25.03.2022.

„Dobre charakteryzowanie się stanowi prawie oddzielny talent” – powiedział Jan Chęciński – dziewiętnastowieczny aktor, reżyser i wykładowca w warszawskiej Szkole Dramatycznej. Jak ważna w teatrze jest sztuka charakteryzacji, mogli przekonać się uczniowie klas 1 c i 2 c, uczestnicząc 25 marca w warsztatach zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Poprowadziła je pani Andrea Richter. Nie wszyscy wiedzą, że pani Andrea, którą znamy z sekretariatu szkoły, pracuje także jako charakteryzatorka w Teatrze Muzycznym w Gdyni!

Międzynarodowy Dzień Teatru w ULO

25.03.2022.

27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Tegoroczny, już 60., przypada na trudny czas. Odniesienie do sytuacji, w jakiej znalazł się nie tylko teatr, ale także my wszyscy, widoczne jest w orędziach wygłaszanych z tej okazji. 

Tradycyjnie powstają: orędzie światowe oraz polskie. Pierwsze napisał amerykański reżyser operowy i teatralny, Peter Sellars. Drugie – polska reżyserka Monika Strzępka. W obu pojawia się niepokój, którego źródłem jest obecna sytuacja polityczna. Bo – jak napisała Monika Strzępka – „Kiedy dziś myślimy <<teatr>>, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem”. 

Z tego powodu sformułowane w orędziach przesłania, skierowane do ludzi teatru (do twórców i do widzów), brzmią w tym roku wyjątkowo mocno. Sellars, dostrzegając potrzebę „głębokiego odświeżenia umysłu, zmysłów, wyobraźni”, wskazuje, że ta „praca nie może być wykonywana samotnie i w odosobnieniu. Teatr jest zaproszeniem do wykonania tej pracy wspólnie”. Autorka polskiego orędzia także podkreśla wyjątkowe znaczenie teatru dziś:

„Potrzebujemy teatru jako schronu, jako domu dla nas i dla tych, którzy z nami zamieszkają.

Schronu dla wyobraźni, która niesie alternatywę i stwarza nowe języki.

Schronu dla wartości. […] 

Schronu, czyli miejsca, w którym ludzie dzielą się zasobami i emocjami.

Schronu dla humoru, którego nie możemy stracić, bo znaczyłoby to, że uwierzyliśmy w śmierć”.

 

Obydwa orędzia znajdziesz tutaj

https://e-teatr.pl/oredzie-na-miedzynarodowy-dzien-teatru-23599

https://e-teatr.pl/oredzie-na-60-miedzynarodowy-dzien-teatru-2022-23485

 

         

***

Przekonanie o wyjątkowym zadaniu, jakie ma teraz do wykonania teatr, towarzyszyło szkolnym obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru, które zorganizowała klasa 2 c wraz z nauczycielką języka polskiego – panią Joanną Sadowską. 

Uczniowie klasy Mrongowiusza wcielili się w postacie ze znanych dramatów.

Obejrzyjcie zdjęcia! Poznajecie, kto jest kim? 

Podpowiedź: znajdziecie postaci z dramatów Sofoklesa, Szekspira, Moliera, Mickiewicza i Słowackiego, a także z commedii dell’arte

 

 

Pszczoły pomagają

24.03.2022.

ULO na rzecz Tych, którzy uciekają przed wojną… Segregujemy i liczymy na Wydziale Nauk Społecznych UG

Konkurs fotograficzny

22.03.2022.

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki. Szczegóły na plakacie.

konkurs

Julia Wicemistrzynią Polski w hokeju

Oto wiadomość od Julii Łapińskiej: Dwie godziny temu zostałam wicemistrzynią Polski… Niestety tylko wice. Razem z drużyna dałyśmy z siebie wszystko co mogłyśmy, ale ostatecznie przegrałyśmy w dogrywce 3:2 z zeszłorocznymi mistrzyniami naszego kraju. Chciałabym wam bardzo podziękować za obecność na meczach i trzymanie kciuków. Dziękuję i pozdrawiam. Julia

Sukces Mateusza w konkursie plastycznym

21.03.2022.

Z dumą zawiadamiamy, że Mateusz Potocki z klasy 2a zdobył trzecie miejsce w XV edycji plastycznej części VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Jacka Kaczmarskiego. Mateusz przygotował pracę pt. "Tablo", ilustrując utwór artysty "Nasza Klasa". https://www.youtube.com/watch?v=NTNcxGVgn9I. Festiwal organizowało I LO im. J.K. w Olsztynku.

tablo

 

Literackie plakaty „propagandowe”

17.03.2022.
Stefan Żeromski i jego Przedwiośnie w dziełach uczniów klasy 3A i 3B. Baryka poszukiwał dróg dla Polski wśród komunistów, czy w umiarkowanej koncepcji Gajowca. A Pszczoły stworzyły propagandowe plakaty tychże koncepcji właśnie, niech Was zatem nie zwiedzie kontrowersyjność plakatów, one są jedynie graficznym odzwierciedleniem idei z powieści.

Debaty oksfordzkie

 

W piątek 18.03.2022 drużyna debat oksfordzkich reprezentująca ULO w składzie:

Małgorzata Junosza-Kisielewska (2C)
Barbara Skowron (2C)
Zofia Greczyło (2C)
Oktawian Bieszke (2A)

dopingowana przez klasę 2C, uczestniczyła w turnieju debat z cyklu "Znane i nieznane oblicza nauki". Projekt ten, organizowany przez wydziały: Ekonomii i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, odbywa się systemem pucharowym i zakłada trzy tury rozgrywek. Nasza reprezentacja odniosła pierwsze historyczne zwycięstwo, awansując do kolejnej rundy! Uczestniczkom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!

Stetoskopy w dłoń, czyli lekcja biologii w 2A

17.03.2022.

Zrozumieć, to znaczy poczuć. Czyli słuchamy własnych serc, dosłownie i w przenośni, oceniamy swoje ciśnienie (kawa czy herbata?).

Licealiada w siatkówce dziewcząt

16.03.2022.

Debiut żeńskiej, siatkarskiej reprezentacji ULO w siatkówce to przede wszystkim świetna zabawa! Pasja do sportu i aktywności przede wszystkim! Dwa mecze i dwie porażki, ale jak widać na zdjęciu, reprezentacja czuje się zwycięsko!

licealiada

Charytatywne słodkości na Dzień Liczby Pi

13.03.2022.

14 marca z okazji Dnia Liczby Pi odbył się charytatywny kiermasz wypieków ozdobionych motywami ludolfiny. Zebraliśmy 777,60 zł i jedną koronę czeską. Dochód zostanie przekazany na pomoc Ukrainie organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną. Bardzo dziękujemy Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom, którzy włączyli się w to przedsięwzięcie - osobom, które przygotowały słodkości, obsługującym stoisko oraz wszystkim kupującym!

Winter School of Balticness

11.03.2022.

Kolejne cenne doświadczenie na naszym koncie! Dwie nasze Pszczoły, wzięły udział w zimowej szkole poświęconej międzynarodowemu projektowi "Balticness". Czym jest Balticness dowiecie się stąd: https://yopenet.ug.edu.pl/, a jak wyglądało uczestnictwo Amelii Rutkowskiej z klasy 2 d i i Anny Meller z klasy 2 c w projekcie zobaczycie właśnie tu.

Projekt adresowany jest do młodzieży uniwersyteckiej i licealnej. Nasze uczennice sprostały zadaniu w procesie rekrutacji i stały się najmłodszymi uczestnikami zimowej szkoły "Balticness", która skupiła 25 osób. Uczestnicy projektu przyjechali z Brazylii, Danii, Niemiec, Turkmenistanu, Indii, Białorusi, Ukrainy, Estonii i z Polski. Ze względu na sytuację na świecie, w projekcie nie mogły uczestniczyć uczennice z Rosji i Białorusi.

Pierwsze relacje spłynęły do nas już po pierwszym dniu szkoły. “Jesteśmy pozytywnie nastawione do dalszej pracy! Wykłady są interesujące, podczas prac grupowych rozwijamy swoje umiejętności mówienia w języku angielskim. Zdjęć niestety nie mamy, ale mamy notatki. Na każde zajęcia dostajemy teksty do przeczytania i pod koniec dnia streszczany temat i wysyłamy do organizatorów. Pierwszy dzień był o mitach w życiu i tym, że w różnych krajach mity mogą się różnić. Szczególnie podobał mi się mit o Pip. Dla mnie jest to po prostu bohaterka z książki, a Szwedzi uważają, że to jest symbol niezależności kobiet. Na warsztatach rozmawialiśmy o narracji i tematem przewodnim była różna narracja krajów na temat wojny.” - pisała Amelia.

Z relacji Amelii wiemy, że ta tygodniowa przygoda edukacyjna objęła różnorodne warsztaty, dotyczące m.in. muzyki metalowej, jej wpływu na nazistów, tego jak w krajach regionu bałtyckiego (ale i nie tylko) określa się status społeczny. Poruszony został temat “Law of Jente” i to jakie ma brzmienie w krajach dawnego bloku wschodniego. Podczas zajęć odbyły się również wykłady prowadzone przez przedstawicieli Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku i Centrum Wsparcia dla Imigrantów. Uczestnicy Zimowej Szkoły zwiedzili wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum Emigracji w Gdańsku. Młodzież wysłuchała także koncertu w wykonaniu Lavona Volskiego – poety i muzyka z Białorusi, którego koncerty obecnie na Białorusi zabronione. Lavon opowiedział słuchaczom o sytuacji na Białorusi.

Na podsumowanie Winter School, uczestnicy otrzymali zadanie polegające na stworzeniu filmiku pt. "My Way to Balticness", w którym uczestnicy przedstawiali siebie i opowiadali o swej tożsamości i jej wpływie na region Morza Bałtyckiego.

Jesteśmy dumni z Amelii i Ani. Cieszymy się, że wyniosły z Winter School of Balticness tak wiele wartości i nie możemy się doczekać ich wrażeń z Summer School, która ze względu na wojnę na Ukrainie nie odbędzie się w Kaliningradzie, a w innym mieście europejskim.

FILM ANI

FILM AMELII

Lekcja EDB ze Strażakiem

10.03.2022.

EDB to lekcje, na których kwestie bezpieczeństwa są priorytetowe. A kto może powiedzieć najwięcej i najciekawiej o zapobieganiu pożarom oraz odpowiednim zachowaniu w sytuacji zagrożenia pożarem? Oczywiście STRAŻAK. Gościliśmy dzisiaj w ULO mł. bryg. w st. spocz. Pana Jarosława Wszałka, który przeszkolił nas w zakresie ppoż. To były bardzo ciekawe zajęcia. Dziękujemy!

Licealiada w piłce siatkowej

10.03.2022.

