Współpraca z Uniwersytetem Gdańskim w ramach zajęć biologicznych
W ramach współpracy z uczelnią nasi uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wykładach czy zajęciach praktycznych prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego.
Przykłady takiej aktywności, która miała miejsce w roku 2020/2021 można znaleźć na poniższych zdjęciach. Aktualnie z uwagi na pandemię COVID-19 musieliśmy wstrzymać wszelkie zajęcia praktyczne i terenowe, ale nadal zdarza nam się uczestniczyć w wykładach i warsztatach on-line .
zdjęcia - laboratorium
Zajęcia laboratoryjne - wykonywanie roślinnych preparatów mikroskopowych i poznawanie zasad mikroskopowania przeprowadzone przez niezrównaną mgr Natalię Wiśniewską (dziękujemy J), asystent z Katedry Cytologii i Embriologii Roślin na Wydziale Biologii, w których brały udział wszystkie klasy biologiczno-chemiczne – 1B, 2B i 2D.
zdjęcia-kółko
Zajęcia terenowego kółka biologicznego, które uczestniczyło w odłowach i oznaczaniu ptaków, w ramach Akcji Karmnik, prowadzonej przez studentów z Koła Ornitologicznego KOS działającego przy Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii (dziękujemy J). W zajęciach uczestniczyliśmy dzięki patronatowi pracowników Stacji Biologicznej UG (dziękujemy J).
zdjęcia – projekt POWER
Udział w projekcie POWER – „Obcy atakują – młodzi odkrywcy badają gatunki inwazyjne” realizowany z obecnymi klasami drugimi o profilu biologiczno-chemicznym (2B i 2D) na przestrzeni 2020-2021 roku pod opieką pracowników Stacji Biologicznej UG, zwłaszcza mgr Marty Sołtys i dr Agnieszki Sadowskiej (dziękujemy J). W ramach projektu uczniowie odbyli szkolenia on-line, szkolenia terenowe dotyczące oznaczania i dokonywania pomiarów inwazyjnych gatunków roślin, jak również uczyli się obsługiwać program do tworzenia map QGIS. W ramach działań własnych nasi uczniowie lokalizowali stanowiska roślin inwazyjnych na terenie Trójmiasta, a dane dotyczące gatunków inwazyjnych zamieszczali w interaktywnej bazie danych projektu: https://obcyatakuja.ug.edu.pl/ Finałem projektu była Konferencja on-line, na której, oprócz przedstawicieli innych szkół, również Marek Klawikowski zaprezentował wyniki badań uczniów naszej szkoły, w tym mapy własnego autorstwa. Szczególnej pomocy podczas opracowywania danych projektowych udzielił również Leon Smagoń.
Lekcje w audytorium UG
Pszczoły z ULO mają możliwość odbywania lekcji nie tylko w sali lekcyjnej, ale również na aulach UG. Można w ten sposób chociażby przeprowadzić quasi-konferencję naukową nt. "Łzy i cierpienie Wertera". Wszyscy czuli się jak przedstawiciele nauki światowej, tym bardziej, że zabawa polegała na polemice pomiędzy naukowcami europejskimi a ich amerykańskimi kolegami. Audytorium UG na pewno kreuje odpowiednią atmosferę!
Kliknij w zdjęcie, aby je obejrzeć w pełnej krasie.