Siatkarskie emocje towarzyszyły naszym uczniom w tym tygodniu. Pierwszy raz wzięliśmy udział w licealiadzie w piłce siatkowej. Zdobyliśmy bezcenne doświadczenie. Na zwycięstwa przyjdzie jeszcze czas :) 

licealiada

Prelekcja "Ukraina - przeszłość i współczesność w wymiarze mentalno-kulturowym"

09.03.2022.

9 marca dr hab. Artur Bracki z Uniwersytetu Gdańskiego z Instytutu Studiów klasycznych i Slawistyki przeprowadził dla uczniów klas pierwszych na lekcji rosyjskiego prelekcję na temat "Ukraina - przeszłość i współczesność w wymiarze mentalno-kulturowym".

Prelekcja bardzo zaciekawiła uczniów.

Ogólnopolski Konkurs Goethe Institut: „Zostań ambasadorem języka niemieckiego!”

08.03.2022.

• Lubisz niemiecki?

• Interesujesz się kulturą Niemiec?

• Chciałbyś / chciałabyś zostać Ambasadorem języka niemieckiego?

Weź udział w naszym konkursie. 

Przedstaw się w krótkim filmie i zaprezentuj nam swoje hasło reklamowe dla języka niemieckiego.
Wygraj udział w warsztacie trenerskim online.

Kto: Uczennice i uczniowie szkół ponadpodstawowych (liceum, technikum, szkoła zawodowa), którzy uczą się w drugiej lub trzeciej klasie

Co: Nagraj i opracuj kreatywnie film (max. do 1 min, język nagrania niemiecki), w którym zaprezentujesz siebie i swoje hasło reklamowe dla języka niemieckiego

Kiedy: 01.03 – 31.03.2022

Ogłoszenie wyników: 15.04.2022
Warsztat trenerski online: 10.05.2022, godzina 17.00

Zgłoszenia przyjmowane są indywidualnie lub poprzez nauczyciela.


REGULAMIN KONKURSU: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/dep/nac/wettbewerbbrambassadeurin.html#i7611508

Sekcje na biologii

08.03.2022.

Klasy realizujące program rozszerzonej biologii z klasy IIB i IIIB LO przeprowadziły w ramach zajęć sekcję ryby oraz organów wewnętrznych (nerki, serce) świni. Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu się z anatomią i funkcjonowaniem organizmów, rozpoznanie poszczególnych narządów nie stanowiło to dla nas większej trudności. Choć niektórzy zauważyli, że obraz wnętrzności  widziane w podręczniku nie zawsze przypominają to, co widzimy podczas sekcji.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

 08.03.2022.

8 marca 2022 r. odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu fotograficznego pod nazwą „Język w przestrzeni miasta” ogłoszonego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz  wernisaż wystawy zdjęć konkursowych wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

Ideą konkursu było uświadomienie sobie bogactwa komunikacyjnego i tekstowego obecnego w przestrzeni, która nas otacza. Napisy na murach domów, szyldy i reklamy wiele mówią o współczesnej polszczyźnie i o tym, jak jest używana. Przesłane zdjęcia ujawniły z jednej strony – wnikliwość obserwacji  i wrażliwość fotografujących na językowe komunikaty uliczne, a z drugiej – pokazały inwencję nazewniczą i niejednokrotnie poczucie humoru  twórców tych nazw.

Zgromadzony materiał ułożył się w kilka kręgów tematycznych: „Społeczne komunikaty – opinie, deklaracje, wyznania”; „Językowa grafika” (ciekawe liternictwo i wykorzystanie znaczeń wynikających z zapisu treści); „Polski – niepolski” (wszechobecność nazw i informacji w językach obcych świadcząca  o tym, że jesteśmy mieszkańcami globalnej wioski), „Małe jest piękne” (zdrobnienia w nazwach firm usługowych i sklepów), „Do kogo ta mowa…” (frazeologizmy, aluzje literackie i kulturowe); „Polszczyzna cie-kawa” (gry językowe), „Zapomniane – przypomniane” (archaizmy i ich powrót do nazewnictwa współczesnego).

Zwyciężczyniami konkursu zostały – Zofia Greczyło z klasy II C (autorka kolażu dokumentującego gdyński woonerf na ulicy Abrahama) oraz Paulina Oleksiak z klasy I C (autorka najciekawszego ujęcia z napisem „Pedały są OK”).

Zachęcamy do obejrzenia wystawy na korytarzu szkoły w skrzydle A lub prezentacji.

Wernisaż wystawy fotograficznej Język w przestrzeni miasta

06.03.2022.

Serdecznie zapraszamy 8 marca na długiej przerwie do skrzydła A ULO (naprzeciwko sal 209A i 210A) na wernisaż wystawy fotograficznej Język w przestrzeni miasta.

Na wystawie prezentowane są prace przysłane przez uczniów naszej szkoły na konkurs fotograficzny zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

W ramach spotkania nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze zdjęcie.

wernizaż

Kapituła konkursu

Brygida Maciejewska

Joanna Sadowska

 

 

Lekcja w Muzeum Narodowym w Gdańsku – „czytanie” Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga

04.03.2022.

„Czytanie” dzieła sztuki zamiast czysto estetycznego zachwycania się nim? Właśnie tak! Bo nie rozumiejąc obrazu, nie odczytując jego sensu i znaczeń, tracimy możliwość obcowania z kulturą i historią, z prawdziwym sensem płócien dawnych mistrzów.

Uczniowie klas pierwszych – I B (Zofii Matysiakowej) i I C (Dantyszka) – 4 marca mieli możliwość uczestniczenia w muzealnej lekcji „czytania” Sądu Ostatecznego. Pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego, pań Brygidy Maciejewskiej i Joanny Sadowskiej, odkrywali znaczenia ukryte w rozwiązaniach przestrzennych oraz w rozbudowanych systemach symboli i alegorii tryptyku Hansa Memlinga. Okazało się, że dzięki poznaniu języka sztuki można lepiej poznać kulturę epoki.

Memling

Zapisane w sercu wspomnienia

02.03.2022.

Dnia 14 lutego obchodziliśmy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, będącej jedną z największych organizacji ruchu oporu w okupowanej przez Niemców Europie. W związku z tym mury naszej szkoły odwiedził dnia 2 marca prof. Jerzy Grzywacz, żołnierz Szarych Szeregów oraz uczestnik Powstania Warszawskiego. Podzielił się z uczniami ULO "zapisanymi w sercu" wspomnieniami z okresu okupacji oraz walk Powstania Warszawskiego. 

Powyższe spotkanie było tym bardziej ważne w sytuacji, gdy nasi ukraińscy sąsiedzi ponownie doświadczają grozy cierpienia i śmierci, jakie niesie z sobą wojna.

prof. Grzywacz

23. lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją "Wspieramy nie oceniamy"

Depresja to podstępna choroba. CHOROBA. I należy ją leczyć, nie obawiać się prosić o pomoc, szukać pomocy i walczyć z depresją. Tutaj znajdziecie stronę, gdzie można uzyskać wszystkie informacje na temat depresji i pomocy specjalistycznej: TWARZE DEPRESJI

twarze depresji

 

Walentynkowo poznajemy Gdańsk

11.02.2022.

Po raz kolejny w ULO gościła Pani Przewodnik, Agnieszka Nowakowska, która jak zawsze w sposób wielce zajmujący i arcyciekawy opowiedziała Uczniom i Nauczycielom o miłosnych perypetiach znanych mieszkańców Gdańska. Dzięki fascynującym historiom o dramatycznych losach zakochanych z dwóch rodów gdańskich, o rzekomych miłosnych doświadczeniach Kopernika z gospodynią jego fromborskiej siedziby, a także historiom o innych miejscach w Gdańsku, które z miłością są mocno związane, nasze miasto jawi się jako jeszcze ciekawsze.

Wirtualny spacer walentynkowy  – śladami gdańskich historii miłosnych to fantastyczne doświadczenie Gdańska i gdańskich miłości. Dziękujemy!

Gdańsk na Walentynki

Akredytacja Erasmus+

Bardzo miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała Akredytację Erasmus. Znaleźliśmy się w prestiżowym gronie około 100 szkół, które w tym roku otrzymały ten „biletu wstępu do programu” w sektorze edukacja szkolna. Akredytacja daje nam uproszczony dostęp do możliwości uzyskania dofinansowania na realizowanie mobilności uczniów i kadry ULO, jest rodzajem członkostwa w programie w kolejnych latach.

Akredytacja Erasmusa jest przyznawana na do 2027 r.  Stanowi ona potwierdzenie, że nasza Szkoła stworzyła plan realizacji wysokiej jakości działań w zakresie mobilności w ramach szerzej zakrojonych działań wpisujących się w rozwój ULO. Plan ten nazywany jest Planem Erasmusa i stanowi kluczowy element wniosku o Akredytację. Autorami wniosku są panie profesor Kamila Cempa i Edyta Karpiusz.

Priorytetowe zadania zgodne z Planem Erasmus+, które ujęte i zaakceptowane zostały w naszym wniosku to:

 • Zapewnienie Uczniom jak najwyższego poziomu edukacji tak w płaszczyźnie dydaktycznej i wychowawczej (wielokulturowość, europejskość, tolerancja);
 • Zwiększenie atrakcyjności poziomu nauczania dzięki synergicznemu charakterowi projektów europejskich;
 • Podnoszenie kompetencji cyfrowych, szczególnie istotnych w kontekście funkcjonowania szkół w obliczu pandemii korona wirusa;
 • Podnoszenie umiejętności językowych;
 • Nadanie Uniwersyteckiemu Liceum Ogólnokształcącego europejskiego wymiaru i charakteru;
 • Uczestnictwo w rozpoznawaniu i poszukiwaniu rozwiązań problemów współczesnego świata;
 • Wdrażanie młodego pokolenia w specyfikę europejskiego rynku pracy.

Udział w projekcie umożliwia naszej szkole otwieranie się na świat i współpracę międzynarodową. Zatem rozpoczynamy naszą europejską przygodę!!! Teraz jeszcze moc dokumentacji i dopięcia spraw formalnych i zaczynamy pakować walizki J

To nasz wielki sukces i wielkie nadzieje!

erasmus

 

Mistrzowskie warsztaty dziennikarskie

1 lutego 2022 r.

1 lutego 2022 roku w Bibliotece Kokoszki (filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku) odbyła się pierwsza edycja „Mistrzowskich warsztatów dziennikarskich”. Zakwalifikowało się do niej trzynastu uczniów naszej szkoły (którzy w pracach konkursowych mierzyli się z niełatwą formą reportażu). Warsztaty prowadził dziennikarz „Gazety Wyborczej” – Krzysztof Katka.

Wybór czasu i miejsca nie był przypadkowy. W czytelni biblioteki znajduje się bowiem „Regał Bożki” – zawierający bogaty księgozbiór literatury reportażowej, a poświęcony zmarłej 1 lutego 2019 roku gdańskiej dziennikarce i reportażystce, Bożenie Aksamit-Jasińskiej.

Młodzi adepci dziennikarstwa mieli okazję poznać teorię i praktykę, jakie obowiązują w dziedzinie tej sztuki słowa, a warsztaty stały się okazją do wymiany doświadczeń i poglądów. Mamy nadzieję, że staną się też inspiracją do dalszych dziennikarskich działań!

warsztaty

Spotkanie Rady Programowej ULO

W dniu 1 lutego 2022 r odbyło się spotkanie członków Rady Programowej Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza.  

Na spotkaniu ustalono zasady współpracy miedzy Szkołą a  Związkiem Uczelni im. Daniela Fahrenheita: Uniwersytetem Medycznym, Politechniką Gdańską oraz Uniwersytetem Gdańskim. 

Od września 2022 uczniowie Uniwersyteckiego Liceum będą mogli korzystać nie tylko z zasobów UG, ale także Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  

W spotkaniu uczestniczyli:  

 • prof. dr Barbara Wikieł – reprezentująca Politechnikę Gdańską, 
 • dr hab. n. farm. Małgorzata Grembecka – reprezentująca Gdański Uniwersytet Medyczny, 
 • prof. dr hab. Arnold Kłonczyński – reprezentujący Uniwersytet Gdański, 
 • dr Piotr Szeląg – reprezentujący Fundację Pozytywne Inicjatywy, 
 • Waldemar Kotowski – dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza. 
 
Rada Programowa

 

Ćwiczyliśmy i zatańczyliśmy

15.01.2022

I jeszcze raz o polonezie. Tym razem możecie zobaczyć film z naszych prób i naszego studniówkowego występu.

ZAPRASZMY

Polonez na Długiej

15.01.2022

Możemy wreszcie pokazać światu, jak z naszej perspektywy wyglądał polonez na ul. Długiej pod oknami Pani Profesor Jolanty Manthey. Dziękujemy Pani Profesor Agnieszce Banasiak za nagranie i montaż. 

OBEJRZYJCIE NASZEGO ULICZNEGO POLONEZA

Studniówka 2022'

Pszczoły z pierwszego rocznika naszej Szkoły bawiły się 15 stycznia na Studniówce w hotelu Almond w Gdańsku. Oto fotorelacja z tej wyjątkowej imprezy, która fantastycznie przygotowali Rodzice naszych tegorocznych Maturzystów, za co serdecznie dziękujemy. Układ poloneza do muzyki z filmu "Czas honoru" przygotował Pan Profesor Edward Pawlun - było dostojnie, elegancko i naprawdę wyjątkowo!!! To była niezapomniana noc! 

 

Polsat w ULO, czyli ULO w Polsacie

20.01.2022.

ULO ma w ostatnich dniach medialne 5 minut. Dzisiaj w Szkole gościła TV Polsat, która chce pokazywać dobre wiadomości. Cieszy to nas, tym bardziej, że nas dotyczy. Pod linkiem znajdziecie relację, jaka pojawiła się w Wydarzeniach stacji Polsat 20 stycznia br. (jakość filmu wątpliwa, nagrany komórką ekran TV, ale jest!)

ZOBACZ FRAGMENT WYDARZEŃ W POLSACIE 

 

Nasi fantastyczni Maturzyści - gwiazdy mediów :)

15 stycznia 2022 r. pierwszy rocznik Maturzystów ULO bawił się na Studniówce. Jako, że Wychowawczyni klasy 3C, Pani Profesor Jolanta Manthey z powodu choroby nie mogła uczestniczyć w zabawie, Uczniowie postanowili zrobić niespodziankę... I o tym pisało wiele portali internetowych, wspominało kilka stacji telewizyjnych. Przeczytajcie chociażby relację z Trójmiasto.pl i obejrzyjcie nagrany przez Przechodnia filmik, który szybko stał się internetowych viralem:

ARTYKUŁ

14 stycznia - Dzień Patrona ULO

Każda Szkoła ma w swoim kalendarzu daty, które stają się nierozłącznie związane z jej historią. Tak również jest w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym, które w 10 stycznia 2020 roku otrzymało zaszczytne imię Pawła Adamowicza. Tego dnia ślubowaliśmy na Sztandar naszej Szkoły wierność  ideom i wartościom, którym hołdował nasz Patron. To dzięki Pawłowi Adamowiczowi zrodziła się idea powstania szkoły średniej przygotowującej młodych ludzi do studiowania na  gdańskich uczelniach i pozostania po zakończeniu nauki w Gdańsku i w Polsce.

Jako upamiętnienie wyjątkowego dla ULO dnia nadania imienia szkole oraz pamięci o naszym Patronie

14 stycznia jest w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym DNIEM PATRONA i ŚWIĘTEM SZKOŁY.

 

Każdy kolejny rok naszej działalności to nowe doświadczenie, nowe wyzwania i nowe przedsięwzięcia, jednak niezmiennie 14 stycznia to dzień, w którym w sposób szczególny Paweł Adamowicz gości w naszych szkolnych murach i naszych wspomnieniach.

14 stycznia 2022 r w gmachu Biblioteki Głównej UG obyła się uroczystość Święta Szkoły Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.

Po Wprowadzeniu pocztu sztandarowego odbyła się  pierwsze publiczne odśpiewanie hymnu szkoły w wykonaniu dr hab. Grzegorza Kołodzieja (śpiewaka operowego). Muzykę do hymnu skomponowała prof. dr hab. Sylwia Janiak-Kobylińska, a słowa napisała uczennica klasy drugiej Agata Ossowska.

W pierwszej części gości przywitał dyrektor szkoły Waldemar Kotowski, który następnie przedstawił osiągnięcia szkoły w okresie minionych 2 lat w zakresie nauczania i kształtowania wartości.

Po bardzo życzliwych, merytorycznych i optymistycznych przemowach zaproszonych gości: Pana Posła Piotra Adamowicza, Pani Wiceprezydent Gdańska Moniki Chabior, Pana Adama Krawca – Dyrektora Departamentu Edukacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pani Wicekurator Anny Gańskiej-Lipińskiej z Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Pana Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego oraz Pana Wiceprezesa Fundacji Pozytywne Inicjatywy dr Piotra Szeląga, uczniowie klasy pierwszej Dantyszka pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego Pani Joanny Sadowskiej przedstawili wspomnienie o Pawle Adamowiczu – patronie szkoły. Tytuł prezentacji to „Całe moje życie to Gdańsk. To moje miasto mnie lepi i kształtuje”

W ostatniej części uroczystości uczniowie klasy Dantyszka, wspólnie z Panią prof. Marią Mandel z wydziału pedagogiki społecznej UG , zaprezentowali mini wykład Miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku – w który zaangażowali się również inni uczniowie Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku.

Pełną relację dzięki Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG możecie obejrzeć TUTAJ

 

fot. Konrad Kędzior

wymiana uczniów

Słowo malowane

Liryki lozańskie Mickiewicza w wersji uczniowskiej z klasy Kulmusa

Warsztaty dziennikarskie

warsztaty dziennikarskiewarsztaty

MEMy po lekturze Ustępu Dziadów cz. III

PROJEKT SCHULWÄRTS

Zakończyliśmy udział w międzynarodowym PROJEKCIE SCHULWÄRTS 16.12.2021 r. z Instytutu Goethe. W naszej szkole gościliśmy przesympatyczną studentkę z Koblencji - Luisę Rönsch. Dziękujemy!

niemieckiniemiecki

Kaszëbe wòłają nas

17 grudnia młodzież klasy 1C wraz z p. Józefem Belgrauem, nauczycielem kaszubskiego, oraz wychowawczynią, Moniką Nadolską, udali się na wycieczkę związaną z kulturą kaszubską. Najpierw odbyły się warsztaty w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie. Uczniowie dowiedzieli się, jak się buduje burczybasy. Posłuchali jak brzmią rogi, bazuny oraz diabelskie skrzypce. Odśpiewano wspólnie piosenkę "Kaszubskie nuty" (Kaszëbsczé nótë). Pani Dyrektor Ośrodka, Edyta Klasa, wraz panem Dariuszem Majkowskim opowiadała o konkursie recytatorskim "Rodnô mòwa" oraz o skarbie regionalnym - Truskawce Kaszubskiej. Następnie klasa udała się do Pracowni Ceramiki Kaszubskiej Neclów oraz do skansenu "U Słodkiego". Na koniec wycieczki uczestnicy zdobyli szczyt Wieżyca.

Chemiczna kuchnia 2B

2b oderwała się dzisiaj od zadań obliczeniowych, żeby zorganizować sobie małe laboratorium w sali - badali odczyn roztworów, a wszystkie odczynniki przynieśli ze swoich domowych kuchni.

Prelekcja w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w ULO miała miejsce prelekcja profesora historii z UG, Igora Hałagidy.

Zaproszony gość opowiadał o dwóch Gdańskich Grudniach 70' i 81', kiedy to komunistyczne władze brutalnie rozprawiły się z

protestującymi robotnikami. Dzięki tej niecodziennej lekcji historii, uczniowie mogli poznać genezę powstania opozycji demokratycznej w Polsce oraz skutki, jakie przyniosły krwawe stłumienie robotniczych protestów na Wybrzeżu w Grudniu 1970 r. i decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego dnia 13 grudnia 1981 r.

stan wojenny

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w ULO

Pszczoły z ULO w tygodniu poprzedzajacym Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka pisały listy w obronie represjonowanych działaczy na świecie.

ULO w Domu Samotnej Matki

Uczniowie wraz z Panią Biłat zaangażowali się w organizację Wigilii w Domu Samotnej Matki w Matemblewie.

DMS

 

WF na świeżym powietrzu w śnieżnej aurze

W klasie 2a i 2d przybyło czterech uczniów :) 

bałwany

 

Stypendyści Prezydenta Miasta Gdańska

Mamy przyjemność przekazać informację, że Uczniowie ULO zostali stypendystami Jednorazowego stypendium Prezydenta Miasta Gdańska: Franciszek Mikulski, Alicja Domżał, Wiktoria Czyż, Wiktoria Giłka, Oliwia Flisikowska, Aleksandra Bujny, Julia Łapińska, Jesteśmy dumni i gratulujemy sukcesu!

stypendium

 

Wizyta w NOMUS

Uczniowie klasy II C przeżyli niezwykłą lekcję muzealną. Odwiedzili 1 grudnia Nowe Muzeum Sztuki NOMUS w Gdańsku, aby obejrzeć wystawę pt. „Kolekcja w działaniu”.
Oprowadzała po muzeum i komentowała dzieła kuratorka wystawy Aneta Szyłak. Odbyło się jednocześnie spotkanie z artystką – prof. Anną Królikiewicz, która przedstawiła swoją imponującą pracę pt. „Ślady proste” (olbrzymią tkaninę zabarwioną rdzą odbitych na niej kształtów metalowych form i narzędzi pochodzących z terenu Stoczni Gdańskiej).
Poznaliśmy część niezwykłych gdańskich zbiorów sztuki współczesnej. Niektórzy pierwszy raz usłyszeli tak interesującą opowieść o tym, jak sztuka komentuje rzeczywistość i jak działa artysta wizualny.
Od dziś będziemy należeć do grona fanów NOMUS-a – „Znajomych znad morza”.

Nagranie teledysku na płytę Fala Dobra

Od wielu już lat Fundacja "Pozytywne Inicjatywy" wydaje w grudniu charytatywną płytę, do której nasi Uczniowie przygotowywali materiały: pisali bajki, baśnie, nagrywali ścieżkę dźwiękową z kolędami, a dzisiaj (30.11.2021) Pszczoły wzięły udział w nagraniu teledysku świątecznego w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku. Było sportowo, mikołajkowo i śnieżnie. Póki co kilka zdjęć z nagrania, czekamy na płytę!

ULO w Sejmie

3 grudnia Pszczoły z 1b,2c,3c i 3d, na zaproszenie Pana Posła Piotra Adamowicza, doleciały z wizytą do Sejmu RP. Poznaliśmy historię budynku oraz polskiego parlamentaryzmu, przemierzaliśmy sejmowe korytarze, siedzieliśmy w loży, gdzie Pan Poseł oraz Pani Przewodniczka odpowiedzieli na wszelkie pytania dotyczące sposobu prowadzenia obrad. W drodze na obiad w sejmowej stołówce, uchwyciły nas nawet kamery dziennikarzy rozmawiających z posłami różnych opcji. Po obiedzie wybraliśmy się do muzeum Polin, gdzie oprócz wystawy stałej oglądaliśmy pracę Wilhelma Sasnala zebrane na wystawie "Taki pejzaż". Mieliśmy szczęście wysłuchać samego malarza, który opowiadał o swoich pracach i inspiracjach twórczych.

Mecz szachowy

W środę w naszej szkole odbył się mecz szachowy pomiędzy Mistrzem Uniwersyteckiego Liceum Michałem Szyfelbeinem a Akademicką Mistrzynią Świata i Arcymistrzynią szachową Julią Antolak. Mecz składał się z 3 partii, tempem 10 minut na osobę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 dla Julii Antolak. Michał jak sam przyznaje, szachami interesuje się od niedawna, a postępy jakie udało mu się zrobić w ostatnim czasie, dają mu motywację do rozwijania szachowej pasji. Trzeba pamiętać, że każda partia jest niepowtarzalna i uczy czegoś nowego, szczególnie, gdy rywalem jest arcymistrzyni szachowa. 

Wojciech Smarzowski w ULO

W ULO dzieją się ciekawe rzeczy - ostatnio mieliśmy przyjemność gościć Wojciecha Smarzowskiego, twórcę ważnych, szeroko dyskutowanych filmów. Reżyser odpowiedział na pytania dotyczące aktorów, z którymi pracuje, jego własnej drogi zawodowej, sposobu pracy na planie, rozumienia roli twórcy. Pytany, czy, jako laureat wielu nagród, artysta, na którego filmy chodzą tłumy, uważa się za człowieka sukcesu, podkreśli, że wciąż nie spoczywa na laurach. Spotkanie prowadzone było przez Panią Profesor Jolantę Manthey i Michała Szyfelbeina z 3c.

fot. Konrad Kędzior

Uczniowie klas drugich Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku

W dniu dzisiejszym uczniowie klas drugich w ramach lekcji z języka rosyjskiego zwiedzili Centrum Kultury Rosyjskiej w Gdańsku. Zostali zapoznani z historią budynku, biblioteką z książkami rosyjskimi oraz zapoznali się z wystawą obrazów z Muzeum Światowego Oceanu z Kaliningradu.

Wizyta w Domu Rosyjskim przy ul. Długiej w Gdańsku zakończyła się pokazem filmu w języku rosyjskim z tłumaczeniem na język polski.

2A podbiła Warszawę

Cała, zdrowa i zadowolona. Wycieczkę zorganizowaliśmy samodzielnie, tak, aby było ekologicznie, zdrowo i efektywnie. Byliśmy ograniczeni terminami, więc program wycieczki zweryfikowała nam dostępność biletów do wybranych miejsc. W Warszawie spędziliśmy 2,5 dnia. W tym czasie zdołaliśmy zaspokoić nasz głód wiedzy, potrzebę poobcowania z kulturą wysoką  i poszwendania się po słynnym centrum handlowym. Ponad wszystko pobyliśmy razem na neutralnym gruncie, który sprzyjał integracji naszej klasy. Podróżowaliśmy transportem publicznym, bez emisyjnym, spaliśmy w schronisku młodzieżowym, a jedliśmy w barach mlecznych. No! Z jednym wyjątkiem, kiedy to pozwoliliśmy sobie na obiad w restauracji. W zasadzie w trzech!, wybranych wg potrzeby chwili. Śniadania i kolacje przygotowaliśmy samodzielnie. I tu znów, każdy jadł to, co lubi. Czujne oko Pani Morawskiej nie pozwoliło nie zjeść “warzywka”. Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i Stadion Narodowy szlakiem “Poczuj się jak VIP”. Obejrzeliśmy panoramę Warszawy z Tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, pobuszowaliśmy w Złotych Tarasach, przespacerowaliśmy się w Łazienkach Królewskich, przeszliśmy nad Wisłą Mostem Poniatowskiego. Wisienką na torcie był musical w Teatrze Komedia. Podróżowaliśmy koleją, metrem, tramwajami i autobusami. Pilotem naszej wycieczki była Julia Tylman, która opracowała dla nas wszystkie połączenia komunikacyjne. Pani Cempa kazała nam chodzić w czapkach.

Rada Młodzieżowa NMM na obchodach 11 listopada w Muzeum Morskim

11 listopada ulowscy członkowie młodzieżowej rady Muzeum Morskiego w Gdańsku wzięliśmy udział w akcji niepodległościowej. Braliśmy aktywny udział w wystawie na temat dwudziestolecia międzywojennego. Naszym zadaniem było rozdawanie kart pracy i zachęcanie do pisania pocztówek znad Morza Bałtyckiego. Podczas akcji miło spędziliśmy czas, pomagając zwiedzającym.

Nasi fantastyczni wolontariusze z Rady: Katarzyna Krot, Monika Kowalczyk, Martyna Szymanek, Oliwia Flisikowska, Marcin Golisz, Maksym Roszkowski, Leon Smagoń.

Gdańskie obchody 11.11 na Motławie

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Gdańsku zorganizowane były również na wodzie, jak na morskie miasto przystało. Na Motławie pojawiły się dwie zabytkowe motorówki, a na jednej z nich aktor odgrywający rolę Józefa Piłsudskiego. Jaki ma to związek z ULO? Ano taki, że w załodze jednej z tych pięknych motorówek była Valeriia Pushkarova z klasy 2A. Jesteśmy dumni!

Dla Niepodległej

103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości🇵🇱 w ULO świętowana radośnie, ale i refleksyjnie. Na przerwach graliśmy i śpiewaliśmy pieśni związane z odzyskaniem niepodległości, Julka Piejko upiekła biało - czerwony tort, przygotowaliśmy również życzenia dla Niepodległej 🇵🇱 chcemy kraju bez konfliktów, szanowanego w świecie, z ugruntowanym miejscem w UE, z mądrymi rządzącymi i dobrymi obywatelami... Niechaj się spełnią!

OBEJRZYJCIE FILM Z NASZYCH OBCHODÓW

2C podbija Chmielno

W dniach 28/29 października udaliśmy się całą klasą 2C na wycieczkę integracyjną do Chmielna. Ta zabytkowa wieś zapewniła nam zaskakująco wiele atrakcji. Mieliśmy okazję sprawdzić stan okolicznych dróg na długich spacerach, podziwiając jesienne krajobrazy. Zaprzyjaźnialiśmy też swojego zwierzaka z lokalną fauną. Jednak najważniejszym punktem wycieczki były warsztaty ceramiczne i wizyta w Muzeum Ceramiki Neclów. Udało się nam także znaleźć krzyż powstańczy z 1888 roku i nocą zapalić na nim znicze upamiętniające Dzień Zaduszny. Następnego dnia odpoczywaliśmy, lansując się, odkrywając uroki okolicznych jeziorek. Zadowoleni, wyspacerowani, "zceramizowani" i nagrani po uszy wróciliśmy wielce usatysfakcjonowani!

Stypendyści Prezesa Rady Ministrów z ULO

Miło nam poinformować, że dwoje uczniów ULO znalazło się w gronie stypendystów stypendium Prezesa Rady Ministrów. 

Są to: Julia Łapińska i Michał Szyfelbein.  

Uroczystość wręczenia dyplomów Stypendystom Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2021/2022  odbędzie się: w  dniu 15 listopada 2021 r.  w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, plac Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk o godz. 10:00.  

Ślubowanie Uczniów klas pierwszych

Uczniowie ULO, Rodzice, Nauczyciele, zaproszeni Goście wzięli dzisiaj udział w uroczystości, podczas której Uczniowie pierwszego rocznika zostali oficjalnie przyjęci do społeczności ULO. Słowa roty, które powtarzali Uczniowie, ślubując na Sztandar Szkoły, zobowiązują do kierowania się w życiu wartościami uniwersalnymi, takimi jak otwartość, szacunek i tolerancja; do empatii i samodoskonalenia. W czasie uroczystości nie zapomniano również o Patronie ULO, Pawle Adamowiczu. Natomiast słowa skierowane do Pierwszoklasistów w krótkich przemówieniach wygłoszonych przez Dyrektora, Waldemara Kotowskiego; Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia, Arnolda Kłonczyńskiego oraz Wiceprezesa Fundacji Pozytywne Inicjatywy, Piotra Szeląga były pełne motywacji i nadziei. Wyjątkowym momentem było również prawykonanie Hymnu Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, którego słowa napisała uczennica klasy 2., Agata Ossowska, muzykę skomponowała Pani Sylwia Janiak-Kobilińska. Zebrani mogli usłyszeć Hymn w wykonaniu Pana Grzegorza Kołodzieja przy akompaniamencie Pani Anny Fedyniak-Kołodziej. Od dnia dzisiejszego ULO ma swoją własną pieśń.

Ślubowanie rocznika 2020/2021 przeszło do historii. To była skromna, ale ważna uroczystość.

STEM Kindloteka w ULO

Mamy TO!
W ULO pojawiła się STEM Kindloteka - program edukacyjny realizowany przez Amazon ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. Założeniem programu jest stworzenie dla Uczniów i Nauczycieli kreatywnej przestrzeni do zdobywania wiedzy i kompetencji.
Dlatego w ULO pojawił się sprzęt Apple oraz Kindle, robot na zajęcia informatyczne oraz przyjaźnie zagospodarowana przestrzeń. Teraz czeka nas podłączenie wszystkiego do sieci, zakup ebooków i dobra zabawa!!! Jak widać, starania o dobrą szkołę przynoszą wymierne efekty.

Dzień Przebierańca w ULO

Dzień PRZEBIERAŃCA w ULO. A dlaczego nie? Niech jest radośnie, z dystansem, inaczej, niecodziennie!

Nowości w ULO

Nowy organ prowadzący ULO, Fundacja "Pozytywne Inicjatywy", zakupiła dla naszej szkolnej ulowskiej społeczności pianino i stół do gry. Gramy i wygrywamy 🙂 To początek zmian. Dziękujemy!

wymiana

 

Hejt School Musical

W piątek klasa 2c udała się do teatru NOT na spektakl zatytułowany Hejt School Musical, w którym występują dwie uczennice naszego ULO - Oliwia Bukowska z 2c i Rozalia Richert z 2a - brawo, Dziewczęta!

Koszykówka 3x3

Nasi uczniowie wzięli udział w licealiadzie w koszykówce 3x3, czyli popularną „grę na jeden kosz”. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta zadebiutowały w tego typu rozgrywkach. Już w marcu rozgrywki odbędą się na pełnowymiarowym boisku, a zdobyte doświadczenie i zgranie zespołu zaowocuje wysokimi lokatami. Brawa dla naszej młodzieży!

Skład: Ada Kownacka, Maja Kowalska, Aleksandra Kuźma, Lidia Kownacka

Mateusz Kuźma, Jan Brejna, Marceli Bąkowski, Kacper Prahl

kosz

 

3A bawi w Borzechowie

Drugi dzień wycieczki klasy 3A upłynął na paintballu i pogoni za kurczakiem. Końcówkę dnia uświetnił seans filmowy (oczywiście z popcornem) oraz przygotowany przez Tymona wieczór muzyczny. Bawimy się świetnie i nie możemy doczekać się kolejnych atrakcji. Pozdrawiamy z Borzechowa!

Pszczoły z Schopenhauera w Warzenku

3B bawi się w Warzenku z Panią Karpiusz i Panią Małkowską. Pogoda dopisuje, humory też, ogień cieszy, aktywności sportowe rozgrzewają, dobre towarzystwo  dopełnia frajdy. Oto trzydniowa wycieczka Schopenhauera!

Konkurs "Pocztówka z wakacji" w języku obcym rozstrzygnięty!!!

Oto lista zwycięzców:

I MIEJSCE- Łucja Kozłowska (kartka w j. hiszpańskim i norweskim)

II MIEJSCE- Natalia Kitlińska (kartka w j. rosyjskim)

III MIEJSCE- Zuzanna Kąkol (kartka w j. niemieckim)

WYRÓŻNIENIE- Wiktoria Czyż (kartka w j. rosyjskim)

Dziękujemy Wszystkim za piękne kartki! Gratulujemy zwycięzcom! Nagrody ufundowała Rada Rodziców i UG.

ULO znów pod żaglami

W sobotę, 16 października, pod czujnym okiem sterników i pana Adama Jankowskiego, opiekuna koła żeglarskiego, nasza młodzież mogła doskonalić warsztat żeglarski tym razem w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Żeglowaliśmy, uczyliśmy się robienia węzłów i tym samym zebraliśmy kolejne cenne doświadczenie!

żagle

Dzień Edukacji Narodowej to wspomnienie o początkach polskiego szkolnictwa w nowożytnym wydaniu, to tradycyjnie dzień, w którym składamy sobie jako szkolna społeczność życzenia. Jest to jednak również dzień, w którym w sposób szczególny myślimy o przyszłości polskiej szkoły, a w naszym lokalnym wymiarze - o przyszłym kształcie i rozwoju ULO.  Życzmy sobie dzisiaj, aby spełniły się wszystkie te życzenia i marzenia o naszej wyjątkowej Szkole.

Wszystkiego, co najlepsze! 

tort

Tort w wykonaniu uczennicy klasy Zaleskiego, Kaliny Brodowicz, który jest prezentem dla Wychowawcy i Nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dziękujemy!

1) Wśród rzeczy nie może być żadnej bawełny – szczególnie skarpet i koszulek

2) Jak kompletujecie skarpety, to w tych samych rozmiarach jedna para cienka (może być syntetyk i gruba wełniana) . Taki system lepiej zapobiega otarciom

3) Odzież tylko wełniana lub syntetyczna. Syntetyczna szybko wysycha, a wełna nawet mokra trzyma temperaturę, nowoczesne wełniane szybko schną

4) Coś nieprzemakalnego, ale tylko jako wierzchnia warstwa – peleryny, pałatki, nawet cienkie kurtki jako wierzchnia warstwa bardzo ok

5) Śpiwory tylko syntetyczne, najlepszy puchowy śpiwór jak zamoknie jest do wyrzucenia

6) Karimaty

7) Rękawiczki jednowarstwowe, lub z całkowicie wyjmowaną wkładką. Inne trudno wysuszyć

8 ) Buty – najlepiej piankowe kalosze, koniecznie z wyjmowaną wkładką, którą da się wysuszyć

9) Kolory ubrań ciemne, bo takie łatwiej wysuszyć nawet przy odrobinie słońca, szybciej się nagrzewają. No i nie są bardzo widoczne

Nagranie filmu promującego ekspozycję na Sołdku

Pszczoły z ULO uczestniczyły nagraniu filmu promującego nowe ekspozycje na pokładzie Sołdka - statku muzeum. To dzięki naszej współpracy z Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i działającej przy nim Radzie Młodzieżowej Pszczoły aktywnie włączyły się w tę filmową produkcję. Trzymamy kciuki za efekt końcowy!

PROJEKT „SCHULWÄRTS” W NASZEJ SZKOLE

– WYMIANA DOBRYCH PRAKTYK Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO 

Od października do grudnia 2021 r. nasi uczniowie i nauczyciele języka niemieckiego będą uczestniczyli w europejskim projekcie „Schulwärts”.
Dzięki współpracy z Instytutem Goethe w Warszawie uczniowie mają możliwość rozwijania kompetencji językowych w praktyce i poszerzyć swoją wiedzę w zakresie wiedzy o kulturze.
W ramach projektu gościmy w naszej szkole studentkę z Uniwersytetu w Koblencji – p. Luisę Rönsch. Nasi licealiści podczas zajęć z języka niemieckiego będą doskonalić umiejętność mówienia i poprawną wymowę.
Niewątpliwą atrakcją dla naszych uczniów będą zajęcia z języka niemieckiego prowadzone przez rodowitą Niemkę.
Celem projektu jest nie tylko promocja języka niemieckiego, ale wymiana dobrych praktyk, co pozwoli na podniesienie jakości nauczania języka niemieckiego i zmotywowanie uczniów do nauki języka niemieckiego.
Będziemy na bieżąco relacjonować nasze działania. 

goethe

 

Festiwal Wrażliwy

IID wraz z silną reprezentacją z trzecich klas, dzięki uprzejmości prof. Mantey wzięła udział w V edycji Festiwalu Wrażliwy pod hasłem EKOwrażliwość. Po projekcji filmu o Grecie Thunberg uczniowie zaangażowali się w emocjonalną wymianę zdań podczas panelu dyskusyjnego.

Wieczór z gwiazdami

Dzięki uprzejmości i wiedzy dr. inż. Rafała Ossowskiego IID mogła spędzić wieczór z gwiazdami. Bardzo dziękujemy za niesamowitą przygodę.

wieczór z gwiazdami

 

Sport w ULO to nie tylko aktywność fizyczna!

W minioną środę odbyła się licealiada w szachach drużynowych. Nasi uczniowie w składzie Michał Szyfelbein, Marceli Bąkowski, Mikołaj Giembicki oraz Lena Pastuszka walcząc do ostatniej partii zajęli dobre 9 miejsce spośród gdańskich szkół ponadpodstawowych. Wielkie brawa! 

szachy

 

Trener Edward Pawlun o sukcesie Siatkarzy U21

O wielkim sukcesie siatkarskim na Mistrzostwach Świata drużyny U21; o naszych Trenerach; o ich osobistych Pociechach; o sporcie; o planach; o siatkówce...

Po obejrzeniu poniższego filmu  nie będziecie mieli wątpliwości, że sekcja siatkarska w ULO to miejsce dla Was! Brawo Siatkarze U21! Brawo Trenerzy! Brawo Edward Pawlun - nasz "ulowski" NAUCZYCIEL wychowania fizycznego

ZOBACZCIE PROGRAM TV GDAŃSK

ULO na żaglach

Żeglarska przygoda wystartowała. Dziś uczniowie mieli okazje żeglować w Rewie pod okiem instruktorów Yacht Clubu Rewa. Za dwa tygodnie taką samą okazję będą mieli w Górkach Zachodnich. Wszystko po to by zachęcić do uczestnictwa w nowo powstającym „Kole Żeglarskim” w ULO. Dzięki tej możliwości nasi uczniowie będą zdobywać wiedzę i umiejętności żeglarskie. Dziś mocno wiało, oby taki wiatr napędzał nieustannie naszych uczniów w dążeniu do rozwijania się w żeglarskiej pasji. 

Ahoj przygodo! 

Pola nadziei

Co roku pod koniec września, bądź na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Jak pewnie się domyślacie wśród sadzących kwiat nadziei znalazły się również pszczoły z ULA. Powoli budujemy „żonkilową” tradycję i współpracę z Domem Hospicyjnym im. Ks. E. Dutkiewicza, z którym przez lata współdziałał patron naszej szkoły.

2B na Westerplatte

28 września dla Pszczółek z 2B to rejs, spacer, trochę historii. Pogoda zamówiona, piękne słońce. Ot, taka fantastyczna, jesienna wycieczka na Westerplatte. 

Zaproszenie na „Sołdka”, czyli pełną parą na statek parowy 

Zaproszenie na Sołdka

Więcej przeczytacie w artykule, na podstawie którego powstał powyższy tekst KLIKNIJ TUTAJ

Europejski Dzień Języków Obcych w kuchni

Z okazji Dnia Języków Obcych klasa 2B z okazji dnia języków eksplorowała na lekcji angielskiego kuchnie świata. Zapraszamy do obejrzenia prac będących wynikiem tej eksploracji. Tutaj możecie zobaczyć film w języku angielskim. A tutaj inny w języku niemieckim (autor Oliwia Bukowska). Wszystkie oczywiście przygotowane przez naszych uczniów. 

 

 

W drodze na Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie

Wiecie już, że Julia Łapińska trenuje hokej. Właśnie otrzymała powołanie do kadry seniorskiej i na początku października weźmie udział w Turnieju Prekwalifikacyjnym do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, które odbędą się w lutym w Pekinie.
Pierwsze mecze odbędą się w Polsce z zespołami z Holandii, Turcji oraz Meksyku. Do rundy kwalifikacyjnej, która odbędzie się w listopadzie, awansuje najlepsza drużyna i mecze wówczas odbędą się w Czechach, Niemczech oraz Szwajcarii. Później zostaje już tylko Pekin i prawdziwa Olimpiada Zimowa.
Bardzo mocno trzymamy za Ciebie kciuki, Julio! Jesteśmy niezmiernie dumni!

Julia Łapińska

Dzień francuski w ULO

Z okazji Europejskiego Dnia Języków w klasie IIC zorganizowaliśmy quiz wiedzy o Francji i języku francuskim. Była to również okazja do posłuchania francuskiej muzyki i degustacji kilku francuskich specjałów. Wśród nich pojawiło się kilka gatunków sera no i oczywiście bagietka. Niektóre z tych wspaniałości zostały samodzielnie przygotowane, jak na przykład makaroniki. Obecne były również inne francuskie atrybuty: berety, bluzki w paski, wąsy... Spędziliśmy miły francuski poranek.

dzień francuski w ULOEDJO

 

Młodzieżowa Rada Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Wreszcie po udało się spotkać Młodzieżowej Radzie NMM. Jak i wcześniej, tak i dzisiaj, zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez Dyrekcję oraz Osoby odpowiedzialne za dział edukacji i promocji w Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Poznaliśmy najnowsze projekty, nad którymi pracuje NMM w swoich różnych oddziałach, mieliśmy fantastyczną okazję zwiedzić z wyjątkowymi Pracownikami Muzeum wystawy oraz wejść na i pod pokład statku-muzeum Sołdek. Przed nami zapowiada się fantastyczny czas współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Jako jego Młodzieżowa Rada postaramy się wnieść jak najwięcej naszego twórczego pierwiastka, młodzieńczego zapału i własnych pomysłów. Będzie się działo!!

Dzień Języków Obcych w ULO

W ULO Dzień języków obcych trwa już przynajmniej od tygodnia. Kolejna jego odsłona to własnoręcznie przygotowane w czasie lekcji językowych flagi i napisy w rożnych językach. Ponadto ułożyli własny internetowy quizz dotyczący języków obcych. Korytarze są dzięki temu bardzo radosne, a my świetnie się bawimy!

Studenci Syracuse University z wizytą w ULO

W dniach 21-25 września dwie zaprzyjaźnione uczelnie: Uniwersytet Gdański i Syracuse University realizują projekt dotyczący poszukiwania tożsamości ponad granicami, zatytułowany “Negotiating Identities across Europe’s Borders: Gdańsk - The Haunted City” 

Projekt odbywa się pod patronatem Związku Uczelni Farenheita, a my, ULO mieliśmy zaszczyt gościć uczestników programu w środę 22 września.  

Inicjatorką tego spotkania była pani profesor Maria Mendel z Naszej Uczelni. Pani Mendel jest pedagożką społeczną, badaczką przestrzeni podmiotowego sprawstwa i demokratycznej wspólności. Jest również autorką koncepcji pedagogiki miejsca, rozwijanej w perspektywie badań społecznie zaangażowanych, a także laureatką Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza (2020).  

  

Opiekunem grupy studentów Syracuse University  jest pani profesor Juliet Golden, która od ponad 10 lat projektuje i prowadzi innowacyjne kursy dotyczące Europy Środkowej. Jej głębokie zainteresowanie historią Europy Środkowej rozwinęło się dzięki badaniom i pracy dziennikarskiej w regionie. Interesuje się polityką pamięci, Holokaustem, przestrzeniami miejskimi i architekturą oraz fotografią.  

 

Jednym z punktów w programie gości było odwiedzenie naszej szkoły, dokąd przywiodło ich imię naszego patrona, Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.  

Pan dyrektor Waldemar Kotowski wraz z panią Kamilą Cempą opowiedzieli gościom o naszej szkole, naszych sukcesach i innowacjach edukacyjnych. Studenci dowiedzieli się, jakie wartości nam przyświecają i poznali wizję naszego Liceum. Rozmawialiśmy o naszej ofercie edukacyjnej, praktykach nauczania, zaangażowaniu w

działanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie zabrakło miejsca na wspólną dyskusję o edukacyjnej roli ULO w obecnej sytuacji społeczno-politycznej Polski.  

 

Studenci z USA w ULO

 

Sentymentalizm w literaturze polskiej, czyli kolory wyobraźni Pszczółek z 2B i 2D - ot, taka lekcja języka polskiego.

Europejski Dzień Języków Obcych

Z okazji Europejskiego dnia języków obcych student 2 roku Filologii Rosyjskiej FABIAN Grzywna nagrał w swoim wykonaniu piosenkę Bułata Okudżawy, którą odsłuchalismy na lekcjach z języka rosyjskiego. Oto link do nagrania: https://youtu.be/okhFav16DrI

Jednak to nie koniec ciekawych zajęć, bowiem dzisiaj, 20 września, dr Fadhil Marzouk pokazał uczniom klasy 2 na lekcji rosyjskiego alfabet języka arabskiego oraz zapoznał uczniów z ciekawostkami dotyczącymi języka arabskiego. Na pamiątkę każdy z obecnych uczniów otrzymał napisane na kartce papieru po arabsku swoje imię.

Wycieczka 2A na Westerplatte

Początek września, początek roku szkolnego to między innymi czas pamięci o wybuchu drugiej wojny światowej. Chcąc upamiętnić ten trudny czas w historii świata, klasa 2a wybrała się na wycieczkę na Westerplatte. Przewodniczyła nam pani Agnieszka Nowakowska, która współpracuje z naszym Liceum. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat miejsca, które kojarzyliśmy głównie z jego bohaterską obroną z 1 września 1939r. Czy wiedzieliście, że Westerplatte było dawniej kurortem turystycznym?

Zgłębiliśmy historię rodzącego się nazizmu w Wolnym Mieście Gdańsku, poznaliśmy historię gdańskiej nocy kryształowej, prześladowań mniejszości i ataku na Urząd Poczty Polskiej w WMG. Pani Nowakowska opowiedziała nam o ataku na placówkę Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej bohaterskiej obronie. Na Westerplatte popłynęliśmy katamaranem Żeglugi Gdańskiej, z którego zwiedziliśmy Gdańsk z Motławy. Pogoda nam dopisała, a zwiedzanie Westerplatte wprawiło nas w refleksyjny nastrój. W powrotnym rejsie pod Zieloną Bramę chłopcy nucili patriotyczne pieśni.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 oficjalnie otworzyło kolejny etap naszej edukacji w ULO. Wystąpienia Pana Dyrektora ULO, Pana Waldemara Kotowskiego oraz Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia, Pana prof. UG dr. hab. Arnolda Kłonczyńskiego nakreśliły nie tylko cele naszej tegorocznej edukacji, ale przypomniały o naszej odpowiedzialności za siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Życzenia pełnego pozytywnych doświadczeń roku szkolnego popłynęły dzisiaj do nas z wielu stron. Oby się spełniły!

Władze trzech największych gdańskich uczelni, władze Gdańska i Fundacja Pozytywne Inicjatywy podpisały Deklarację patronacką nad Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Adamowicza

ULO na najwyższym podium w rywalizacji sportowej w Gdańsku

Uniwersyteckie Liceum zajęło pierwsze 🥇 miejsce w Gdańsku i 7. w województwie w rywalizacji sportowej za rok 2020/2021

Nietypowy to był rok i rozgrywki organizowane przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy nie w pełni się odbyły. Braliśmy udział w zawodach i wyzwaniach online organizowanych przez WSZS i okazało się, że bardzo dobrze sobie w tym przedsięwzięciu poradziliśmy zajmując pierwszą lokatę w Gdańsku i 7 w województwie na 56 startujących szkół.

 

Ola laureatką wyzwania sportowego

Nasza uczennica, Aleksandra Serkiz, została laureatką konkursu organizowanego przez WSZS „Podejmij wyzwanie i bądź aktywny”. Natomiast nasz uczeń, Kacper Prahl, zajął drugie miejsce w klasyfikacji chłopców. W marcu należało zaprojektować i pokonać tor przeszkód, w kwietniu przebiec 1000 metrów w jak najlepszym czasie, w maju przejechać na rowerze jak największą ilość kilometrów, a w czerwcu zachęcić minimum dwie osoby do aktywności w ulubionej dyscyplinie sportu. Wyzwania trzeba było nagrać lub zarejestrować w aplikacji i przesłać do WSZS.

Ola i Kacper, spośród wielu uczniów naszej szkoły biorących udział w wyzwaniu poradzili sobie najlepiej. Brawa należą się całej, powołanej reprezentacji, która wytrwale realizowała zadania sportowe każdego miesiąca, reprezentując w ten sposób naszą szkołę.

Ola SerkizOla Serkiz

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Ten dzień roku szkolnego to moment wyczekiwany. Tego dnia nie tylko rozpoczynają się wakacje, ale także nadchodzi czas podsumowań mijającego roku szkolnego. W ULO uroczyście wręczono nagrody za sukcesy w konkursach i olimpiadach, przyznano nagrodę oraz tytuł Pszczoły Roku „Primus Inter Pares”, którą została Aleksandra Bujny z klasy 2C, a także nagrody i tytuły w kilku innych kategoriach: Naukowiec - Michał Szyfelbein, Społecznik: Julia Piejko, Pomocna dłoń: Julia Piejko, Sportowiec: Julia Łapińska, Artysta: Franciszek Bielak. Z kolei klasa 1A została nagrodzona Przechodnią Pszczołą i tytułem najlepszej klasy roku szkolnego. Natomiast w wyniku głosowania uczniowskiego Pszczelarzem Roku została Pani Profesor Joanna Morawska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy fantastycznych wakacji!

Zdjęcia dzięki uprzejmości CPFiD Uniwersytetu Gdańskiego

Młodzieżowa Rada Muzeum

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w swoim rocznym sprawozdaniu nie pominęło istotnej dla ULO kwestii, jaką jest powołanie Młodzieżowej Rady Muzeum. Jest to jedno z ważnych zagadnień związanych z działalnością Muzeum, które angażuje społeczność lokalną i buduje relacje konieczne do realizacji nowych projektów Muzeum. Zadaniem Rady Młodzieżowej jest konsultowanie owych projektów oraz kształtowanie wśród młodzieży postaw obywatelskich (na podstawie: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Sprawozdanie roczne 2020, s. 89)

Młodzieżowa Rada Muzeum (źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Sprawozdanie roczne 2020, s. 89)

 

Julia na zgrupowaniu Kadry Narodowej

Nasza uczennica, Julia Łapińska z klasy IA, bierze udział w zgrupowaniu Kadry Narodowej Juniorek U18 w Hokeju na Lodzie. W terminie 25 czerwca do 2 lipca ćwiczy w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Zgrupowanie ma na celu przygotowanie zawodniczek do kolejnego sezonu pod względem motorycznym i fizycznym, a także do Mistrzostw Świata U18, które odbędą się w 2022 w Austrii. Treningi odbywają się dwa razy dziennie, rano na siłowni, a po południu treningi wytrzymałościowo-szybkościowe na boisku lub hali. Dodatkowo są zajęcia na basenie oraz wycieczki w góry. Wyżywienie jest dostosowane do diety sportowej. Kolejna akcja szkoleniowa odbędzie się w sierpniu w Krynicy-Zdrój tym razem już na tafli lodowej.

Aktywności 2D

Finał roku szkolnego klasa 2D spędziła bardzo aktywnie. 

Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi zdjęciami z naszych zajęć terenowych i serdecznie dziękujemy:

 • Pani Justynie Kąpie i Panu Mikołajowi Kossowi - Edukatorom Błękitnej Szkoły w Helu za wyjątkowe i pomysłowe zajęcia poświęcone faunie Bałtyku i szczególnym przystosowaniom zwierząt morskich do życia w wodzie;
 • dr Krzysztofowi Gosowi z Wydziału Biologii UG za fascynującą wyprawę po ekosystemach leśnych w Dolinie Samborowo i mnóstwo wiedzy z tym związanej;
 • Panu Marcinowi Gęsiorze, pracownikowi Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku za przejmujące i dające do myślenia zajęcia poświęcone "Przyrodzie w mieście";
 • Pani Agnieszce Nowakowskiej - przewodniczce po Gdańsku, która zapoznała nas z historią i pięknem "Pereł Architektury Gdańskiej".

1D w Górach Świętokrzyskich

Tak było. 21-23.06.2021 Warsztaty geologiczne w Górach Świętokrzyskich dla uczniów klasy 1D. Dziękujemy GeoLearning Bardzo się wszystkim podobało. To były fantastyczne dni spędzone na nauce i świetnej zabawie!

Przystanek Drzewina

Ostatnie dni roku szkolnego dla Pszczół z 1A będą kojarzyły się z dobrą zabawą. Uczniowie klasy wraz z Rodzicami wzięli udział w całodziennej imprezie integracyjnej w Drzewinie. Konkurencje sportowe, rywalizacja, zabawa Młodzieży i ich Rodziców przyniosła wszystkim wiele radości i pozytywnych doświadczeń.

1B w gdańskim ZOO

21 czerwca 1b integrowała się, spacerując po zoo. Upał nam nie straszny, daliśmy radę!

2B w Adventure Park w Kolibkach

W czerwcowy upalny dzień w Adventure Park było dla Pszczół z 2B nieco ekstremalnie. Adrenaliny było sporo, ale zabawy też wiele!

1B brodzi w błocie, poznając tajniki przyrody

Pamiętacie wyprawę do lasu 1A? 1b też odbyła wyprawę w błoto, super zabawa! Świetna forma nauki o przyrodzie.

Finał konkursu Ogarna Fashion Day

Zosia Greczyło i Amelia Rukowska odkryły przed świtem swoją pasję związana z modą. Wzięły udział w Gdańskim Konkursie Projektowania i Szycia. Konkurs ma na celu zainteresowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych zagadnieniami związanymi z projektowaniem ubioru i modą, a także tematem ekologii w świecie mody. Nasze Pszczółki, wedle zadania konkursowego, zaprojektowały i stworzyły kompletnego stroju z przerobionych elementów starej garderoby, który nawiązywać będzie do tematu ekologii.
Zabawa była przednia i chociaż nasze Pszczoły nie zajęły pierwszego miejsca, to dostały za kulisami prywatną ofertę do profesjonalnego konkursu. Trzymamy kciuki!

2A zwiedza Starówkę gdańską

17.06 klasa 2a wraz ze znana już nam Panią przewodnik udała się na wycieczkę ulicami Starego i Głównego Miasta. Udało nam się nawet znaleźć dom naszego Patrona Daniela Gabriela Fahrenheita. Okazało się, że sporo tajemnic kryje Gdańsk, miasto w którym na co dzień zdobywamy wiedzę.

gdańsk

 

Musical "Chłopcy z Placu Broni"

  17 czerwca Uczniowie i w Wychowawca 2B zarezerwowali sobie na musical "Chłopcy z Placu Broni", który przygotowali młodzi aktorzy Stowarzyszenie Teatralne "Ingenium" Jedną z występujących jest nasza klasowa koleżanka Wiktoria Grzędzicka, którą wspieraliśmy naszą obecnością i mieliśmy szansę zobaczyć na deskach teatru. Musical fantastyczny, nawet polały się łzy wzruszenia. Polecamy!

Zajęcia klasy 2B z tłumaczeń medycznych

Nadszedł czas podsumowań naszych doświadczeń, osiągnięć, wyników w nauce. Mijający rok szkolny był trudniejszy niż poprzednie w związku z ograniczeniami, które nałożyła na nas pandemia. Jednakże dzięki życzliwości i inicjatywie naszych nauczycieli i osób takich jak pani dr Wioleta Karwacka, intensywnie poszerzaliśmy nasze horyzonty w kierunkach, które są naszą pasją. Pani dr Wioleta Karwacka jest adiunktem w Zakładzie Translatoryki Anglistycznej na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizuje się w tłumaczeniach medycznych. Pani doktor umożliwiła uczniom drugiej klasy o profilu biologiczno-chemicznym (2B) uczestnictwo w cyklu zajęć ćwiczeniowych z zakresu tłumaczeń medycznych. Wśród zadań, z którymi się mierzyliśmy było tłumaczenie historii choroby pacjenta, w tym badań morfologii krwi i epikryzy, a także filmu dotyczącego chorób serca. Wszyscy uczestnicy zajęć w przyszłości pragną zostać lekarzami. Zajęcia były bardzo ciekawe. Okazały się bodźcem motywującym nas do pracy i bardzo cennym doświadczeniem.

 

Zajęcia terenowe 1A

We wtorek 15 czerwca klasa 1A z radością uczestniczyła w zajęciach terenowych prowadzonych przez dr .Krzysztofa Gosa z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody z Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Byliśmy w lesie na końcu ulicy Abrahama w Gdańsku. Poznaliśmy funkcjonowanie i zróżnicowanie ekosystemów leśnych. Dowiedzieliśmy się ciekawostek o rożnych typach lasów, sposobach ich funkcjonowania oraz wpływie człowieka na lasy. Ogromną frajdą okazała się przeprawa przez fragment lasu bagiennego. Nie do końca wierzyliśmy w to, że taki punkt programu faktycznie będzie miał miejsce. Kto nie był jeszcze w lesie z panem Gosem, niech pamięta, aby wziąć worki i mocną taśmę na onuce:)!

Zajęcia w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu

Zajęcia z biologii dla klasy 2B odbyły się 15 czerwca nietypowo, bowiem w stacji badawczej UG w Helu. Foki, a właściwie ich dostosowanie do środowiska życia stały się tematem eksperymentów w naszym wykonaniu. Zatem wkładanie twarzy do zimnej wody dowiodło tzw. odruchu nurka, a lodowata woda rzeczywiście wpływa na naszą wydolność, więc gruba warstwa tłuszczu jest OK. Potem sekcja ryby, która była prawdziwa przygodą dla klasy biologicznej. A na koniec godzinny rejs po zatoce z mierzeniem siły wiatru i zasolenia wody. To był pracowity dzień na Mierzei helskiej.

Magiczna chemia

Po miesiącach lockdownu wreszcie klasa 2b zgłębiała 11 czerwca tajniki chemii w laboratorium Wydziału Chemii UG. Podstawowe typy związków chemicznych znamy już nie tylko ze stron podręcznika do chemii. Ciąg dalszy nastąpi...

1D w Adventure Park

11 czerwca dla 1D to był dzień pełen emocji. Nasze Pszczoły musiały wykazać się sprytem, współdziałaniem, sprawnością, a przede wszystkim pokonywaniem własnych leków i wielkim humorem. Ognisko zwieńczyło świetny wspólny dzień w Kolibkach. Mieliśmy naprawdę FUN.

Zbiórka dla CIAPKOWA

Od 16 czerwca trwa zbiórka karmy, koców, ręczników i pościeli dla zwierząt ze schroniska. Tym razem nasi wolontariusze jako cel zbiórki wybrali gdyńskie Ciapkowo.
Szczegóły zbiórki na plakacie. Zachęcamy do pomocy bezdomnym zwierzakom
Ciapkowo

Uczniowie ULO na scenie teatru

Powrócił czas możliwości skorzystania z kultury w sposób bezpośredni. Bardzo się cieszymy, tym bardziej, że nasze uczennice Oliwia Bukowska z klasy 1c i Rozalia Richert z klasy 1a należą do Tatru Komedii Valldal i właśnie wystąpiły w premierowych odsłonach spektaklu pt. "Fauna".

Ślubowanie Uczniów klas pierwszych

Pierwszoklasiści ULO doczekali się wreszcie oficjalnego przyjęcia do ULO(A).

Dnia 31 maja 2021 r. podczas oficjalnej uroczystości, na której mieliśmy zaszczyt gościć Prorektora ds. Spraw Studentów i Jakości Kształcenia UG prof. dr. hab. Arnolda Kłonczyńskiego, Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar Szkoły i zaprezentowali krótki program artystyczny.

Dzięki uprzejmości Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej Uniwersytetu Gdańskiego możemy zaprezentować film z naszej uroczystości. Dziękujemy.

ZOBACZ FILM ZE ŚLUBOWANIA

 

 

Otrzęsiny

W poniższej relacji dzielimy się wrażeniami z części nieoficjalnej uroczystości przyjęcia do grona ULO naszych Pierwszoklasistów, tzw. otrzęsin, które zorganizowane zostały dla młodszych Koleżanek i Kolegów przez Samorząd Uczniowski w formie gry terenowej z zadaniami do wykonania na kampusie UG oraz w pobliskim lesie. Najlepiej z tymi zadaniami poradziły sobie Pszczółki z 1B, które zostały zwycięzcami tegorocznych otrzęsin. Gratulujemy Koleżanki i Koledzy  i chociaż prawie po roku, ale najserdeczniej witamy WAS w ULO!

Literackie kampanie społeczne

Klasa 2A i 2B zajęły się na języku polskim nowelistyką pozytywizmu. Pozytywizm, jaki jest, każdy widzi. Wyszły nam z tego ciekawe propozycje kampanii społecznych opartych na tekstach nowel XIX-wiecznych.

Gdańsk - moje miejsce

To tytuł konkursu fotograficznego w ramach 3. Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży "Kino w trampkach 2021", w którym zdjęcie Nikoli Biczkowskiej z klasy Schopenhauera znalazło się wśród nagrodzonych prac.

Dzisiaj Uczniowie 2B wybrali się do Ogrodu Oliwskiego, gdzie wyeksponowane są nagrodzone zdjęcia. Jesteśmy bardzo dumni!!! Gratulujemy Nikoli oka i wrażliwości fotograficznej!

Sukces Agaty

Eksplorujemy tajemniczy świat jaskiń

Z dumą ogłaszamy, że w XXII edycji Konkursu Geologiczno-Środowiskowego, którego organizatorem jest Państwowy Instytut Geologiczny, w półfinale krajowym (województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko mazurskie, poziom licealny) II MIEJSCE zajęła Agata Ossowska z klasy 1D.

Gratulujemy! Nasze Pszczoły są wyjątkowe!

jaskinie

 

Światowy Dzień Pszczół

Dzisiaj, czyli 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Grupa Motylków z Przedszkola "Leśna Pętelka" w Gdyni przysłała nam życzenia i pracę plastyczną.

Serdecznie Wam dziękujemy, Motylki, i zapraszamy do wspólnej zabawy, czyli do rozwiązania quizu wiedzy o pszczołach, który przygotowała przewodnicząca naszego Ula, Julia Piejko. https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fquizizz.com%2Fjoin%2Fquiz%2F60a5214c64d8ad001bb5a794%2Fstart%3Ffbclid%3DIwAR3fwW8RYwQsia98AhhT5si72nw9rmYiQxcSZD6TIuk6fRzACJXoNiVfads&h=AT2Avc1yvJwh3rjFJUm2JWjfzSAHiHxZZ6swMoJorkSp33e36BC6IyqaUHpJNlL3TFdCoKkQLS-SPwoXGE_obwfO0_AAJKQLkYR95gRqmUCAiG7GYACSgcM3fJC4if7AdwguUg

Dzień Pszczół

 

Powitalne ciasto z niespodzianką

I jak nie uwielbiać Pszczół z ULO? Dzisiaj, czyli pierwszego dnia naszego powrotu do szkoły, Oliwia Bukowska przywitała nas własnoręcznie zrobionym przepysznym ciastem czekoladowym. Z każdym odkrojonym kawałkiem tegoż delikatesu okrajaliśmy teksty, które Oliwia zapisała lukrem, a które były zdaniami najczęściej słyszanymi na zdalnym nauczaniu!!! Na zdjęciu prezentujemy ciasto w całej okazałości.

Nie dosyć, że było smacznie, to jeszcze było śmiesznie! 🤣

Dziękujemy!

ciasto

 

Monika z tytułem FINALISTKI

IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KALIGRAFICZNEGO IM. JANUSZA KORZENIOWSKIEGO

Monika Kowalczyk, Uczennica klasy 2B, w ogólnopolskim finale konkursu kaligraficznego wykaligrafowała sobie tytuł FINALISTKI!!! Gratulujemy sukcesu! Jesteśmy dumni z naszych zdolnych Pszczół!

kaligrafia

 

Dzień Ziemi

Ogłoszenie wyników konkursu!!!

Niniejszym ogłaszamy, że konkurs na esej o prawach mikrobów ogłoszony w związku z Dniem Ziemi

wygrały ex aequo Aleksandra Kowalewska z 1b i Alicja Domżał z 2b.

GRATULUJEMY umiejętności pisania i kreatywnego spojrzenia na świat!

 

Myślenie o ekologii, ekosystemach, zrównoważonym rozwoju w kontekście funkcjonowania człowieka w przyrodzie to zagadnienia arcyciekawe, ale i trudne.

Wiele już wiemy o konieczności oszczędzania nieodnawialnych zasobów, o recyklingu, o ‘zero waste’ i innych. Jednak ULO nie stroni o zagadnień nowych, trudnych, nieopisanych i niepodejmowanych przez nikogo wcześniej. W związku z tym ogłaszamy konkurs na napisanie pracy argumentacyjnej na temat:

"Prawa mikrobów, pasożytów i szkodników upraw".

Praca powinna zawierać sensowną argumentację i perspektywę, z której wynika, że należy chronić prawa także tych niepożądanych stworzeń (w ramach strategii zrównoważonego rozwoju).

Forma to esej maksymalnie dwustronicowy, krój czcionki dowolny, rozmiar 12, interlinia 1,5, marginesy standardowe 2cm.

Termin nadsyłania prac: 6.05.2021, 23:59 (drugi czwartek po Dniu Ziemi) na adres marcin.wrobel@ulo.ug.edu.pl lub na Teamsy Profesora Marcina Wróbla
Możliwa nagroda rzeczowa dla Zwycięzcy!

Zachęcamy do udziału!!! 

Dzień Ziemi

 

Klasa Schopenhauera (2B) w dekonstrukcji 

Czasem warto poddać samego siebie dekonstrukcji, aby ostatecznie budować i konstruować. Z takiego założenia wyszli również Uczniowie klasy Schopenhauera, którzy bawili się własnymi portretami, poznając jednocześnie podstawy odczytywania kubizmu Pablo Picassa. 

Dzień Europy z ULO

9 maja jest Dniem Europy, w którym co roku świętujemy pokój i jedność na naszym kontynencie.  ULO nie mogło przejść obok rocznicy podpisania historycznej deklaracji Schumana, którą uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Dlatego długi weekend majowy zaowocował pomysłem i jego realizacją, którą możecie zobaczyć w poniższym filmie. Wszystko dzięki zaangażowaniu pracowitych Pszczół, które odpowiedziały na tą spontaniczną ofertę ;)

Poniższy film jest krótką relacją z naszego świętowania Dnia Europy i migawkami o integracji europejskiej, w mieście Wolności i Solidarności…

OBEJRZYJ   NASZ   FILM i świętuj z nami 

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pszczółki z ULO na 230 rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r. przygotowały film przypominający tę ważną historyczną Ustawę. Konstytucja stanowiła nowoczesny dokument, w którym zawarto główne idee polskiego oświecenia. Zwiększyła autorytet Rzeczypospolitej i dowiodła samym Polakom, że potrafią przezwyciężyć "zadawnione rządu naszego wady". Ta świadomość pozwoliła Polakom odzyskać szacunek dla siebie jako narodu i dla swojej spuścizny historycznej. Po upadku Polski konstytucja stała się inspiracją dla wielu patriotów walczących o wolność kraju, a 3 maja - dzień jej uchwalenia, w 1919 roku ogłoszony został świętem państwowym.

ZOBACZ FILM PRZYGOTOWANY PRZEZ JULIĘ i ALEKSANDRĘ

Mamy się czym szczycić!

Kolejny sukces Uczennicy klasy 2C,

Aleksandry Bujny,

która zdobyła tytuł FINALISTKI w Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej organizowanej przez Uniwersytet Wrocławski

Olimpiada Matematyki Lingwistycznej

 

Praktyczne aspekty pracy dietetyka - warsztaty

Przymierzając się do wyboru do kierunku studiów uczniowie klasy 2D wzięli udział w zajęciach wykładowo-warsztatowych "Praktyczne aspekty pracy dietetyka"- poprowadzonych przez dr. n. med. M. Maciejewską-Cebulak, dietetyka klinicznego i wykładowcę Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Podczas spotkania można było się dowiedzieć czym zajmuje się dietetyka kliniczna, jakie są jej główne kierunki, jakie znaczenie ma prawidłowe zbilansowanie diety, czy też uzyskać odpowiedź na indywidualne pytanie odnośnie żywienia. Była też okazja do zapoznania się z  programem NUVERO, służącym do konstruowania jadłospisów dla indywidualnych pacjentów, programu, na którym pracują studenci Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Dziękujemy!

olimpiada

 

maraton

 

Pola Nadziei

Już za kilka dni finał największej wspólnej akcji 7 pomorskich hospicjów – Pól Nadziei na Pomorzu 2021. Niestety ze względu na bezpieczeństwo nas wszystkich odbędzie się wirtualnie. Zapraszamy Was do działań wirtualnych. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób możecie pomóc, to zapoznajcie się z informacjami zamieszczonymi na plakacie, który został dołączony na końcu krótkiego filmu przygotowanego przez naszych wolontariuszy. Niech dobro zakwitnie, tak jak nasze szkolne żonkile!

ZOBACZCIE NASZ FILM

 

Solidarni z Uniwersytetami Morza

czyli pomaganie przez aktywność fizyczną

Zdrowo być aktywnym fizycznie na co dzień. Szczególnie jak dodatkowo przyświeca temu szczytny cel.

Razem z Uniwersytetem Gdańskim „Jesteśmy solidarni” z Uniwersytetami Morza (SEA-EU) i #pomagaMY. Wystarczy, że w dniach 12-17 kwietnia z dowolnej aplikacji wyślemy obraz aktywności (screen) na maila seaeu.results@gmail.com W ten sposób wesprzemy osoby niepełnosprawne w lepszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Każdy kilometr to 1 Euro które zasili konto organizacji charytatywnych.

Nasza akcja polegająca na pomocy osobom z niepełnosprawnościami trwa do soboty 17 kwietnia. Udało nam się na kampusie uniwersyteckim w miniony poniedziałek nagrać film promujący tę międzynarodową akcję. Niech nasz film będzie zachętą dla tych, którzy jeszcze się nie zarejestrowali i nie wysłali rejestru aktywności w tym tygodniu.

Film obejrzycie pod tym linkiem:

https://youtu.be/vcBlA-_AHA8

Rejestracja:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfbS5iHN_GpJpBV5o6QfOp4L-9YC6x61IJHzN3aI53ZPkcdVQ/viewform Adres do wysłania rejestru aktywności: seaeu.results@gmail.com

1 km naszej aktywności = 1 €

Pomagajmy!

#LaSolidairedeBrest

Trener Andrzej Cieplik

wf

 

HaBee Easter

Wiosną jest przyjemnie, wiosna nas lubi, wiosna to m.in

. nadchodzący czas świąteczny, o którym chętnie rozmawiamy np. na języku angielskim. 🇬🇧W Wielkiej Brytanii z okresem wielkanocnym związane są dwie popularne zabawy.

🥚🥚Pierwszą z nich jest "Easter Egg Hunt"🥚🥚🥚 organizowana w Wielką Niedzielę (Easter Sunday) .

Zabawa ta polega na znajdywaniu ukrytych świątecznych jaj. Mogą być to tradycyjne pisanki lub też czekoladowe jajeczka wypełnione w środku słodyczami.

W Wielki Poniedziałek (Wet Monday), który jest dniem kończącym okres świąteczny, zazwyczaj organizowana jest zabawa "Egg Rolling". Egg Rolling to nic innego jak wyścig świątecznych jajek. Świąteczne jajka puszczane są przez uczestników z górki. Osoba, której jajko jako pierwsze znajdzie się u podnóża góry w nienaruszonym stanie wygrywa. Istnieją różne wersje tej zabawy.

 Nasze przedświąteczne lekcje języka angielskiego zostały ukoronowane poszukiwaniem jaj. Pszczoły ruszyły na swój "egg hunt" by trenować uważność . Ich zadaniem było upolować jajokształtne elementy w otoczeniu. Szczególnie zadowoleni wrócili z tych zajęć nasi pupile. Poniżej dzielimy się naszymi zdobyczami.

Czy odnajdujecie jaja na poniższych zdjęciach? HaBee Easter! 

Nauka - taka? to ja lubię!

czyli wykład "Kody korygujące błędy"

Szkoła przeniosła się w chmurę, internetową, ale nie oznacza to, że nauka przestała być dostępna. Tym razem 2b uczestniczyła w wykładzie prof. Zbigniewa Szafranca pt. "Kody korygujące błędy".

Podczas wykładu uczniowie poznali przykładu kodu, tzw. "kodu BCH", który pozwala tak zakodować przesyłaną informację, że ewentualne błędy można znaleźć i skorygować dzięki wykorzystaniu algebraicznych własności wielomianów.

Wykład odbył się w ramach akcji: Nauka? taka-to ja lubię.

kody